Doç. Dr. Yetkin BULUT

BAYRAM

            Bayramlar bizim ülkemiz için son derece önemlidir. Bu günlerin içerikleri ile doğru orantılı olarak insanlar sevinçlerini çeşitli şekillerde ifade ediyorlar. Bayramların sosyolojik tarafı olduğu kadar ekonomik tarafı da söz konusu.

            Ramazan bayramının 9 gün olması nedeni ile iç turizm bu durumdan olumlu etkilendi. Özellikle ülkemizin güney sahil bandı başta olmak üzere tüm yurt tatilden kendisine düşen payı alacak.  Akraba ziyaretine gitmek isteyenler otobüs ya da farklı ulaşım seçenekleri arasından kendisi için en uygun olanı tercih edecek ve tatilini ona göre planlayacaktır. Seyahat acenteleri ve otobüs firmaları ulusal/uluslararası anlamda bilet ve konaklama ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya çıkacak olan talebi karşılamak adına çeşitli seçenekler geliştirmek zorunda kalacaktır. Bu yıl sadece Ramazan Bayramı için beklenen turizm geliri ise yaklaşık 3 milyar TL.  Ortaya çıkan bu turizm talebini karşılamak adına konaklama işletmeleri Turizm Fakültesi gibi okulların öğrencilerini mayıs sonu itibari ile çağırdı.

            9 günlük bayram tatili sadece ulaşım ve konaklama sektörlerini mi etkileyecek? Elbette hayır. Bayramların en güzel taraflarından birisi bayramlık kıyafetlerin alınmasıdır. Çocuklar başta olmak üzere herkes bütçesi doğrultusunda kendisi veya sevdikleri için bayramlık kıyafetler satın almaktadır. Bu da tekstil sektörünün de hareketli olması sonucunu ortaya çıkarmaktadır.

            Şekerleme sektörü ise belki de bu bayramda en fazla sevinen sektörlerden birisidir. Gerek kapıya gelen çocuklara verilmek üzere alınan şekerler gerekse de evlerimize gelen konuklarımıza ikram etmek için alacağımız şekerler şekerleme sektörümü olumlu etkilemektedir.  Tatlının yanına içecek servisini de eklediğimiz zaman yiyecek-içecek sektörü de bu talep artışından kendi payına düşeni alacaktır.

            Farklı sektörlerde ortaya çıkan talep artışını karşılayabilmek için de işletmeler doğaldır ki üretimlerini ona göre planlamaktadır.  Talep artışının yüksek olması üretimde çarkların dönmesine sebebiyet verecektir.

            Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyor sevdikleriniz ile beraber huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir ömür geçirmenizi temenni ediyorum.

           

 

 

Yazarın Yazıları
ARTIRILMIŞ ZEKÂ ÇAĞI01 Ekim 2019 GASTRO DİPLOMASIİ18 Eylül 2019 E SPOR 212 Eylül 2019 E-SPOR10 Eylül 2019 ARTIRILMIŞ ÇAĞ05 Eylül 2019 DİJİTAL SAMSUN03 Eylül 2019 SOSYAL ZEKÂ27 Ağustos 2019 İNSAN İRADESİ01 Ağustos 2019 VAGON ÇIKMAZI30 Temmuz 2019 MESLEK LİSELERİ25 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM