Ayhan HAMLI

HER BAYRAMIN DEĞİŞMEZ ZİYARETÇİLERİ ŞEHİT ANNELERİDİR...

Şehitlik mertebesine ulaşmış gerçek bir kahramanın annesi olmak elbette gurur vermektedir. Ama o buruk gururun birde acı tarafı var ki, şehit annelerinin yüreğindeki ateş topunun hiç sönmemesidir. Bir anne için evladını şehit vermek sıradan bir acı değildir. Bu tarifsiz acıyı sadece yaşayan bilir. Bir şehit annesinin neler yaşadığını biz ne kadar bilebiliriz? Bizim gördüklerimizin yanında görmediklerimiz ya da göremediklerimiz şehit annelerinin en ağır yükü değil midir? Giden gelmiyor ama her bayram belki bu bayram gelir diye bekleniyor. Bir şehit annesinin evladını her bayram bekliyor olması kimine anlamsız gelebilir. Şimdi o acıyı yaşamayandan şehit acısının nasıl bir acı olduğunu anlamasını beklemek beyhude bir bekleyiş olur.

Şehit anneleri için şehitlikler çok önemli ve özel yerlerdir. Bu yüzden şehit anneleri şehitliklerin değişmez ziyaretçileridir. Bir şehit annesi son nefesini verene kadar şehitlikleri hayatından hiç çıkarmaz. Her bayramda şehitliklerin değişmez ziyaretçileri yine şehit anneleridir. Arife gününden başlayan bayramın birinci ve sonrasındaki günlerinde devam eden acılı annelerin şehitlik ziyareti, şehitlikte anne ve evladının anlamlı buluşmasıdır. Onların olduğu her yer cennet kokuludur. Cennet kokulu şehitliklerde evladının buz gibi mezar taşına ‘evladım’ diyerek sarılan bir şehit annesinin acısını anlamak kolay mıdır? Bedriye anne tam 27 yıldır bu şehitliklerin değişmez vefalı çilekeş ziyaretçilerinden annelerinden sadece birisidir. Öyle ki Bedriye annenin ağrıdan vücudunu ayakları taşıyamaz halde iken bile şehitliğe, şehit evladına koşarak geldiğini onu tanıyanlar bilir. Şehitlikleri şehit anneleri hiç terk etmez de başkaları ne diye buna hiç dikkat etmez. Yoksa bu vefasızlık mı, ya da başka bir duyarsızlık mı, bizi terk etmeyen şey! Anlamakta zorlandığımız şey bir insan bu kadar kolay mı birisinin hayatından çıkar bu bilinmez. Ama arayıp soranlar azalınca verilen sözler unutulunca, ister istemez bir burukluk oluşuyor. Hani annesi demiyorlar da niye başkaları hep aranıyor. Çünkü anneler vefasızlık yapmıyor. Bir bayram bile şehitlerini ölüm ayırana kadar yalnız bırakmıyorlar. Belki de bu yüzden, ‘Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz’ sözü söylenmiş. Hem de tarihini bilmediğimiz kadar eskiden beri… Anlaşılıyor ki vefasızlık ve sevgisizlik eski bir hastalık oluvermiş. İnsanoğlu sadece vefada değil vefasızlıkta da yarış halinde olmuş. Bu çok garip bir durum.

Bu şehitler unutulmasın diye şehit anneleri şehitliklere koşuyor. Onları görmezden gelemeyiz. Onların şehit evlatlarını vatana feda ederken bütün acılarına rağmen nasıl da vatan sağ olsun dediklerini görmezden gelemeyiz. Şimdi o şehitleri şehitliklerde anneleriyle baş başa bırakıp terk edemeyiz. Bu şehitlerin sayesinde bu vatanda her şeyin değeri ve anlamı var. Sadece şehitlerimize değil, onları doğuran şehit annelerine de her zaman vefa borcumuz var. İster tanıyalım ister tanımayalım o şehit annelerine her zaman minnettarız. Bunu unutursak, değerlerimizi bir gün tümden kaybederiz. Samimiyetle şehitlerimizin ve annelerinin değerini bilelim.

Yazarın Yazıları
Samsun'da peş peşe şehit acısı var...29 Şubat 2020 Samsun Yine Şehit Ateşi İle Sarsıldı28 Şubat 2020 YIKILSIN İDLİB!22 Şubat 2020 Şehitler Anıtı bakım istiyor18 Şubat 2020 Şehit annesinin yavrum feryadı...14 Şubat 2020 NEDİR ŞEHİTLERİN ANNE VE BABALARI ARASINDAKİ BU AYRIM?10 Şubat 2020 İDLİB'DE ŞEHADET ŞERBETİ İÇMEK...06 Şubat 2020 Türk Bayrağını Yırtan El Kökünden Kurusun01 Şubat 2020 Suriyeli genç insancıl bir insan ama kahraman değil29 Ocak 2020 Üniversitelilerden şehitlerimize bir vefa ziyareti27 Ocak 2020
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM