Ersin ERGE

ŞAİR OLMAYA ADAYKEN

Şiirler yazıyor.

Şiirler söylüyor.

 “Hocam şiirim nasıl olmuş?” diyor.

Soruyor, sorguluyor!

“Şair olmaya adayım.” – diyor.

Naçizane bendeniz bunu diyemiyorum!

 

            ***

 

Dilim döndüğünce söylüyorum.

Diyorum ki:

“Şiirine kelime ile dizen ile başlarsın. Esas iş imgededir.  Şiir eşittir imge, imge eşittir çağrışımdır. Çağrışım dizelerde, giderek şiirde verilmelidir. Çünkü İmge bilincin önünde gider. Şiir her şeyden önce bir dildir. Kendi dilimizi, Türkçemizi herkesten fazla bil. İyi bir dize şiirin bütünlüğüne katılmalıdır ki has şiir ortaya çıksın. Nasıl ki! Şiir okurken ürperiyorsam, bu duyguya kapılıyorsam anlarım ki iyi bir şiir okuyorum. Sende de bu olmalı.

Şiirinde (Biçim / Söylev- dil; içerik / içeriğin niteliği) manifestonda uygulama kurallarının başında olsun. Estetik kaygın en üstte olsun. Okur şiirden ne bekliyor bu soruyu cevaplamalısın. Çünkü şiir toplumun duygularına tercümandır.”

“Tiyatro gibi mi?”

“Tiyatro ufkunun da ötesine gider gibi… İmgen güçlü olacak ve şiirinde mutlaka biçim, içerik ve tavrın çok nitelikli olacak. Bunlar olmuyorsa bil ki şiir yazmanın başındasın. Şiirin ham kalır. Cılız kalır. Okunmaz. Ya da az okunur. İyi bir şiir için sıralayacak olursam imgelerle, kelimelerle, dize içindeki musiki ritimle, imgeler arasındaki anlamlı birliktelikle, anlamlı içerik ve biçimle, şiirinde verdiğin çağrışım ile yazacaksın. Kelimeleri, imgelerinle kuracağın şiirde estetik düzeyi en üstte tutacaksın. Ondan sonra HAS şiire ulaşmaya başlayabilirsin…”

 

                        ***

 

Evet, şair olmaya aday!

Şiirler yazıyor, şiirler söylüyor.

Yazdığı şiiri gösteriyor.

Okuyorum.

“Güzel olmuş ama daha iyisini yazabilirsin.” - diyorum.

Hayatta ki en büyük hayalini soruyorum.

Anlatıyor…

Dinliyorum.

 

 

 

Yazarın Yazıları
İLİM KÜLTÜR SANAT EVİ DERKEN05 Ekim 2019 26 EYLÜL DİL BAYRAMIMIZ DERKEN28 Eylül 2019 REMEO VE JULİET’İN YAŞADIĞI YERDEYKEN21 Eylül 2019 MONA LİSA’YI GÖRÜRKEN14 Eylül 2019 30 AĞUSTOS DERKEN FÜZELER TÜRKİYEYE YÖNELİKTİR31 Ağustos 2019 ŞİİR ÖLÜMDEN GAYRISINA ÇARE BULMALI24 Ağustos 2019 DOLMA KALEM DERKEN03 Ağustos 2019 FERRUH ÇETİN BASIN ÖDÜLLERİ DERKEN27 Temmuz 2019 ÇOK OKUNAN ŞİİR DERKEN20 Temmuz 2019 ALİ TURMUŞ'UN -ŞİİR SEVER GÜNLÜĞÜ - DERKEN06 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM