Alpaslan ÇEPNİ

DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE

Liselere ve üniversitelere giriş sınavları tamamlandı. Şimdi tüm çocuklar ve aileleri sonuçları bekliyor büyük bir heyecanla.

Çağımızın önemli düşünürlerinden Chomsky’nin “dehşet derece cahil ve korkunç ırkçı bir kişi” olarak nitelediği Hegel’e göre devlet, “organik bir varlık olarak cemaatin kimliğini ifade eder; bu nedenle, bütün bileşenlerden ve parçalardan önce gelir.”

Bu yaklaşım, demokrasi ve eğitimin amacını değerlendirirken şu soruları sormayı da gerekli kılar: Eğitimin önceliği ne olmalı: Bireyin ve toplumun mutluluğu mu, otoritenin talepleri mi?

Siyasetin toplum üzerine dev şirketler tarafından düşürülmüş bir gölge olduğunu savunur Dewey.  Adam, onu, “duyarlı yurttaşların üzerinde düşünmesi gereken ilk konu, şu ya da bu partiyi iktidara getirmek değil, düzenin sağlanması ve hukuka uyulması konusunda ısrar etmektir” diye tamamlar.

Özellikle üniversiteler söz konusu olduğunda, eğitim alanını açık bir biçimde tartışmaya başlamak, şu anki olumsuz durumdan çıkmak ve geleceğin toplumu için olumlu adımlar atılmasını sağlamak açısından yararlı olacaktır.

Eğitim, günümüzde; toplum içindeki statünün belirlenmesine hizmet eden, öğretmen ve öğrenci arasındaki doğal ilişkiyi çarpıtan, toplumsal ayrıcalığın devamını ve sonuçta, üst-orta sınıfa dâhil olacakların “ön seçim”inin yapılmasını sağlayan “rekabetçi” bir özellik kazanmıştır. Bütün okullarda teşvik edilen bu rekabetçi anlayış, üniversitelerdeki öğrencileri akademisyen ya da bilim insanı olmaya yönlendirmemektedir ne yazık ki.

Nobel ödüllü ekonomist James Buchanan, rekabete dayalı günümüz toplumunu “Herkes bir köleler dünyası üzerinde efendi olmanın peşinde koşuyor.” diye değerlendirir.

Uygarlığın gelişiminde toplumların da şiddetli değişimler geçirmelerinin gerekli olduğunu savunanlar, bu değişime katkı sunmayan üniversiteleri ise önemsiz ve gereksiz bulmaktadırlar.

Bu eşitsizlik ilişkisinin nedenlerini sadece üniversitelere yüklemek doğru olmaz elbette. Çünkü eğitim diğer toplumsal, siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkilerden bağımsız değildir… 

 

 

Yazarın Yazıları
EMEKLİLERİN BİRLEŞİK ÖRGÜTLENMESİ GEREKİYOR01 Ekim 2019 GELECEĞİ KAYBETMEYELİM24 Eylül 2019 AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR17 Eylül 2019 OKULLAR AÇILIRKEN11 Eylül 2019 TOPLUMUN ÇÖKÜŞ BELİRTİLERİ03 Eylül 2019 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ01 Eylül 2019 KADINLARA KIYMAYIN EFENDİLER27 Ağustos 2019 KIYAMET Mİ KOPAR?20 Ağustos 2019 HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN13 Ağustos 2019 EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR23 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM