Embiya SANCAK

Çarşamba Ovasına Taarruz

Sevgili Haber Gazetesi okuyucuları, bir süre ayrılıktan sonra tekrar araştıran, sorgulayan ve özgürce yazmayı seven karakterimle burada olacağım.

Mimarlıkla birlikte bölgemde ilk serbest imar plancılığı mesleğimden dolayı Çarşamba ovasına ‘’taarruz etmem için ‘’ bana müracaat eden müşteriler ile karşılaşmıştım.

Petro kimya sanayi en büyüğü olmak üzere ithal kömürle enerji üretecek termik santral yapım teşebbüsleri peş peşe geldi.

Hepsinin önünde Samsun’lu bir veya birkaç emlakçı, takipçi, muameleci, muhtar, gizliden de siyasetçi.

İlk yemi şöyle atarlar ‘’ bak muhtar veya belediye başkanı senden şu kadar işçi alacağım ‘’

Bana da yem atarlar sen yerelde bizim plancımız ve teknik danışmanımız ol, işleri takip ediver bedeli önemli değil.

Evet, sanayi ve enerji çok önemlidir. Bakınız ben öyle romantik çevrecilerden değilim. Yatırımlar mutlaka bu topraklar üzerinde yapılacaktır.

Yatırımın muhtemel çevre etkilerine göre yer seçimi bilimsel metotlarla belirlenir.

Çarşamba ovası 90.000 hektar alanı ile tarımsal faaliyet alanıdır. Bir kısmı sulak alandır. Tarım faaliyetinin başında ise sebze tarımı gelmektedir.

Sebze tarımı bölgesinde hava kalitesi kusursuz olmalıdır. Tozun türü ne olursa olsun tozdan sakınılması zorunludur.

Bir plancı olarak yetkin ilim insanlarından tesir altında kalınmadan hazırlanmış raporu mutlak surette arardım. En önemlisi yatırımcı firma günlük 630 ton odunsu hammaddeyi nasıl, nereden, ne şekilde temin edeceğini fizibilite raporunda açıklayarak tarafsız heyeti ikna etmelidir. Odunsu hammadde dışında yakıt kullanmayacağına dair ikna edici yasal yaptırımı olan belgeler verilmiş olmalıdır. Baca gazı filtresi ve küllerin bertaraf edilmesi konusu meselenin can damarını oluşturmaktadır. Hammadde depolama alanını kullanımı, yayılımı yönetimi gibi pek çok önlemin nasıl alınacağına dair raporlar istenilmesi durumunda emin olun ki yatırımcı başka yer arayışına ihtiyaç duyacaktır.

Aslında devlet çevreye olumsuz etkisi olamayacak yer seçimi ve teminini enerji yatırımcıları için yapmalıdır.

Sonuç olarak bu acele iş ‘’ bir şeytanlık değilse …. Acele işe şeytan karışır ‘’ sözünü de sorumlulara hatırlatmayı görev bilirim. Saygılarımla.

Yazarın Yazıları
Osmanlı Toplumunda Halk Okur-Yazar mıydı?12 Kasım 2019 ANKARA HEYET-İ TEMSİLİYE BİNASI 10 Kasım 2019 1935 den, 60 Sene Evvel ki Samsun07 Kasım 2019 SAMSUN’DA YAYA BÖLGESİ UYGULAMALARI04 Kasım 2019 YATIRIMI ENGELLEMEK!..02 Kasım 2019 KURTULUŞ VE KURULUŞUN ŞEHRİ: SAMSUN29 Ekim 2019 SAATHANE’DEN BAŞKANLARA SELAM VAR!28 Ekim 2019 SAMSUN ARAZİSİNDE İMAR26 Ekim 2019 Çarşamba Ovasına Taarruz24 Ekim 2019 SAMSUNLU İŞ VE AŞ PEŞİNDEDİR16 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM