Nurullah Kızıldağ

Kırk kere düşünmek

Gençler birbirini görmüş beğenmiş kararını vermiş, ana babasına da onaylamak düşmüş... Aynı çatı altında yaşamaktır evlilik. Ama bir imzaya bakar. Tabii ki o imzayı atmadan aynı çatı altına girmek de ülkemizde pek etik değil. Halbuki her şey mutlak ciddiyet kazandığında olsa ve ondan sonra imza atılsa değil mi?

Değerli okurlar çok değer verdiğim bir abim anlattı: "Biz evlenirken hiçbir şeyimiz yoktu. Eşimle eşyalarımızın tamamını alabilmek için yıllarca çalıştık. Bir çaba içerisindeydik. Bir baktım 10 yıl geçmiş sorunsuz kavgasız gürültüsüz. Şimdi dönüp bakıyorum dedi evlenmek isteyenlere. Hazır eve konup sıkıntıdan birbirlerine sarıyorlar. Kavgalar gürültüler diz boyu… Boşanmayla sonuçlanıyor çoğu evlilik. Fazla mı hazırcıyız? Gözümüz mü doymak bilmiyor? Ya da eşimizden beklentilerimizi babamızın evinde mi görmüştük?" Bana kalırsa gösteriş budalasıyız. 'El alem ne derciyiz’.

Sanki mutluluğumuzu gölgeleyecek kadar gösterişe öncelik vermişiz bu ciddi müessesede. Her şeyin en iyisi olsun isteniyor, kimsenin derdi evdeki huzur değil artık. Evdeki yemek takımı, mobilyalar, aksesuarlar… Fazla şekilciyiz sanırım. Ama yine de birbirimizi görüp beğendikten sonrası ve ana babamızın da onaylama öncesi biraz daha düşünüp taşınmak gerekiyor. İşte orada çok ince bir çizgi var. Aslında tam da atalarımızın söylediği gibi, "Kırk düşün de bir söyle.” Benim kanaatimce, mutsuz bir evlilik huzursuz bir hayat sunar insanlara. Peki, hangimiz mutluyuz ki?

Yazarın Yazıları
Liderlik günü05 Ekim 2019 Sabır ve inanç gerek19 Eylül 2019 Oyun kalitesi gelişecek13 Eylül 2019 İrfan Buz ruhu06 Eylül 2019 Adı üstünde Hazırlık maçı23 Ağustos 2019 KEYİF VEREN SAMSUNSPOR03 Ağustos 2019 BİRLİKTE YÜKSELECEĞİZ27 Temmuz 2019 BURUK BAŞLANGIÇ19 Temmuz 2019 SANKİ BİR ŞEYLER Mİ DEĞİŞİYOR?12 Temmuz 2019 GÜZEL DOSTUM06 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM