Mustafa GENÇ

HACILARIMIZ ARAFAT SÖZLEŞMESİNİ UNUTURLAR MI?

Bayram rüzgârlarının şüphesiz en heyecanlı anı, hacılarımızın hac için gittikleri Mekke-i Mükerreme’de ARAFAT dağına çıkıp VAKFE durmaları ve dualarıdır.

Arafat’taki VAKFE yeni bir doğumdur, Elest âlemindeki sözleşmeyi yenilemektir.

Kul haklarının dışındaki günahlardan arınmaktır, temizlenmektir. Hayata ve kulluğa yeniden başlamaktır.

Hacılarımız Arafat’ta, “Buyur Allah’ım, buyur Allah’ım, emrinde amadeyiz, Senin hiçbir konuda ortağın, benzerin yoktur” söylerken tevhid inançlarını yenilemişlerdir.

Hele bir de Diyanet İşleri Başkanımızın ülkemizin, İslam âleminin ve hatta tüm insanlığın sosyal, ekonomik, kültürel ve tevhid sorunlarını dile getirip duaya dönüştürmesi çok anlamlı olmuştur.

Bu duaya bütün hacılarımızla birlikte ümmet de âmin demiştir.

Hacılarımız bu duaya, “AMİN” dedikten sonra artık ülkelerine geldiklerinde geriye dönmezler.

Ülkelerinde Allah’ın herhangi bir konu ile ilgili hükümlerine ortak almazlar. Bundan böyle, “HÜKÜM ALLAH’INDIR” Ayet-i Kerime’sine göre işlerini takip ederler. Bir Müslüman olarak sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel işlerini “ALLAH’IN HÜKMÜNE(KARARINA)” göre düzenlerler. Çünkü Arafat’taki sözleşme bunu gerektirir.

“Hayır, haccımı yaparım ama, faizimi de yerim, esnaf olarak vatandaşı kandırırım, müteahhit olarak devleti sömürürüm, memur olarak işimi doğru yapmam, mesaiden çalarım, politikacı olarak da yalanımı konuşurum” diyorsak o zaman ARAFAT’TAKİ sözleşmemizin, Allah ile yeniden ahitleşmemizin bir anlamı olmaz.

Tevhid inancı demek, yaşamımızın her alanını, içimizde hiçbir burukluk duymadan ilahi hükme teslim etmek demektir. Atılan her adımı vahiy ölçüleriyle değerlendirmektir. Teslim olmaktır.

Namaz, oruç, hac vb. gibi ibadetler bir bütünün parçalarıdır. Bu ibadetleri, yukarıda ifade ettiğimiz gibi yaşamın diğer alanlarından ayrı düşünürsek hepsini kaybetmiş oluruz. İslam, bir bütündür. Bir kısmını kabul edip diğer bir kısmını reddetmek, tamamını reddetmek anlamına gelmektedir.

İşte hacılarımız ARAFAT VAKFE’sinde bunu anlamışlarsa ahitlerini yeniden tazelemişlerdir.

Değilse, hesap kıyamette görülecektir.

Selam ve sevgi ile…

Yazarın Yazıları
YAŞAYANLARINA SAĞLIK, ÖLMÜŞLERİNE RAHMET…20 Eylül 2019 VAHŞETLER KITASI AVRUPA!19 Eylül 2019 HEP BİRLİKTE İHTİYARLAMAK YA DA GENÇLEŞMEK…18 Eylül 2019 KADERE İNANMAK YA DA İNANMAMAK...17 Eylül 2019 YENİDEN HÜZÜNLENİR GÖNÜLLER, YAŞARIR GÖZLER!16 Eylül 2019 ÖMERLERE DEĞİL, ORHAN GAZİLERE RAZIYIZ!13 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI-lll-12 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI - ll11 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI-l-10 Eylül 2019 DERSBAŞI HAYIRLI OLSUN!09 Eylül 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM