Ayhan HAMLI

ATATÜRK HAVALİMANINI YIKMAK HAVACILIĞA İHANET

 İstanbul'a yeni havalimanı yapılınca Türkiye'nin en büyük hava limanı olan Atatürk havalimanı önce kapatıldı. Şimdi ise bu tarihi havalimanında  kısmen yıkım başladı. Dev tesis niye yıkılıyor ,bunu anlamak mümkün değil.

       Atatürk havalimanını yıkmak yerine Türk ve dünya havacılığının hizmetine  sunmak  çok daha faydalı olmaz mıydı? Hiç şüphesiz  çok daha iyi olurdu. Türk havacılığının gelişmesi için Atatürk'ün 1925 yılında emirleriyle kurduğu Türk Hava Kurumuna Atatürk havalimanı bedelsiz   tahsis edilebilirdi. Hem bu sayede Atatürk'ün adı yaşar, hem de Türk Hava Kurumuna büyük bir destek sağlanmış olurdu. Öyle ki Türk Hava Kurumu da Atatürk Havalimanı  gibi modern bir tesiste havacılığımızı geliştirmek adına çok daha kalıcı adımlar atabilirdi. Türk Hava Kurumu Üniversitesi veya havacılıkla ilgili diğer üniversiteler böyle kaliteli ve modern  bir tesiste geleceğin pilotlarını ,uçak mühendislerini  çok daha iyi şartlarda yetiştirme imkanı elde etmiş olurdu. Ne gariptir ki, elimizdeki hazır tesisi bir anda yıkabiliyoruz. Benzer bir tesisi yeniden kurmaya çalışsak maliyetinin ne kadar yüksek olacağını hepimiz biliyoruz. Bu olanı yok etmek aynı zamanda bir savurganlık değil midir? Kim ne derse desin, kim hangi projeyi  geliştirirse geliştirsin  Atatürk Havalimanını bir çırpıda yıkıp ,yok etmek havacılığa büyük bir ihanettir. Türkiye elindeki  çok değerli bir havalimanını yıkarken çok şey kaybettiğini henüz fark edebilmiş değildir. Atatürk Havalimanında yıkıma başlanmasını çok manidar buluyor ve havacılığımız adına üzülüyorum. Atatürk Havalimanını Türkiye kolay yapmadı ama şimdi kolay yıkılıyor. Atatürk Havalimanını gözden çıkarıp yıkımı başlatanlar keşke bu yıkımı hiç akıllarına getirmeyip havacılık için ne yapabiliriz sorusu üzerinde kafa yorsalardı. Bu havalimanında  şimdi yıkıma başlanmış olmayabilirdi. Havacılığımızı daha da ileriye taşımak adına Atatürk Havalimanı açık tutulmalı ve yıkım durdurulmalıdır. Türkiye'nin yıkılmış bir havalimanına  değil, ayakta duran modern bir havalimanına ihtiyacı vardır.

     Atatürk Havalimanı dünya standartlarının üstünde uluslararası bir havalimanıdır. Atatürk Havalimanı İstanbul'da yeni yapılan  havalimanına taşındığı tarihe kadar yani 6 Nisan 2019 'a kadar Türkiye'nin en büyük havalimanı kimliğine sahipti. İstanbul'da tümden yeni havalimanına taşınılmış olsa bile Atatürk Havalimanı havacılığın geliştirilmesi adına Türk Hava Kurumuna bırakılmalıydı. Kazanan kesinlikle Türkiye olurdu. Kazanan Türk ve dünya havacılığı olurdu. Birisi bu yıkıma dur demezse ,hepimiz bir kez daha çok şey kaybedeceğiz. Maalesef değerlerimizi bir bir kaybediyoruz.İçi acımayan var mı?

Yazarın Yazıları
SAMSUN'DA BİR ŞEHİT BABASI DAHA ŞEHİT OĞLUNA KAVUŞTU16 Ocak 2020 SURİYE ŞEHİTLERİ SADECE CANIMIZI ACITMIYOR...11 Ocak 2020 2020'DE İLK ŞEHİT ATEŞİ YİNE ANNELERİMİZİN YÜREĞİNE DÜŞTÜ...04 Ocak 2020 YENİ YILDA HİÇ BİR ANNEMİZİN YÜREĞİ ŞEHİT ACISI İLE YANMASIN...02 Ocak 2020 ŞEHİTLERİMİZ KAÇ BİN DOLARLIK EVLERDEN ÇIKIYOR?26 Aralık 2019 MENEMEN OLAYI CUMHURİYETİMİZE SÜRÜLMÜŞ KARA BİR LEKEDİR…24 Aralık 2019 227 Terörle mücadele gazisinin maaşını kesmek nedir?21 Aralık 2019 Astsubay Esma Çevik Şırnak'ta şehit oldu14 Aralık 2019 Samsun'da Şehitlere Gözyaşı Bitmiyor...11 Aralık 2019 Erzurum Dumlu şehitlerini unutmayan unutturmayan yakınlarına selam olsun...09 Aralık 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ WEB TV İLETİŞİM