Mustafa GENÇ

MÜSLÜMANLARDA MEŞRUİYET YA DA KİMLİK SIKINTISI!

Meşruiyet ya da kimlik sıkıntısı demek, “kendisi olamama” demektir.

Bir başka ifade ile kendisinin,  yaptığı her işte ve söylediği her sözde başkalarının onayını alma zorunda hissetmesidir. Buna kimliksizlik ve şahsiyetsizlik de diyebiliriz.

Bu nedenledir ki, böyleleri her iş ve sözlerini, “acaba başkaları ne der” kaygıları ile yapar ve söylerler.

Müslümanlar, söz ve eylemlerini söyler ve yaparlarken fert ve toplumun ortalama olumlu ve olumsuz tepkilerinden çok, “kınayanların kınamalarından” korkmaktadırlar.

Oysa Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle imanda ve cihatta asıl olan ,” kınayanların kınamalarından” korkmamaktır.

Müslümanlar, geçen yüzyılın başında uğramış oldukları kimlik zulmünden henüz kurtulmuş değillerdir. Bu kimlik ezilmişliği gerek ülkemizde ve gerekse dünyada devam etmektedir.

Müslümanlar hala siyasette, ekonomide, giyimde-kuşamda, kültürde, sanatta, beşeri ilişkilerinde ve diğer sosyal yaşamlarında çağın küfür sistemlerine karşı savrulmaktadırlar.

Allah (cc), Kur’an-ı Kerim’de adımızı, “MÜSLÜMAN” olarak koydu.

Erkeğimiz, “ben Müslüman bir erkeğim”,  kadınımız, “ben Müslüman bir kadınım”, politikacımız, “ben Müslüman bir politikacıyım”, esnafımız, “ben Müslüman bir esnafım”, memurumuz, “ben Müslüman bir memurum”, işçimiz, “ben Müslüman bir işçiyim”, öğretmenimiz, “ben Müslüman bir öğretmenim”, zanaatkârımız, “ben Müslüman bir zanaatkârım”, sanatkârımız, “ben Müslüman bir sanatkârım” diyerek işini adına ve inancına göre yapmaya çalışmıyor.

Hep, “Başkaları ne der hesabı ile kendimizi “GAYRİİSLAMİ SİSTEMLERİN BOYASI” ile boyamayı ve onların onayı ile yaşamımızı sürdürüyoruz.

Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle bir türlü , “ALLAH’IN(CC) BOYASI” ile boyanamıyoruz.

İçinde bulunduğumuz insan trafiğinde bizim boyamız farklı olmalıdır. Adımız farklı, boyamız farklıdır. Allah’ın koyduğu ad altında İslami olmayan başkalarının boyalarıyla boyanarak farkındalık meydana getiremeyiz Oysa Müslüman örnek söz ve eylemleriyle içinde bulunduğu toplumda farkındalık meydana getirendir. Bu da, “ kendisi” olmaktır.  Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

Yazarın Yazıları
HARF DEVRİMİ TARTIŞMALARI13 Kasım 2019 BİR GÜNEŞ DOĞDU!08 Kasım 2019 O DOĞDU!05 Kasım 2019 BAŞKASININ TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ VAR MIDIR-lI-?04 Kasım 2019 BAŞKASININ TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ VAR MIDIR-l-?02 Kasım 2019 AMERİKA’NIN İHANETİ01 Kasım 2019 CUMHURİYETİ BİZ KURDUK, BİZ YAŞATIYORUZ!29 Ekim 2019 OKUMAK MI, YAZMAK MI?27 Ekim 2019 CAMİLER HAFTASINI ANLAMLI HALE GETİRMEK!04 Ekim 2019 CAMİ VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI (!)03 Ekim 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM