İlkadım'a 'Atık' belgesi

İlkadım Belediyesi'ne Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 'Sıfır Atık Belgesi' verildi

İlkadım'a 'Atık' belgesi

İlkadım Çevre Koruma ve Kontrol Vekil Müdürü Yasin Aslan, belediye olarak ilk önce kendi kapımızı temiz tutalım ilkesinden hareket edip bir sistem içerisinde atıklarımızı geri dönüştürerek ekonomiye kazandırdıklarını ifade ederek, "Atıkların kaynağında ayrı toplanması kapsamında ilçede ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar, elektrikli ve elektronik atık eşyalar, atık piller ve tekstil atıklarının hanelerden, okullardan, kurumlardan toplanması için gerekli bilgilendirme çalışmalarını yürüterek toplama noktaları oluşturdu. Atıkları kontrol altına alarak çevre kirliliğini önlemek, geri dönüşümü mümkün atıkları ekonomiye yeniden kazandırmak ve gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına kurulan atık toplama sisteminin yanı sıra ilçemizde Sıfır Atık kapsamında da yeni uygulamalar gerçekleştiriliyor" dedi.

'İLÇEMİZE KAZANDIRDIK'
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş da belgeyi alan ilk kurumlardan bir tanesi olduklarını savunarak, "Bu bizim adımıza mutluluk verici. Sıfır Atık Projesini Karadeniz'de '1.Sınıf Atık Getirme Merkezimizi' kurarak İlkadım Belediyesi bünyesinde başlattık. İlçemizin nüfusu 320 bin olduğu düşünülürse her vatandaşımızın 1 kg atık ürettiği varsayıldığında günlük 320.000 kg yani 320 ton atık üretilmektedir. Öncelikle belediye hizmet binasındaki çöp kutularını kaldırıp yerine farklı türde atıkları ayrıştırdığımız geri dönüşüm kutuları koyduk. Ayrıca ekiplerimiz sıfır atık konusunda ilçe genelinde de yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. İlkadım Belediyesi olarak bu projeye büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda projemizi daha da geliştirerek yeni nesle bu kültürü kazandırmak istiyoruz. İnşallah geleceğin İlkadımını tüm hemşehrilerimizle birlikte inşa edeceğiz" ifadelerini kullandı.


Copyright © 2020 Haber Gazetesi

ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM