Osman KARA

CUMHURİYET Mİ OSMANLI MI?

Ne birinden vazgeçerim ne diğerinden. İkisi de benim. Ne Osmanlıyla başlar tarihim ne de Cumhuriyetle. Ezelden gelip ebede akan Türk tarihinin şanlı bir sayfasıdır Osmanlı, ama ne yazık ki o sayfada acılar da hüzünler de aynı yoğunluktadır. O tarih acısıyla da sevinciyle de zaferleriyle de yenilgileriyle de benimdir, bizimdir, kısacası Türk’ündür. O sayfada üzülecek çok hikâyeler vardır ama utanılacak hiçbir olay yoktur. Mağlubiyetlerimiz bile birçoklarının galibiyetlerinden daha şanlı, daha görkemlidir.

Cumhuriyet’in tarihi de benimdir ve gururumdur. Başarıları ve eserleriyle kendisini bu millete mensup, bu devlete ve bu vatana bağlı hisseden herkes gibi gururlanırım.

Bazı aklı evveller ya da şu veya nedenle Cumhuriyet’e düşman olanların dediği gibi Cumhuriyet kurulduğu için Osmanlı İmparatorluğu yıkılmamıştır. Tam tersine Osmanlı İmparatorluğu yıkıldığı için Cumhuriyet kurulmuştur. Bunlar farklı ve hele de birbirinin düşmanı devletler değildir. Bilinen tarihi beş bin yıl önceye uzanan Türk devletinin değişik hanedanlar ya da rejimler altında devamıdır.

Bu böyledir ama genel kabulle söylemek gerekirse yarın, yıkılan bir imparatorluğun külleri arasından yeni bir devlet çıkarışımızın 96’ıncı yıl dönümüdür. Bu 96 yılda her Türk’ün gururlanmasını haklı kılacak çok büyük başarılar vardır. Tıpkı Osmanlının yükseliş çağlarında olduğu gibi. Ama noksanlar da vardır.

Biz habergazetesi.com.tr  olarak yarından itibaren bu başarıların bir kısmını  “Cumhuriyet’in Devraldığı Miras” başlığı altında bir yazı dizisiyle sizlere sunacağız.

Yarın ve takip eden günlerde görüşmek umut ve dileğiyle…

 

Yazarın Yazıları
CUMHURİYET’İN DEVRALDIĞI MİRAS (III) BORÇ BATAĞINDA BİR İMPARATORLUK01 Kasım 2019 BİR MUHTEŞEM GECE30 Ekim 2019 CUMHURİYET’İN DEVRALDIĞI MİRAS (II) YENİLGİLER DÖNEMİ30 Ekim 2019 CUMHURİYET'İN DEVRALDIĞI MİRAS (I) HANGİ OSMANLI?29 Ekim 2019 CUMHURİYET Mİ OSMANLI MI?28 Ekim 2019 NÜFUSUMUZ ARTARKEN24 Ekim 2019 BİZİM KIZLAR BİZİM OĞLANLAR23 Ekim 2019 KONUŞMAKTAN NİYE KORKARIZ Kİ?19 Ekim 2019 HABER’İMİZ VAR18 Ekim 2019 BU BİR VEDA YAZISIDIR16 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM