Mustafa GENÇ

İKTİDAR- MUHALEFET STRATEJİ SAVAŞI!

Strateji sözcüğü aslında askeri bir kavramdır.

Politikada strateji ise, seçmen tercihlerindeki değişmeleri görebilmek, çalışma ve diğer ve vatandaşa, rakip partilerin sunamayacağı çok farklı yararları sunabilmektir şeklinde tanımlanabilir.

Stratejide asıl olan rakiplerinden farkı meydana getirmektir. Bir başka ifade ile siyasi partiler arasındaki rekabette farkı meydana getirerek öne geçmektir.

Çünkü strateji, daha farklı yapmakla ilgilidir.

Siyasi partilerin amacı iktidardır. İktidarda ise iktidarını(gücü) korumaktır.

31 Mart yerel seçimlerinde iktidar- muhalefet stratejilerinin ana noktaları ortaya çıkarken, 23 Haziran’da ise belirginleşmiştir.

Bu iki seçimde de gerek iktidar ve gerekse muhalefet seçmenin karşısına farklı stratejilerle çıkmışlardır.

İktidarın stratejisinin bir ayağı içte terör ve milletin beka sorunu üzerinde iken diğer bir ayağı da dış ilişkiler(ABD, SURİYE, RUSYA) üzerinde olmuştur.

Buradaki hedef seçmenin hem vatanseverlik ve milliyetçilik  duygularını okşamak ve hem de iç sorunlardan uzak tutmak suretiyle oy vermesini ve başka siyasi oluşumlara(partilere)kaymasını önlemekti.

Bu strateji kısmen başarılı olmuştur.

İktidarın yukarıdaki stratejisine karşı muhalefet ise seçmenin karşısına doğrudan seçmeni ilgilendiren argümanlarla çıkmıştır. Seçmenin kendi dünyasına ve yakınına hitap etmesi yanında dürüstlük sözü vermiştir.

Bu strateji savaşlarında iktidarın kısmen kaybı, muhalefete kazanç olarak geçmiştir.

İktidar, dürüstlük sözü ile almış olduğu İstanbul’u yine dürüstlük sözü veren rakip partiye vermiştir.

İktidar- muhalefet arasındaki bu farklılık(strateji) savaşları tedbir alınmazsa muhalefetin lehine sonuçlanır. Bunun için de hem yerel ve hem de genel bir stratejiye ihtiyaç vardır.

Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

Yazarın Yazıları
YAŞAYANLARINA SAĞLIK, ÖLMÜŞLERİNE RAHMET…20 Eylül 2019 VAHŞETLER KITASI AVRUPA!19 Eylül 2019 HEP BİRLİKTE İHTİYARLAMAK YA DA GENÇLEŞMEK…18 Eylül 2019 KADERE İNANMAK YA DA İNANMAMAK...17 Eylül 2019 YENİDEN HÜZÜNLENİR GÖNÜLLER, YAŞARIR GÖZLER!16 Eylül 2019 ÖMERLERE DEĞİL, ORHAN GAZİLERE RAZIYIZ!13 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI-lll-12 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI - ll11 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI-l-10 Eylül 2019 DERSBAŞI HAYIRLI OLSUN!09 Eylül 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM