Nagehan Yeşilyurt

MAGANDALAR

Herkese merhabalar. Bugünkü yazımda bu aralar sıkça gündemi meşgul eden magandalardan bahsedeceğim. Artık magandaların toplum üzerindeki baskı ve korkusunu her an hisseder olduk. Peki, nedir maganda? Türk Dil Kurumuna göre maganda giyimi kuşamı yerinde olmakla birlikte yontulmamış, görgüsüz kaba saba olan kimse.

Son zamanlarda ülkemizde yaşanan maganda olaylarına bakınca TDK’nin tanımının ne demek olduğunu ve ne kadar yerinde olduğunu daha iyi anladım. Hafızalarımızda daha çok taze olan İstanbul Pendik’te hamile bir kadın ve eşine saldıran iki maganda tam da TDK’nin bahsettiği tipteki maganda karşılığının tanımıydı. Daha iki gün önce haber ajansımıza düşen Atakum’da trafikte yol verme meselesi yüzünden çıkan tartışmada bir otomobil sürücüsü, içinde yolcusu bulunan dolmuş sürücüsüne ateş açıp yaralamıştı. Trafikte bu denli magandalar aramızda iken silahı eğlence aracı gören bir toplum oluverdik. Önceleri ilkel bir savaş aleti olan silahlar artık eğlencemizin her anında yer almaya başladı. Asker uğurlamaları, düğünler, bayramlar ya da tuttuğumuz takım şampiyon olduğunda… Maalesef silahlar artık günümüzde hep var. Sonuç ne peki?  Maganda kurşunu cinayetleri, yaralanan ve sakat kalan masum insanlar… İnsanlar meskûn mahalde havaya ateş ederken merminin boşluğa, uzaya gitmediğini biliyor elbette. Ama yine de düğüne gelmiş bir çocuğu, yoldan geçen bir anneyi, hatta evinin balkonunda her şeyden habersiz oturan bir insanı öldürebileceğini düşünmüyor.

Ülkemizde İstanbul, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Bursa, Samsun, Kocaeli maganda kurşunu vukuatlarının çoğunlukla yaşandığı iller. Magandalığın asırlardır süren kültürel ve geçmişten gelen bir boyutu var ülkemizde. Silah atmak bir şeref gibi kabul edilse de bu kültürü artık yok etmemiz gerek. Gençlerimiz silahtan uzaklaştırılmalı. Bu konularda okullarda gerekli eğitimler verilip, etkili kamu spotları ve medya ile toplumun hafızasındaki çağ dışı sevinmenin önüne geçilmelidir. Eğer magandaların önü alınmazsa ülkemiz için bir tehdit haline gelecektir. Hangimiz bir düğünde kendi sevdiğimizin yaralanması ya da ölmesini ister. Her şey gönlünüzce olsun. Hoşgörünün, sevginin hayatımızda hep olması dileğiyle. Kalın sağlıcakla.

Yazarın Yazıları
DEPREM02 Ekim 2019 Çocuk kalabilmek Nagehan Yeşilyurt25 Eylül 2019 Nagehan Köyünüzde19 Eylül 2019 İSRAF VARSA YARGI NEREDE?12 Eylül 2019 Yeni eğitim öğretim yılı05 Eylül 2019 EMİNE BULUT28 Ağustos 2019 İŞSİZLİK21 Ağustos 2019 FINDIK14 Ağustos 2019 ZAMLAR…07 Ağustos 2019 UYUSTURUCU...31 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM