Av. Dr. Cengizhan HATİPOĞLU

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ II

Basının temel fonksiyonları nazara alındığında, Dünya Bankasının, bir ülkenin hukukun üstünlüğüne saygısını değerlendirmek için kullandığı araçlardan biri olan Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke içerisinde 157. sırada olan Türkiye’nin halini düşünmek gerekir.  

Basın özellikle son yüzyılda demokrasilerin vazgeçilmezi olarak ortaya çıkmıştır. AİHM başta olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası yüksek mahkeme kararlarında da açıkça ifadesini bulduğu gibi basın demokrasilerde, “demokrasinin bekçi köpeği (watchdog)” rolünü üstlenmekte ve basının toplumu, bilgilendirerek uyarıcı ve koruyucu etkisine vurgu yapılmaktadır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin basın özgürlüğünü de içeren 10. maddesi görev ve sorumlulukları da kapsar. AİHM, basının iyi niyetle davranmasını, etik kurallara uygun olarak güvenilir ve doğru haber vermesini öngörür. Basının, verdiği bilgilerin doğruluğunu yayımlamadan önce kontrol etmesi gerekir.

AİHM bir kararında, “Haberi önceden kontrol etme yükümlülüğü, ileri sürülen iddianın ciddiliği ile orantılı olarak, yeterince doğru ve güvenilir bir temele sahip olmasını gerektirir.” demiştir. Buna göre gazete ve gazetecinin ya da web sitesi sahiplerinin “kamuoyunu ilgilendiren bir konuda bunun doğruluğunu araştırmadan yayımlarım” şeklinde yaklaşması basının sorumluluğu ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

AİHM bir başka kararında ise bir siyasetçi için bir başka kişinin, “Le Pen’e oy verenler mafya lideri Al Capone’a da oy vermiş de olurlar”, şeklindeki ifadesini hakaret çerçevesinde görmüş ve hüküm kurmuştur. Bu son örneğin bugün bir siyaset dili olarak genel iktidar gücünü kullananlar tarafından dünyada tatbik ediliyor olması ne kadar karanlık bir durumdur.

 

Yazarın Yazıları
KURBAN12 Ağustos 2019 FERHUNDE05 Ağustos 2019 FAİL-İ MEŞHUR29 Temmuz 2019 BİR ''VERGİ CANAVARI'' OLARAK YAKIT İSTASYONLARI08 Temmuz 2019 KEMİRGEN24 Haziran 2019 İNSANLIĞIMIZDA KENTSEL DÖNÜŞÜM İHTİYACI17 Haziran 2019 DUA VAKTİ03 Haziran 2019 KÖTÜ VAZİYET13 Mayıs 2019 ÇOCUKLARIN CİNSEL İSTİSMARINDA NEVBAHAR! AMA NE ZAMAN?29 Nisan 2019 BİR EŞİTLEYİCİ OLARAK "KABİR"22 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM