Akın ÜNER

GLU.. GLU... GLU...

Tecrübeli bir kalem işçisi olarak en son söylenecek lafı baştan söyleyecek değilim.  Memleketin dertlerine hangi ilaçların iyi geleceğini paldır küldür yazmadan önce çarpıcı bir emsal vermek icap ettiğini bilecek kadar deneyimim var!

***

Genç kalemşörlerin kulağına küpe olsun: Bu memlekette ne söylediğiniz değil, nasıl anlaşıldığınız önemli!

Onun içindir ki sakın ola defterin ortasından yazmaya kalkmasınlar. Sonra lafın ucu öyle bir yere gider ki istemezlerin aradığı fırsatı kendi elinle verirsin.

***

Bizim ahali, İngilizlerin "Turkey" demesine uyuz olur. Zira, elin İngilizi hindiye de "Turkey" der, Türkiye'ye de!

Hani kibarlığı elden bırakmasak adamların yakasına yapışıp "Sensin ulan Hindi!" diyeceğiz!

***

Oysa İngiliz kâfirinin bize hindi diye hakaret etme kastı yokmuş meğer... İşin aslı şu: On altıncı yüzyılda Osmanlı toprağı olan Kuzey Afrika ülkelerinden Avrupa'ya "beç tavuğu" getiren Venedikli ve Cenovalı tüccarlar, bunu "Türk Horozu" manasında "Turkish Cock" diye pazarlamış.

Zamanla bu laf "Turk Coq" oluş, sonra da kısaltılarak "Turkey" biçimine dönüşmüş.

Beç Tavuğu denen Afrikalı kümes hayvanı, anavatanı Kuzey Amerika olan hindilerin çillisi! Yeni dünyadan Avrupa'ya getirilen hindiler ile çok benzediklerinden ona da "turkey" demişler!

***

Ne gariptir ki "turkey" diyorlar diye İngilizlere bozulan bizim ahali, hayvancığa "hindi" diyor!

Vakti saatinde Osmanlı'ya gelen bu kuşların Amerika'dan değil Hindistan'dan getirildiğini zannetmişiz çünkü!

Malum, ilk keşfettiğinde Cristoph Colomb da yeni kıtayı Hindistan sanmıştı.

***

Bize kümes hayvanı dedikleri için İngilizlere kızıyoruz ama biz de aynı şeyi Hintliler için yaptığımızın farkında bile değiliz!

***

Daha komik bir şey söyleyeyim mi?

İngilizlerin "turkey" ve bizim "hindi" dediğimiz hayvanata Hindistan'da ne diyorlar, biliyor musunuz?

Peru!

Çünkü Hintliler, bizim kümes kuşunun Peru'dan geldiğini zannetmişler!

***

Peru'da hindiye ne diyorlar, orasını da siz arayıp bulun abicim!

***

Uzun lafın kısası, kuş aynı kuş, ama hayvancık memleketinin Kuzey Amerika olduğunu kimselere anlatamamış. Zavallıcık Türk olmuş, Hint olmuş, Peru olmuş, ama bir türlü "American Chicken" olamamış...

***

Yani, ne söylediğinizin pek önemi yok. Asıl mühim olan nasıl anlaşıldığın, güzel kardeşim...

***

Şimdi lafı toparlayalım:

***

Türkiye'de ekonominin düzelmesini istiyorsanız, demokrasiyi kurumsallaştırmak zorundasınız. Adaleti tesis etmek, bilime dayalı eğitim sistemini yerleştirmek, cumhuriyetin kurucu değerlerini aşındırmamak ve devlette liyakati esas alan istihdam politikası izlemeniz gerekiyor.

***

Bilmem anlatabildim mi? Malum doğru yazmak yetmiyor, bir de doğru anlaşılabilmek lazım.

Yazarın Yazıları
GLU.. GLU... GLU...29 Eylül 2019 TARHANA OSMAN, MARGARİN MEHMET'E KARŞI...15 Eylül 2019 TÜRK RÖNESANSI VE ALACA CAMİİNİN HAZİN HİKAYESİ08 Eylül 2019 ÇEK BİR KAHVE, İNSANLI OLSUN...01 Eylül 2019 NE MUTSUZLUK, "TÜRKÜM" DİYEMEYENE18 Ağustos 2019 BAYRAMLIK AĞZIMI AÇIYORUM...11 Ağustos 2019 ÇİFTLİK CADDESİNDE MAHMURE - II04 Ağustos 2019 ÇİFTLİK CADDESİNDE, MAHMURE (I)28 Temmuz 2019 YAZAR ÇATLAK OLUNCA...07 Temmuz 2019 KEMÂL30 Haziran 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM