Samsunlu aktar açıkladı! Ihlamurda doğru bilinen yanlışlar

Samsun'da yaklaşık 40 yıldır aktarlık yapan Tayyar Çalık, ıhlamurla ilgili doğru bilinen yanlışlara değindi.

Samsunlu aktar açıkladı! Ihlamurda doğru bilinen yanlışlar

Samsun’da yaklaşık 40 yıldır aktarlık yapan Tayyar Çalık, kış aylarında soğuk algınlığı ve gribe karşı bitkisel çözüm arayan vatandaşların ıhlamura ilgi gösterdiğini belirtti.

GÜNEŞ GÖRMEMESİ GEREKİYOR

Çalık, "Kışın vazgeçilmezi Anadolu'da ve özellikle de Karadeniz'de ıhlamurdur. Ihlamuru da biz çok seçerek alıyoruz. Çiçeğini dökmemiş olması gerekiyor. Güneş görmemiş olması gerekiyor. Gölgede kurumuş ve özellikle yeşilliğini muhafaza etmiş olması gerekiyor. Bazı doğru bilinen yanlış bilgiler var. Vatandaşlar özellikle ıhlamuru kaynatınca kırmızı çıkıyor mu diye soruyor. Normalde güneş görmüş ve güneşte kızarmış ıhlamuru kaynattığınız zaman daha kırmızı olur ama şifası az olur. Hatta olmaz bile diyebilirim. Yeşil kalmış olanları hiç kaynatmasan bile sıcak suyun içerisinde 10 dakika bekletirsen faydasını görürsün. Çok daha faydalı olur" dedi.

KIŞ AYLARINDA TÜKETİLEBİLECEK DİĞER BİTKİLER

Tayyar Çalık kış aylarında sağlığa yararlı olan diğer bitkilerle ilgili de, "Tarçın, zencefil, havlıcan, karanfil, kuşburnu gibi bitkilerin çok faydası var. Kaynatılarak içilebilir. Kışın mevsimsel olarak bağışıklık sistemini güçlendirici bitkiler veya macunlar talep ediyor vatandaşlar. Saydığım bitkilerden oluşan kış çayları var önceden hazırlanmış şekilde kilo işi de satılıyor, paketli olarak da satılıyor. Vatandaşlar kış aylarında bu bitkilere ilgi gösteriyor" şeklinde konuştu.


Copyright © 2020 Haber Gazetesi

ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM