Ayhan HAMLI

ŞEHİT ANNELERİNİN ASKER SELAMINA SELAM OLSUN

O tarifsiz  şehit acısına rağmen ne büyük fedakarlık, ne büyük onur, ne büyük dik duruştur şehitlerimizin annelerinin   kınalı kuzularını cennete uğurladıkları o asker selamı... Selam deyip geçmeyin, o asker selamı şehit annesinin  şehit evladına  verdiği  kutlu selamdır. O son selamda şehit annelerinin metaneti ve gururu vardır. Bu vatan böyle şehit anneleriyle daha anlamlı ,daha kutsal. Ateşin düştüğü yerde en çok yanan yürek anne yüreğidir. Şehit annesinin yüreği yanarken şehit evladına verdiği asker selamı vatana,bayrağa,Kuran'a ,ezana bütün kutsal değerlerimize verilmiş anlamlı  bir selamdır. O selamı veren annelerin eli öpülür, o anneler baş tacı yapılır. O anneler kahraman şehitlerimizin hepimize emanetleridir.

         Suriye'nin Resulayn Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde daha önce teröristler tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Veteriner Uzman Çavuş İsmail Sarıcan, memleketi Hatay'ın  Dörtyol ilçesinde 1 Kasım 2019'da  son yolculuğuna uğurlandı. Ateşin düştüğü yer adeta yangın yeri gibiyi. 30 yaşındaki şehit Uzman Çavuş İsmail Sarıcan evli ve 1 yaşında bir çocuk babasıydı. Hayalleri umutları gelece dair planlar vardı. Hepsi ama hepsi şimdi çok  geride kaldı. Hatay'daki cenaze törenine  mahşeri bir kalabalık katıldı .O kalabalığın içinde kendisini çok yalnız hisseden acılı bir anne vardı. İşte o anne kahraman şehidimizin  biricik annesi ummuhan Sarıcan'dı. Adeta dünyası yıkılmış ve canı çok yanıyordu. Bir daha hiç görmeyeceğini bildiği şehit evladının acısı ile ayakta zor duruyordu. Evladının Türk bayrağına sarılı tabutuna bakarken bir filim şeridi gibi doğumundan son yolculuğuna kadar olan dönem gözlerinin önünden geçmişti. Kolay değildi ,kolay olmayan bir uğurlamaya gelmişti.Ne acıdır ki saçının teline dokunmaya kıyamadığı oğlu hain bir bombanın patlası sonucunda yaşamdan kopmuştu. O uğurlamada acı ve gözyaşı vardı. Şehit annesine yakışan elbette hainleri sevindirmek değildi. Şehidin annesi Ummuhan Sarıcan'ın metaneti dik duruşu  her türlü takdire değerdi. O hiçbir haini sevindirmedi şehidini son yolculuğuna uğurlarken oğluna verdiği asker selamı ateşin düştüğü yerde adeta bir onur abidesi oldu. Duygulanmamak o asker selamına selam durmamak  olmaz. Şehidin annesi Ummuhan Sarıcan'ın oğlunu son yolculuğuna asker selamıyla uğurlarken verdiği mesaj  yürekleri burktu.İşte o anne," Şehitler ölmez vatan bölünmez " diyordu. Anlamayan istediği kadar anlamasın.

     Her gün şehit cenazesi kaldırıyoruz. Bu ülkede hepimiz bir bedel ödüyoruz. Bu vatan böyle vatan oluyor. Bu vatanı vatan yapan ortak değerlerimizden en önemlisi şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Şehitlerimizin ödediği bedel tartışmasız en değerli ve en kutsal olanıdır. Canlarını vatana feda eden kahramanlarımıza ve bu uğurda kahramanlık gösteren  gazilerimize minnettarız. Şehitlerimizi büyüten emziren annelerine çok borcumuz var. Onlara asla vefasızlık yapmayalım. Vefamız  şehit annelerinin asker selamına selam olsun.    

Yazarın Yazıları
ŞEHİT HABERLERİNİ DUYMAZDAN GELEN RUHSUZDUR…27 Haziran 2020 BABALAR GÜNÜNDE BABASIZ KALMAK NEDİR BİLİR MİSİNİZ?20 Haziran 2020 TAM BİR YIL ÖNCE BABAMI TAM DA BUGÜN KAYBETTİM...16 Haziran 2020 SAMSUN'DA BİR HAFTADA İKİ ŞEHİT ACISI YAŞAMAK11 Haziran 2020 NORMALLEŞME SÜRECİ İLE BİRLİKTE KURALLAR VE TEDBİRLER ÇİĞNENDİ06 Haziran 2020 SAMSUN’DA NE VAR DİYE SORMAYIN YİNE ŞEHİT ATEŞİ YANIYOR31 Mayıs 2020 İDLİP ŞEHİDİ CENNET GÜLÜŞLÜ TEĞMENİM GÜLE GÜLE...30 Mayıs 2020 BAYRAMLARDA ŞEHİDİNE KOŞAN ANNE OLMAK25 Mayıs 2020 ARİFE GÜNÜ ŞEHİTLİĞE GİDEMEYEN BİR ANNE DÜŞÜNÜN23 Mayıs 2020 SAMSUN’DA HER 19 MAYIS ‘DA ATATÜRK’Ü KARŞILAMAK...18 Mayıs 2020
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM