Abdullah Karapıçak: 'Suriyeli sığınmacılar Samsun'dan gönderilmeli'

MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, Samsun'da göçmenlerin ticari faaliyetlerin yeterince denetlenmemesi nedeniyle haksız rekabet oluştuğunu söyleyerek, 'Öncelikle ve özellikle Suriyeli sığınmacılar peyderpey Samsun'dan ve dolayısıyla ülkeden gönderilmelidir' dedi

Abdullah Karapıçak: 'Suriyeli sığınmacılar Samsun'dan gönderilmeli'

Milliyetçi Hareket Partisi Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak,  Samsun’da ikamet eden uluslararası koruma ve geçici koruma statüsünde olan Iraklı ve Suriyelilerin ticari faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Karapıçak, Samsun'da ikamet eden 30 bini aşkın göçmenin açtığı işletmelerin denetlenmesi gerektiğini söyledi.

İŞLETMELER RUHSATLANDIRILMALI

Karapıçak, açılan ticarethanelerin ruhsatlandırılması gerektiğini belirterek, "İl ve ilçe merkezlerine yakın olarak oluşturulan gettolarda açılan bu işletmelerin devlet düzeni içerisinde ruhsatlandırılması ve denetlenmesi gerekmektedir. Samsun esnafının ekonomik olarak zorlandığı bir süreçte koruma altındaki göçmenlerin idari olarak ticari faaliyetlerine göz yumacak ve rant sağlayacak bir düzen kabul edilemez. Samsunlu esnaf hangi idari izinlere, ruhsatlara ve denetlemelere tabi ise bu kişiler de aynı şekilde ruhsatlandırılmalı ve denetlenmelidir. Bu hususlarda göçmenlere pozitif ayrımcılık yapmak kamu vicdanını yaralayacağı gibi, Samsun esnafını da olumsuz etkilemektedir. İzin, ruhsat ve denetimleri yapan kurum ve kuruluşlara gerek toplum sağlığı gerek ise toplum güvenliği açısından önem arz eden bu hususlarda daha özenli olmaları, konuyu yakından takip etmeleri gerekmektedir. Bunların yanı sıra Samsunlu esnaf ile haksız rekabete neden olabilecek her türlü pozitif ayrımcılığında karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz" diye konuştu.

KONTROLLER SAĞLANMALI

Karapıçak, Samsunlu esnaftan şikayetler geldiğini vurgulayarak, "Gıda hususu halk sağlığını doğrudan etkilediği için bu tür işletmelerin ilgili kurum tarafından düzenli olarak bir şikayet veya olumsuz bir durum yaşanmadan denetlenmesi, gerekli izin ve ruhsata bağlı olarak gerekli şartları taşıyıp taşımadığı düzenli olarak takip edilmelidir. Bu hususta bu tür işletmelerde çalışan personelin gerek sosyal güvenlik gerek ise portör muayenelerinin kontrol edilmesi konusu toplum sağlığı koruma ve Samsunlu esnafla haksız rekabeti önleme açısından önemlidir" dedi. Turizm acentaları konusunda da şikayetler olduğunu dile getiren Karapıçak, "Turizm sektörü ve buna bağlı taşımacılık kuralları gerek ilgili kurumlar gerek ise turizm acentalarının üst birlikleri tarafından sıkı denetlenmektedir. Taşımacılık ve turizmde sektörlerin ve esnafın zorlandığı bir süreçte denetimsiz ve pozitif ayrımcılık yapılarak göçmenlerin sektördeki ticari faaliyetlerine göz yummak, ilgili kurumlar tarafından izin, ruhsat ve denetleme konularında gevşek davranılması kabul edilemez. Bu bağlamdaki bu dağınıklığın ilgili kurumlarca giderilmesi gerekiyor" sözlerini kaydetti.

SAMSUN'DAN GÖNDERİLMELİLER

Bu konuların takipçisi olacağını belirten Karapıçak, "Samsun’da ekonomi ve buna başlı istihdamdan sonra en önemli sorun ve bu soruna bağlı endişe göçmenler yani Suriyeli, Iraklı, Afgan mülteciler konusudur. Öncelikle ve özellikle Suriyeli sığınmacılar peyderpey Samsun’dan ve dolayısıyla ülkeden gönderilmelidir. Ama bu süreçler hukuk çerçevesinde ve gönderildikleri yerdeki güvenlikte olacakları garantisi alınarak olmalıdır. Biz Türkler kültürümüzde olan misafirperverliğimizi ve inancımızda olan ensar ve muhacir kardeşliğini ülkenin tüm imkanlarını seferber ederek Samsun, bölge ve ülke olarak tüm dünyaya gösterdik. Samsun’da göçmenlerin ticari faaliyetleri gerektiği kadar denetlenmediği ve ilgili kurum, kuruluş ve belediyelerce pozitif ayrımcılığa tabi olduklarıyla ilgili şikayetler alıyoruz. Bu durum göçmenlerin Samsunlu esnafla haksız rekabete neden oluyor" ifadelerini kullandı.


Copyright © 2020 Haber Gazetesi

ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM