Embiya SANCAK

ANKARA HEYET-İ TEMSİLİYE BİNASI

Tarihi oluşturan olayların, mekânların ilki, millet beleğinde iz yapar. Bu izi silmek için fiziki unsurun yok edilmesi şeytanca tavırdır.

Bu sene Milli Mücadelenin başlatılmasının 100. Yılını hat ettiği gibi millet fertlerinde iz yapacak biçimde kutlayamadık.

Yarın kurtuluş ve kuruluşun başbuğu, reisi, başkumandanı Mustafa Kemal Atatürk’u anacağız.

Aslında benim bir vatandaş olarak anmak için mahcubum, elinde yetki olanlar, sorumlu olanlar, devlet bütçesini yönetenler, Anıtkabir’e gidecek, defterlere bir şeyler yazacaklar.

Çok süslü Suriye’den başarı dolu cümleler yazacaklar. Ben onların yerinde olsam yazamazdım. Utanırdım. Sıkılırdım. Hele milletin gözüne baka baka.

İşin içinde olduğum için kızgınım. Yüz yıl önce ki ‘’ kurtuluş ve kuruluşun’’ kıymetini, maddi ve manevi ufkunu görememiş olanlar, işte böyle laf olsun faslından kutlama yaparlar.

Benim had safhada kızgınlığım bir başkadır.

Ankara’da Keçiören’de Fatih istasyonunda, Sultan Abdülhamit’in yaptırdığı Çoban Mektebi binası vardır.

Bu bina, 27 Aralık 1919 Günü gecesi ilk misafirlerinin ağırlamıştır. Bu bina; Sivas Kongresinde seçilen Heyet-i Temsiliye üyelerini ve başlarında ki başbuğu Mustafa Kemal Paşaya, Ankara’da ilk karargâh binası olmuştur.

Sadece karargâh binası da değil, Bakanlar Kurulu Binası görevi de görmüştür. Çünkü yeni devletin fiilen ilk bakanları Heyet-i Temsiliye üyeleri arasındaydı.

Bin 1919 yılında şehir dışında olmasına rağmen büyüklüğü itibariyle amaca çok uygundu. Heyet-i Temsiliye üyeleri ve Mustafa Kemal Paşa  bir süre burada hem çalışarak ve hem de geceleyerek, hem kurtuluş ve hem de kuruluş için önemli kararlar aldılar.

Yani bu bina, Ankara’da milli devletin, Tc Devletinin hem ilk sivil yönetim binasıdır ve hem de askeri karargâh binasıdır. Yaşatılması korunması gereken tüm manevi olayların mekânı olan bu bina terk edilerek yıkılmak üzere kanunsuz yaşayanlara mekân olmasına fırsat verilmiştir.

Bu konuyu Mimarlar Odası Ankara Şubesi sıklıkla gündeme taşımasına rağmen özellikle sanki inadına hiçbir iyileştirme uzun süre yapılmadı.

Ben üç kere inceleme yaparak fotoğraflarla belgeledim. İnsan pislikleri nedeniyle kokulu bina haline gelen bu binanın durumu beni çok üzmüş ve kızdırmıştı.

Bir ay önce duydum ki iki belediye başkanı konuya el atmış , Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Mansur Yavaş ve Keçiören Belediye Başkanı sayın Turgut Altınok.

Aralık başında tekrar incelemeye gideceğim. Zira 27 Aralık 2019 günü Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişlerinin ve binanın bu amaçla ilk kullanılmasının 100 .yılı.

Yazarın Yazıları
Osmanlı Toplumunda Halk Okur-Yazar mıydı?12 Kasım 2019 ANKARA HEYET-İ TEMSİLİYE BİNASI 10 Kasım 2019 1935 den, 60 Sene Evvel ki Samsun07 Kasım 2019 SAMSUN’DA YAYA BÖLGESİ UYGULAMALARI04 Kasım 2019 YATIRIMI ENGELLEMEK!..02 Kasım 2019 KURTULUŞ VE KURULUŞUN ŞEHRİ: SAMSUN29 Ekim 2019 SAATHANE’DEN BAŞKANLARA SELAM VAR!28 Ekim 2019 SAMSUN ARAZİSİNDE İMAR26 Ekim 2019 Çarşamba Ovasına Taarruz24 Ekim 2019 SAMSUNLU İŞ VE AŞ PEŞİNDEDİR16 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM