Nagehan Yeşilyurt

İŞSİZLİK

Herkese merhabalar. Geçen hafta Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs 2019’a ait iş gücü rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlar üzücü ve düşündürücü maalesef. Geçen yılın aynı ayına göre işsizlik 1 milyon 21 bin kişi artarak, 4 milyon 157 bin kişiye çıkmış güzel ülkemizde. İşsizlik oranı %12,8 olmuş. İşsizlik maalesef büyük sosyal sorunlar da ortaya çıkartan bir durum. İşsiz kalan kişi, zamanla toplumla olan bağları kopartıyor ve yalnızlaşıyor. Son günlerde üzülerek duyduğumuz işsiz gençlerin intihar vakaları haberleri de sıklaştı. Özellikle gençler işsizlik konusunda mutsuz. Gençleri mutsuz olan bir toplumun tüm bireyleri de mutsuz ve umutsuz maalesef. İşsizliğin en çok etkilediği bir diğer kurum ise aileler. Son istatistiklere göre işsizlik boşanma davası nedenlerinde ilk sıralarda yer alıyor. Genç işsizlerin yüksek olduğu ülkemizde mutsuz ve kararsız bir nesil ile karşı karşıyayız.

Büyüme oranın %5 olduğu ülkemizde, işsizliğin hızla tırmandığı bir tablo, büyümenin çok da sağlıklı olmadığının bir göstergesi adeta. Yaşanan ekonomik kriz ve inşaat sektöründeki yavaşlama işsizliğin en büyük etkeni. Turizm sezonun bitecek olmasını, mevsimlik işçilerin de önümüzdeki günlerde sezonun bitişi ile işsizler ordusuna ekleneceğini düşünürsek, işsizlik rakamlarının yukarı yönlü seyretmeye devam edeceği aşikâr.

Elbette işsizlik ekonomiden ayrı tutulup çözülebilecek bir konu asla değil. İstihdam yaratma projeleri desteklenip, yabancı yatırımcıların da ülkemize çekilmesi sağlanmalıdır. Devlet, işverene çalışanlarla ilgili teşviklerini daha da üst seviyeye çıkartarak destek olmalıdır.

Yazarın Yazıları
DEPREM02 Ekim 2019 Çocuk kalabilmek Nagehan Yeşilyurt25 Eylül 2019 Nagehan Köyünüzde19 Eylül 2019 İSRAF VARSA YARGI NEREDE?12 Eylül 2019 Yeni eğitim öğretim yılı05 Eylül 2019 EMİNE BULUT28 Ağustos 2019 İŞSİZLİK21 Ağustos 2019 FINDIK14 Ağustos 2019 ZAMLAR…07 Ağustos 2019 UYUSTURUCU...31 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM