Ayhan HAMLI

ATATÜRK HAVALİMANINI YIKMAK HAVACILIĞA İHANET

 İstanbul'a yeni havalimanı yapılınca Türkiye'nin en büyük hava limanı olan Atatürk havalimanı önce kapatıldı. Şimdi ise bu tarihi havalimanında  kısmen yıkım başladı. Dev tesis niye yıkılıyor ,bunu anlamak mümkün değil.

       Atatürk havalimanını yıkmak yerine Türk ve dünya havacılığının hizmetine  sunmak  çok daha faydalı olmaz mıydı? Hiç şüphesiz  çok daha iyi olurdu. Türk havacılığının gelişmesi için Atatürk'ün 1925 yılında emirleriyle kurduğu Türk Hava Kurumuna Atatürk havalimanı bedelsiz   tahsis edilebilirdi. Hem bu sayede Atatürk'ün adı yaşar, hem de Türk Hava Kurumuna büyük bir destek sağlanmış olurdu. Öyle ki Türk Hava Kurumu da Atatürk Havalimanı  gibi modern bir tesiste havacılığımızı geliştirmek adına çok daha kalıcı adımlar atabilirdi. Türk Hava Kurumu Üniversitesi veya havacılıkla ilgili diğer üniversiteler böyle kaliteli ve modern  bir tesiste geleceğin pilotlarını ,uçak mühendislerini  çok daha iyi şartlarda yetiştirme imkanı elde etmiş olurdu. Ne gariptir ki, elimizdeki hazır tesisi bir anda yıkabiliyoruz. Benzer bir tesisi yeniden kurmaya çalışsak maliyetinin ne kadar yüksek olacağını hepimiz biliyoruz. Bu olanı yok etmek aynı zamanda bir savurganlık değil midir? Kim ne derse desin, kim hangi projeyi  geliştirirse geliştirsin  Atatürk Havalimanını bir çırpıda yıkıp ,yok etmek havacılığa büyük bir ihanettir. Türkiye elindeki  çok değerli bir havalimanını yıkarken çok şey kaybettiğini henüz fark edebilmiş değildir. Atatürk Havalimanında yıkıma başlanmasını çok manidar buluyor ve havacılığımız adına üzülüyorum. Atatürk Havalimanını Türkiye kolay yapmadı ama şimdi kolay yıkılıyor. Atatürk Havalimanını gözden çıkarıp yıkımı başlatanlar keşke bu yıkımı hiç akıllarına getirmeyip havacılık için ne yapabiliriz sorusu üzerinde kafa yorsalardı. Bu havalimanında  şimdi yıkıma başlanmış olmayabilirdi. Havacılığımızı daha da ileriye taşımak adına Atatürk Havalimanı açık tutulmalı ve yıkım durdurulmalıdır. Türkiye'nin yıkılmış bir havalimanına  değil, ayakta duran modern bir havalimanına ihtiyacı vardır.

     Atatürk Havalimanı dünya standartlarının üstünde uluslararası bir havalimanıdır. Atatürk Havalimanı İstanbul'da yeni yapılan  havalimanına taşındığı tarihe kadar yani 6 Nisan 2019 'a kadar Türkiye'nin en büyük havalimanı kimliğine sahipti. İstanbul'da tümden yeni havalimanına taşınılmış olsa bile Atatürk Havalimanı havacılığın geliştirilmesi adına Türk Hava Kurumuna bırakılmalıydı. Kazanan kesinlikle Türkiye olurdu. Kazanan Türk ve dünya havacılığı olurdu. Birisi bu yıkıma dur demezse ,hepimiz bir kez daha çok şey kaybedeceğiz. Maalesef değerlerimizi bir bir kaybediyoruz.İçi acımayan var mı?

Yazarın Yazıları
GÜLE GÜLE ŞEHİT PİYADE UZMAN ONBAŞI SÜLEYMAN URAL...10 Ağustos 2020 ŞEHİT MEZARLARINDAN BAYRAKLARIN ALINMASI YA DA GÖTÜRÜLMESİ NEDİR?02 Ağustos 2020 GÜLE GÜLE SAMSUNLU ŞEHİDİMİZ CANER MAYENDAĞI... 29 Temmuz 2020 YUNANİSTAN'DA TÜRK BAYRAĞI YAKILIRKEN! 27 Temmuz 2020 GÜLE GÜLE ŞEHİT ASTSUBAY ETHEM DEMİRCİ...14 Temmuz 2020 VEKALETEN KURBAN BAĞIŞINDA NİÇİN TSK MEHMETÇİK VAKFI11 Temmuz 2020 KORE GAZİSİ ALİ BAYKIN...03 Temmuz 2020 ŞEHİT HABERLERİNİ DUYMAZDAN GELEN RUHSUZDUR…27 Haziran 2020 BABALAR GÜNÜNDE BABASIZ KALMAK NEDİR BİLİR MİSİNİZ?20 Haziran 2020 TAM BİR YIL ÖNCE BABAMI TAM DA BUGÜN KAYBETTİM...16 Haziran 2020
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM