Alpaslan ÇEPNİ

1 MAYIS KUTLU OLSUN

Kazanmak için mücadele etmek şarttır. “Büyük İnsanlık”, bütün kazanımlarını, zorbalığa karşı mücadelede büyük bedeller ödeyerek elde etmiştir. 1 Mayıs da böyle önemli bir sürecin yıldönümüdür.

1886’da Amerika’da,“8 saatlik iş günü” mücadelesi veren işçilere saldırılmış, dört yiğit sendika önderi tutuklanarak idam edilmişti…1889'da Paris'te toplanan II. Enternasyonal, o günü, "Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü" olarak kabul etmiştir.

Aradan onca süre geçmesine rağmen, ezen-ezilen ilişkisi değişmemiş; savaş ve sömürü düzeni ortadan kaldırılamamış, barış ve eşitliğe dayalı bir dünya, ne yazık ki, kurulamamıştır.

Paranın egemenliğine dayanan emperyalist-kapitalist açgözlülüğün, dünyayı yangın yerine çevirdiği günlerdeyiz…

Ekonomik, sosyal ve siyasal saldırılarla karşı karşıya kalan, doğası yağmalanıp çevresi tahrip edilen, etnik ve cins ayrımcılığına uğratılarak katledilen, işinden kovulan, iş güvencesi ve can güvenliği tehdit altında olan, emeğiyle geçinen insanlar; bu nedenlerle, daha güzel bir dünya ve daha iyi yaşam koşulları için dayanışma içinde olmak ve bir araya gelerek mücadele etmek zorundadırlar.

                “Günlerin bugün getirdiği

Baskı, zülüm ve kandır

Ancak bu böyle gitmez

Sömürü devam etmez.

Yepyeni bir hayat gelir

Bizde ve her yerde…”umudunu ortaya koyarak ,gelecek  güzel günlere inanan; meydanlarda, alanlarda, işyerlerinde taleplerini dile getiren tüm emekçilerin “1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü” nü kutlu olsun !                                                                                                                           

 

 

 

 

 

Yazarın Yazıları
EMEKLİLERİN BİRLEŞİK ÖRGÜTLENMESİ GEREKİYOR01 Ekim 2019 GELECEĞİ KAYBETMEYELİM24 Eylül 2019 AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR17 Eylül 2019 OKULLAR AÇILIRKEN11 Eylül 2019 TOPLUMUN ÇÖKÜŞ BELİRTİLERİ03 Eylül 2019 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ01 Eylül 2019 KADINLARA KIYMAYIN EFENDİLER27 Ağustos 2019 KIYAMET Mİ KOPAR?20 Ağustos 2019 HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN13 Ağustos 2019 EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR23 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM