Nurullah Kızıldağ

KÜRESEL ISINMANIN SONUCU

Salı günü gündüz vakitlerinde bir son dakika gelişmesiyle adeta yıkıldık. Karadeniz’imizin bir diğer güzel şehri olan Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan sel felaketinden bahsediyorum. Sağanak yağışın sebep olduğu ve hidro elektrik santralinin (HES) taşması sonucu ne yazık ki yaklaşık 7 kişinin hayatını kaybettiğini büyük hüzün ile öğrendik. Çok daha üzücü bir diğer haber ise kayıp vatandaşların olduğu... Umarım sağ salim bulunurlar, yaralılarımız ise sağlıklarına bir an evvel kavuşurlar. Yaşanan bu elim olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet dileyerek sözlerime devam etmek istiyorum.

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında birbirinden korkunç doğa olaylarının yaşandığına şahit oluyoruz. Benzer olaylar özellikle son dönemde bir hayli artmış vaziyette. Hatırlayacak olursak Ağrı'daki sel sonucu 4 kişi, Ankara'da yaşanan olayda 3 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Pakistan'da ise 39 insan ne yazık ki doğal afet kurbanı olmuştu. İfade ettiğim tüm bu olaylar yaklaşık 1 ay önce meydana geldi. Ümit ediyorum ki bu ve benzeri olaylar tekrar yaşanmaz... Yaşanan bu tür doğa olayları haliyle akıllarda soru işaretine sebebiyet veriyor. Acaba insanların sebep olduğu doğa kirliliği midir yaşanan bu felaketlerin sebebi? Bence evet. Bilim insanları ve araştırmacıların bu konu ile ilgili tespitleri sonucu ortaya çıkan tüm kanılar çevre kirliliğinin sebebiyeti yönünde. 

İnsanların sebep olduğu doğa kirliliği, ne yazık ki yine insanların canına mal oluyor.

İşte tüm bu olaylara açıklık getiren terim, "Küresel ısınma.” Küresel ısınmaya yol açan ana etkenin atmosferdeki karbondioksit ve metan miktarlarında yaşanan artış olduğu düşünülüyor. Atmosferdeki karbondioksit miktarındaki artışın çoğunun sebebi ise insan faaliyetlerinden kaynaklandığı söyleniyor.

Konu ile ilgili dikkat çeken bir diğer çalışma ise The Lancet isimli sağlık dergisi tarafından geldi. Derginin yapmış olduğu analize göre çevre kirliliği her yıl dünyada savaş ve şiddetin neden olduğundan daha fazla insanı öldürüyor. Çok acı bir tablo değil mi?

Yazarın Yazıları
Liderlik günü05 Ekim 2019 Sabır ve inanç gerek19 Eylül 2019 Oyun kalitesi gelişecek13 Eylül 2019 İrfan Buz ruhu06 Eylül 2019 Adı üstünde Hazırlık maçı23 Ağustos 2019 KEYİF VEREN SAMSUNSPOR03 Ağustos 2019 BİRLİKTE YÜKSELECEĞİZ27 Temmuz 2019 BURUK BAŞLANGIÇ19 Temmuz 2019 SANKİ BİR ŞEYLER Mİ DEĞİŞİYOR?12 Temmuz 2019 GÜZEL DOSTUM06 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM