Embiya SANCAK

Osmanlı Toplumunda Halk Okur-Yazar mıydı?

Sevgili okurlarım.

Bazen mesleğimin dışına çıkarak yazı yazmak zorunda kalıyorum.

Mirasını devraldığımız ve gururlandığımız Osmanlı Devletinin kurucu sülalesinin Türk olduğunu bilmeyen var mıdır?

Türk soyunun dili Türkçe değil midir?

Sultan Alparslan ordusunu Türkçe komutlarla yönetmiyor muydu?

Sorular…sorular..

Neden mi soruyorum. Mirasını devir aldığımız Osmanlı Devletini yöneten saray ve devlet aristokrasisi, bürokrasisi Türkçe konuşmuyordu.

Kahır çoğunluğu Türk olan halk Türkçe konuşurdu. Türkçe ile yaşardı.

Ama okuyup yazamazdı, dilini öğreten okulu yoktu. Devletin okulunda ise Farsça, Arapça dili hâkimdi. Bürokrasi, Türkçe yerine Arapça, Farsça kelimelerle konuşur, okur ve yazardı.

Sarayın mekteplerinde okumak, yazmak ve diğer ilimler öğretilirdi. Yani Osmanlının Sarayında okuma-yazma oranı yüksekti.

Böyle bir cümle kurulması halinde hiçbir itirazım olmazdı.

Ama tüm Türk Milletini kast ederek, ‘’okuryazarlık oranı yüksekti ‘’ derseniz.

Bu ifadeye  kargalar bile gülerdi. Mutlaka koro halinde gülmüşlerdir.

Bu satırları kızgınlığımdan yazmıyorum.. Başıma geldiğinden bilerek yazıyorum.

Beş yıldır Samsun İmar Tarihini yazıyorum. Dolayısıyla tüm Osmanlı arşiv belgeleri ile çalışıyorum.

Mesleğimin gereği olarak 1860 dan sonra ki Belediye İmar personelini ,verdikleri ve onayladıkları belgelerden isim isim takip ettim.

Hepsi okur-yazar, ama hepsi Ermeni ve Rum soyundan. Bunların mühendis, mimar olan amirleri ise tamamen Fransız ve İtalya’ndı. Özellikle Fransa ve İtalya’da yetişmiş Ermenilerdi.

Hani Osmanlıda okuma-yazma oranı yüksekti. Türklerden hiçbir teknik elemanın olmadığına belgeleriyle tanık oldum.

Samsun’un ilk imar planını, parselasyon haritalarını, imar durumu belge tanzimlerini, yol istikamet planlarını, işte okur-yazar olan fakat Türk olmayan kadrolar yaptı.

Osmanlı bir imparatorluktu, her Milletten vatandaşı olabilirdi. Hiçbir sorun yok. Fakat nasıl oluyor da kurucu soy olan Türkler okur-yazar olmaktan mahrum edilmişti.

Şimdi bu durumu yanlış bilgilerle övmemiz mi gerekirdi.

Hoşça kalın.

Yazarın Yazıları
Osmanlı Toplumunda Halk Okur-Yazar mıydı?12 Kasım 2019 ANKARA HEYET-İ TEMSİLİYE BİNASI 10 Kasım 2019 1935 den, 60 Sene Evvel ki Samsun07 Kasım 2019 SAMSUN’DA YAYA BÖLGESİ UYGULAMALARI04 Kasım 2019 YATIRIMI ENGELLEMEK!..02 Kasım 2019 KURTULUŞ VE KURULUŞUN ŞEHRİ: SAMSUN29 Ekim 2019 SAATHANE’DEN BAŞKANLARA SELAM VAR!28 Ekim 2019 SAMSUN ARAZİSİNDE İMAR26 Ekim 2019 Çarşamba Ovasına Taarruz24 Ekim 2019 SAMSUNLU İŞ VE AŞ PEŞİNDEDİR16 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM