Ömer PAMUK

UYGARLIĞA GİDEN YOL...

 "Doğruya ulaşmanın yolu bize zıt gelen fikir ve düşünceleri de sabırla dinlemekten geçer. "

                     Hayat çeşitlilik üzerine bir değer ifade eder. Durağanlık, sabit fikirlilik içinde darlığı, ufuksuzluğu barındırır.  "Benim dediğim tek doğrudur." iddaası söyleyeni yanılgıya düşürür. Niye baharın gelişini bekleriz? Niçin türlü türlü çiçeklerden arı bal yapar? Doğada zehir diye birşey yoktur. Mesele dozaj meselesidir. Arı zehirden de bal yapar. 

                     Her türlü fikirden harmanlanmış çiçek demetleri bizim ufkumuzu açar. Yolumuzu aydınlatan ışık olur; fikir dünyamız zenginleşir. Kendimizi ve toplumumuzu daha iyi tanırız. Birbirimizi daha çok sever ve anlarız. Düşünme tohumları çeşit çeşit filizler verir. Yeni dünyalarla ve başka başka fikirlerle bizi tanıştırır. Kendi değerlerimizi tanımamıza fırsat verir. Mesele okumakla, eğitimle hallolacak bir durumdur. Niye insanlar benim gibi düşünmek zorunda kalsın? Bırakalım herkes istediğini düşünsün; kendi doğrularını anlatsın,kabul etsin. Birbirimize benzemek zorunda mıyız? Böyle bir çaba gereksizdir. Doğru da değildir. Bunu yaparsak yaşamın zenginliği ve güzelliği ölür. Hiçbirimizin buna hakkı yoktur.

                     Uygarlığa giden yol, fikirlerin ve hoşgörünün zenginliğinden geçer. Temel amaç insanın mutluluğu ve huzurudur. Toplumlar ekonomik ve teknolojik yönden ne kadar ileri giderlerse gitsinler hoşgörü yaratmak bir yaşanmışlık işi... Biz bunu millet olarak başardık. Dünyada zaten medeniyet kurmuş toplumlar fazla değil.Hele de merhamet medeniyetini...Herkes güçlü olan zayıf olanı ezer diye  düşünebilir. Fakat bizim inanç değerlerimizde ve kültürümüzün köklerinde yaşatma anlayışı vardır. Yunus Emre'nin dizelerinde bu ifadeler fazlasıyla yerini almıştır.

                     Medeniyet sorumluluğumuz, kültürümüzün hakim olduğu coğrafyalarda da bizden beklenen bir umut olmaya devam ediyor. Bu ülkede yaşayan herkes, bu anlayışı besleyen sorumlulukla geleceğe ümitle bakmalıdır. Tarihi misyonumuz hepimize böyle bir görev yüklüyor.

 

 

Yazarın Yazıları
TATİL VE KİTAP30 Haziran 2019 MIŞ GİBİ YAŞAMAK...09 Haziran 2019 GÜNEŞ BUGÜN DAHA BİR BAŞKA DOĞUYOR...19 Mayıs 2019 GENÇLERİMİZİ YETİŞTİRİRKEN...12 Mayıs 2019 UYGARLIĞA GİDEN YOL...05 Mayıs 2019 TECRÜBENİN IŞIĞINDA...21 Nisan 2019 BAHARLA BİRLİKTE...14 Nisan 2019 İTİCİ GÜÇ...07 Nisan 2019 MİLLİ TARİH ŞUURU...24 Mart 2019 AMACA UYGUN YAŞAMAK...10 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM