Ayhan HAMLI

ŞEHİTLİKTE EN ACI BULUŞMA...

Anneler günü şehit anneleri için şehit çocuklarıyla buluşma günüdür. Buluşma yeri ise şehitliklerdir. Bu buluşma şehit annelerini mutlu eden kolay bir buluşma değildir. Hangi anne doğurduğu evladının mezar taşına sarılıp mutlu olabilir ki! Yok böyle bir mutluluk. Anneler gününde şehit çocuklarıyla şehitlikte buluşan anneler en acı buluşmayı gerçekleştirmektedir.

    Biliyorum ve 27 yıldır annemden şehit kardeşimden tanığım. şehitliklerde anneler gününde yaşanan bu buluşma her geçen yıl şehit annesine daha ağır, daha acı gelen bir buluşma olarak yaşanmaya devam eden acı  bir döngüdür. Çünkü hiçbir şehit annesi hayatta olduğu sürece şehitlikte kabrinde yatan  şehidini hiçbir şart altında yalnız bırakmamak için  mutlaka orada olur. Bazıları zanneder ki şehit annesi olmak mutluluk verir. Gerçekten böyle bir mutluluk yok. Elbette şehit annesi olmak manevi yönden çok farklıdır bunu asla  tartışmam .Ama bunu bir  mutluluk kaynağı gibi aktarmak doğru değildir. Bunu böyle değerlendirenlerin kendi çocuklarını şehit vermedikleri de bir hakikattir. Şehitlerin babaevleri hep birbirine benzer ,o evler birbirinden çok farklı değildir. Ya kırsalda, ya kenar mahallede ya da ya da kiralık konutlarda yaşar  o aileler. İşte bu yüzden şehitlikte anneler gününde buluşan anneler,  bazen aynı mahalleden bazen aynı sokaktan komşudur. Ne acıdır ki şehitliklerde de çocukları kabir  komşusu  olmaya devam etmektedir. İster kader deyin, ister başka düşüncelere dalın ama mutlaka empati yapın.O buluşmalar insana hep acı veren  gerçek buluşmalardır.83 yaşında olan annem ,şehit astsubay İlhan Hamlı’nın da annesi olan annemiz Bedriye Hamlı tam 27 yıldır anneler gününde şehitlikte şehidi ile buluşuyor. Bir anne için şehitlikte  yatan evladı ile anneler günü gibi çok anlamlı bir günde buluşmak  hiç kolay olmuyor. Buz gibi bir mezar taşına ,bir annenin evladım diye sarılıyor olması sadece o anneleri değil empati yapan herkesi düşündürüyor ve üzüyor. Çünkü  şehitliklerde  şehit annelerinin şehit çocuklarını ne kadar çok özlediklerini görebiliyorsunuz. Buna tanık olmak bile insan olanın canını hem yakıyor hem de acıtıyor.

        Yıllar geçtikçe ,yaşlar büyüdükçe güçten düşen şehit annelerinin  özlemleri daha da çok  artıyor. Şehit evlada özlemde sınır yok. Aslında şehit anneleri anneler gününün gelmesini bile istemiyor. O gün geldiğinde evladı hayatta olan her anne gibi mutlu olamıyorlar. Yürekleri şehit çocuklarının acısı ile yanarken anneler gününü ,anneler günü tadında yaşamaları mümkün olmuyor.27 yıldır evladının sesini duyamayan ,kokusunu alamayan, teninin sıcaklığını hissedemeyen bir anne ,anneler günü gelsin ister mi? İstemiyor ,çünkü o gün geldiğinde şehit annesinin yüreğindeki yangın daha da alevleniyor. Bu yüzden şehit annesi Bedriye annede anneler günü gelsin istemiyor.

        Anneler günü  bütün annelerimize adanmış, bütün dünyada anlamlı  bir gün olarak kabul edilmiştir. Kendi içimizde zaman zaman yaşadığımız bizi üzen bazı acı olaylara rağmen, böylesine güzel bir günün anlamını tümden yitirmiş olması düşünülemez. Ama kişisel anlamda yaşayamadığımız bazı gerçekler bizi üzebilir. Maalesef  gerçek yaşamda bunlar da yaşanabiliyor. Başta şehit annelerimizin  olmak üzere tüm annelerimizin anneler gününü saygıyla kutluyorum.

                                                                                                              

Yazarın Yazıları
ARİFE GÜNÜ ŞEHİTLİĞE GİDEMEYEN BİR ANNE DÜŞÜNÜN23 Mayıs 2020 SAMSUN’DA HER 19 MAYIS ‘DA ATATÜRK’Ü KARŞILAMAK...18 Mayıs 2020 TAM 11 AY ÖNCE BU GÜN BABAMI KAYBETTİM...16 Mayıs 2020 BİR GARİP FAZLI BİLGİLİ ÖLDÜ...15 Mayıs 2020 ANNELER GÜNÜNDE ŞEHİTLERİMİZ ANNELERİNİ BEKLERKEN10 Mayıs 2020 AY YILDIZLI BAYRAĞIMIZI SEVİYORUZ AMA DAHA DİKKATLİ OLALIM09 Mayıs 2020 İFTARLARINI ŞEHADET ŞERBETİ İLE AÇAN 2 MEHMETÇİĞİMİZE SELAM OLSUN03 Mayıs 2020 44 GÜN ÖNCE ŞEHADET ŞERBETİ İÇMİŞTİ01 Mayıs 2020 PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ -10-27 Nisan 2020 PAMUK GEÇİDİ ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ -9-26 Nisan 2020
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM