Birol BİRCAN

BAFRA RÜŞDİYESİ-4

Bafra Rüşdiyesi ile ilgili araştırma yazımızın dördüncü ve son bölümü.

 

1879,  1880 ve 1881 yıllarında okulda yalnızca iki muallim görev yapmıştır. Bu tarihler arasında muallim-i sânilik kadrosu olmasına rağmen boş kalmış, muallim-i evvellik vazifesi Mehmet Emin Efendi ve rika mual-limliği vazifesi de İsmail Efendi tarafından ifa edilmiştir.

Yani zikredilen dönemden az önce muallim-i  sâni  İbrahim  Efendi  okuldan  ayrılmış,  sülüs muallimi İsmail Efendi de rika muallimliğine geçmiştir.

 

1880’lerin başında boş kalan muallim-i sânilik görevine sonraları Hafız Bilal Efendi getirilmişse de bu hocanın 1887 yılında vefatıyla bu kez aynı yılın Ağustos ayında,  Bafra Rüşdiyesi’nden mezun İsmail Efendi okulun muallim-i sâniliğine getirilmiştir.

 

Bafra Rüşdiyesi’ndeki eğitimin niteliği hakkında net bir şeyler söylemek, eldeki kayıtların yetersizliğinden dolayı bugün için zordur.

 

Ancak Bafra Rüşdiyesi’nde devrin şartlarına göre, iyi bir eğitim verildiğine dair kayıtlar da bulunmaktadır. 

 

Bafra Rüşdiyesi öğrencilerinin yılsonu sınavlarında başarılı olduklarına dair, Maarif Nezareti tarafından gazetelerde ilanlar verilmesi buna iyi bir örnek teşkil eder.

 

Öğrencilerin okula normalde Bafra’daki ibtidaî okulların mezunları arasından sınavla alınması gerekiyorken, bu sınavlara dair bir kayda rastlanamamıştır. 

 

1893 yılında,  Cami-i Kebir (Büyük Cami) Mahallesindeki ibtidaî mektebinin üçüncü sınıfına gelmiş öğrencilerin de bu rüşdiyeye devam edebilmelerine müsaade edilmişse de sonradan, bu öğrencilerin durumlarının yetersizliğinden dolayı rüşdiyeye devam edemeyeceklerine karar verilmiştir.

 

1897 yılında okula muallim-i sâlis olarak atanan Hacı Seyyid Ağazade’ye yapılan imtihana ait tutanak ise o sıralardaki öğretmen kalitesi hakkında bilgi verici mahiyettedir.  Bu sınavda hoca namzedine Arapça,  Farsça,  Kavâid-i Osmaniye ve İmlâ (Gramer), Hesap, Osmanlı Tarihi, Kısas-ı Enbiya (Peygamberler Tarihi) ve Coğrafya derslerinden sorular sorulmuş; bu soruların her birine yeterli cevaplar verdiği anlaşılan Hacı Seyyid  Ağazade  başarılı sayılarak rüşdiyedeki vazifesine başlayabilmiştir.

 

Yazı dizimizin sonunda böylesi kapsamlı bir araştırmaya imza atan Sayın Mesut Ayar’a teşekkürlerimizi iletiriz.

Yazarın Yazıları
BAFRA RÜŞDİYESİ-403 Ekim 2019 BAFRA RÜŞDİYESİ-328 Eylül 2019 BAFRA RÜŞDİYESİ-219 Eylül 2019 BAFRA RÜŞDİYESİ-113 Eylül 2019 BAFRA RÜŞDİYESİ-112 Eylül 2019 Biz mi barbarız?05 Eylül 2019 Müjdeden de öte...29 Ağustos 2019 5 Günün Getirdiği…01 Ağustos 2019 Çadırınızı alın gelin.25 Temmuz 2019 Bafra Eczacılık Fakültesi’nde Beklenti ve Vebal.11 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM