İstasyon'da sıkıntı otopark ve çevre temizliği: 'Aldığımız maaşı hak etmiyoruz'

3 dönemdir Samsun'un İlkadım ilçesi İstasyon Mahallesi Muhtarı olan Mustafa Eyüpoğlu, ''Aldığımız maaşı hak etmiyoruz. Bu bizi üzüyor. Yaptığımızın muhtarlıkla bir alakası yok. Bir iş yapamıyoruz. Çalıştığımız kurumlara bakıyorsun; Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Belediyesi, YEDAŞ. Hiçbirine sorunlarımızı hallettiremiyoruz'' dedi.

İstasyon'da sıkıntı otopark ve çevre temizliği: 'Aldığımız maaşı hak etmiyoruz'

Haber Gazetesi olarak, Samsun’u sokak sokak, mahalle mahalle dolaşarak, muhtarın ve vatandaşın sesi oluyoruz. Samsun’un en merkezi yerlerinden İlkadım ilçesinde bulunan İstasyon Mahallesi’nin sorunlarını dinledik. Yaklaşık 5 bin 200 vatandaşın yaşadığı İstasyon Mahallesi muhtarı Mustafa Eyüpoğlu ile mahallenin sorunlarını konuşurken mahalle sakinleri ve esnafın da sıkıntılarını dile getirdik.

“ALDIĞIMIZ MAAŞI HAK ETMİYORUZ”

3 dönemdir İstasyon Mahallesi Muhtarı olan Mustafa Eyüpoğlu, “Aldığımız maaşı hak etmiyoruz. Bu bizi üzüyor. Yaptığımızın muhtarlıkla bir alakası yok. Bir iş yapamıyoruz. Çalıştığımız kurumlara bakıyorsun; Büyükşehir Belediyesi, İlkadım Belediyesi, YEDAŞ. Hiçbirine sorunlarımızı hallettiremiyoruz. Haliyle bu bizi üzüyor. Büyüklerimize sesleniyorum. Biraz daha duyarlı olsunlar. Cumhurbaşkanımızın muhtarlara vermiş olduğu değere bir bakıyorsun, bir de burada verilen değere. Sanki biraz önemsemiyorlar gibi. İlkadım Belediyesi ise enkaz devraldığının arkasına sığınıyor. Belediye, ‘asfalt, temizlik elemanı yok’ diyor. Bir şeylerin arkasına saklanmaya gerek yok. Bu millet buraya getirdiyse, hakkını en güzel şekilde vereceksin. Veremiyorsan, veremiyorum dersin” diye konuştu.

CUMHURİYET CADDESİ TEK YÖN OLSUN

Mahalle’nin otopark sorunu olduğu belirten Eyüpoğlu, “Mahallemizde yeni açılan özel bir hastane var, evet güzel bir hizmet. Allah razı olsun.  Ama katlı bir otoparkı yok. Belediyeye ait olan bir yer var ve toz, toprak içinde. Bu otopark abone adı altında, bunlara peşkeş mi çekildi diyorum kendi kendime. Sonuçta vatandaş oraya bakıyor: Büyükşehir Belediyesi otoparkı yazıyor ama hastaneye ait. Bu da üzücü bir durum. Ön tarafta kaldırım var hala yapılmıyor. Mahalle hiç yıkanmıyor. Toz, toprak içinde cadde. Cumhuriyet Caddesi’ni, Kılıçdede Mahallesi’ne kadar bir temizlik elemanı temizliyor. Bunun sorumlusu ben miyim? Sıkıntılıyız ve aynı zamanda üzülüyoruz. Büyüklerimize sesleniyorum bu işleri önemseyin. Cumhuriyet Caddesi’nde şu anda geliş-gidiş pozisyonu olması çok sıkıntılı. Hastanenin ve okulların açılmasıyla bu caddede trafik yoğunluğu daha da attı. Kesinlikle bu yolun Shell’den, Kılıçdede’ye kadar tek yön olması lazım” dedi.

GAZİ PARKI MAHALLEYLE KOPUK

Mahallede bulunan Gazi Parkı’nın mahalle ile bağının kopuk olduğunu ifade eden Muhtar Eyüpoğlu, “Mahallemizden Gazi Parkı’na ulaşım uzak kalıyor. Okul bölgesi bunu kesiyor. Okullar bölgesinin arasından parka ara yol yapılabilir. Bunu Necattin Başkanımdan özellikle rica ediyorum. Rent a car işletmeleriyle ilgili sıkıntılarımız var. Adamın 20 metre dükkânı var, 20-30 aracı var. Bütün mahalle aralarına arabalarını park ediyorlar. Mahalle sakinlerimiz araçlarını çekemiyor. Valimize sesleniyorum. Bize yardımcı olsun” dedi.

TEMİZLİK GÖREVLİSİ UĞRAMIYOR

Mahallede berber esnafı olan Ali Çankaya, “Mahallemizde sokaklarımız süpürülmüyor. Dükkânımızın önünü kendimiz süpürüyoruz ama sokak araları berbat. Temizlik görevlilerinin uğradığı yok. Muhtara şikâyet ettim, kendi süpürdü. Sokaklarımızın temizlenmesini istiyoruz. Önceden yıkanıyordu, şimdi o da yok. Bu sene çöp vergisini vermeyi düşünmüyorum. Bu şekilde gerek yok, nasılsa temizlenmiyor. Temizlenmeyen bir şeyin vergisini neden verelim. Eskisi gibi tertemiz olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇÖP TENEKELERİ YETERSİZ

Mahalle’de kafe işleten Kadir Şener ise, “Mahallemizde çevresel kirlilik var. Yetersiz kalıyor. Yağmur yağdığı zaman alt yapıda sıkıntılar oluyor. Çöp tenekeleri yetersiz ve yanlış yerlere konumlandırılmış. Çöpleri vatandaşlar yanlış yerlere bırakıyor, uyarı levhaları bulunuyor. Mahallede pazar kurulunca yıkama gündüz oluyor ama bunun gece yapılması lazım. Gündüz insanlar ıslanıyor ve geçiş güzergâhları değişiyor ve esnaf için sıkıntı yaratıyor” dedi.

İŞİ NASIL ÇÖZECEĞİZ BİLEMEDİK

Mahallede 10 senedir esnaf olan Zekeriya Öztürk, “Mahallemizde bulunan trafodan 2 aydır koku geliyordu. Muhtarımıza söyledik, YEDAŞ’ı aradı. 15 gün önce gelip baktılar. İçinde kedi ölmüş, pislikten kokuyor. YEDAŞ bize yardımcı olmadı. Anahtarı bize vermedi. Orayı biz yaptırdık ama bu işi nasıl çözeceğiz bilemedik. Mahallemizi temiz tutmak için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

YOL ÇİZGİSİ BOYANMIYOR

Mahalle sakini İbrahim Haliloğlu, ise “Muhtarımızdan şikâyetimiz yok. Temizlik yönünden sıkıntılarımız var ama zamanla düzeleceğini düşünüyoruz. Mahallemizin devamlı yıkanmasını istiyoruz. Çocuk parkı problemimiz var ama müsait yerimiz yok. Muhtarlığımızın yerinin değişmesini istiyoruz, küçük bir kulübede kaldı. Yollarımızın çizgisi boyanmıyor. Bunların boyanmasını istiyoruz” diye konuştu.

TEMİZLİK EKSİKLİKLERİ VAR

Mahallede market işleten Nilüfer Akgün, “Mahallemizde temizlik konusunda eksiklikler var. Kanallar dolmuş, temizlenmiyor. Fareler dolanıyor. Gayretimizle temizlik yapılıyor. Çok çöp bırakıyorlar, bunlarda doğru düzgün alınmıyor” ifadelerini kullandı.

BELEDİYENİN İLGİLENMESİNİ İSTİYORUZ

40 senedir mahalle sakini olan Arife Coşan, “Mahallemizde bulunan yağ atıkları bidonlarından yağlar dışarı akıyor. Herhalde yağları almıyorlar. Bizim burada pazar olduğu için sokaklarımızın yıkanması lazım. Bazen üstünkörü yıkıyorlar bazen yıkanmıyor. Sebze ve meyvecilerin artıkları rögarlara gidiyor ve tıkanıyor. Haliyle çöp kokusu oluyor ve sinek oluyor. Mahalle aralarında kuşçular türedi. Toz ve tüy oluyor. Belediyenin ilgilenmesini istiyoruz. Dükkânlarımızın önüne rent a car firmaları arabalarını park ediyor, uzun süre almıyorlar. Apartmandakiler park edemiyor ve kargaşa oluşuyor” dedi.

OKULLAR BİR YERDE TOPLANSIN

Mahalle esnafı Vedat Teoman, “Burası eski emniyet yolu. Bu asfalt neden sıfır yapılmaz. Neden çizgileri yapılmaz. Karşıdaki kaldırımlar delik deşik. Bunlar neden tamir edilmez. Vaziyeti görüyorsunuz. Buradan Gazi Park’a bir yol açılması lazım. Hatta okulların buradan kaldırılarak bir yerde toplanması lazım.  Buraya ise altta otopark, üstünde ise iş merkezi yapılması lazım. Hem burası canlanır. Samsun’un gelişmesi için bunu istiyorum. Samsun’un ne güzel yeri ama görüyorsunuz. Muhtarımdan memnunum. Ne söylersek yapıyor” ifadelerinde bulundu.

HALKLA İSTİŞARE İSTİYORUZ

Mahalle sakini Yakup Güven ise “Pazar yerimizde düzensizlik ve temizlenmesi konusunda eksiklikler var. Bunların bir an önce giderilmesini istiyoruz. Pazar yeri kurulduktan sonra ise ilaçlanmasını istiyoruz. Mikrop ve sinek ortamı oluşuyor. Pazar yerinin düzenli olması gerekiyor. Haftada bir değil düzenlemeyle her gün olmasını istiyoruz. Vatandaş istediği zaman alışveriş yapsın. Burada okullar, İŞKUR, emniyet var. Halka açık bir yer. Park düzenlenmesi istiyoruz. Yeni yapılan hastanenin yanına 4-5 katlı otopark yapılsa mahallenin tüm trafik sorununu giderir. Halkla istişare yapılmasını istiyoruz. Büyükşehir ve İlkadım Belediye Başkanı her hafta bir mahallenin sorunlarını dinleyebilir. Halkla beraber çözüm üretilebilir. Halkın dertleriyle dertlenmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

HERKES GÖREVİNİ YAPSIN

Mahalle esnafı Ahmet Demir, “25 yıldır mahallede esnafım. Otopark sıkıntımız mevcut. Pazar esnafları çok pislik bırakıyor. Pazar çok eski ve küçük geliyor. Etrafa taşıyor. Koku yayılıyor. Vatandaş, esnaf, belediye görevini yapmıyor. Allah göstermesin mahallemizde bir yangın meydana gelse itfaiye sokaklardan dönemez dar. Park için tek şeride yasak koyulması lazım. Herkes görevini yaparsa sıkıntıya gerek kalmaz” dedi.

Mahallenin sorunları

*Otopark

*Dar sokaklar

*Çevre temizliği

*Sokakların yıkanmaması

*Alt yapı

*Trafik sıkışıklığı

Erdinç YILDIZ


Copyright © 2020 Haber Gazetesi

ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM