Hikmet KURADA

ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER

Kişiler hakkında gerçek ve yeterli bilgi sahibi olmadan, onları yargısız infaz edercesine suçlamak, haklarında yalan-yanlış bilgiler üreterek toplum nazarında küçük düşürmeye çalışmak, sanırım en büyük vebal ve kul hakkı olsa gerek diye düşünüyorum… Onlara ancak, “Allah akıl-fikir versin ve ıslah eylesin” diyebiliriz, başka ne diyebiliriz ki?..

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili güzel düşünceli - vefalı insanlarımız olduğu gibi, maalesef bu konuda art niyetli – vefasız insanlar da yok değil içimizde… Onların, hakikati bilmeden Atatürk’ü suçladıkları en büyük husus ise DİN konusu…  Oysa Atatürk’ün Din ile ilgili öyle güzel sözleri ve uygulamaları var ki; onları öğrenmemek büyük bir kayıptır diye düşünüyorum. İşte onlardan şaşıracağınız bazıları:

1930’lu yıllarda ATATÜRK Dönemindeki İmam-Hatip Diploması (1928 -1929 Dönemi şu derslere bakınız)

Kur’anı Kerim Tecvit, Tefsir, Hadis, İlmü Tevhit, Arapça, Din dersleri, Ruhiyat ahlak, Terbiye, İçtimaiyat, Malumatı Vataniye Türkçe, Hüsnühat, Türk edebiyatı, Hitabe ve inşat tarih, Coğrafya, Riyaziyat, Hesap, Hendese Cebir, Resim Hattı, Ülumu tabiiyye, Hayvanat, Nebatat, Arziyat, Fizik, Kimya, Hafzıssıhha (sağlık) üsulü tedris, Malumatı Kanuniye Fransızca, Terbiyei bedeniye ve Musiki!..!

İnsan inanamıyor!.. Sanki o dönemde İmam-Hatip okullarında İmam değil de, bildiğimiz İlim Adamı yetiştirilmiş!.. Ama Atatürk düşmanlarına göre, insanlar dinini yaşayamamışmış!.. Cumhuriyet’le din düşmanlığı gelmişmiş!.. Anlamak mümkün değil, neden saklıyorlar peki bunları?..

ATATÜRK’ün din ile ilgili söylevlerinden bazıları

“Din lüzumlu bir müessesedir. Dinsiz milletlerin devamına imkan yoktur. Yalnız şurası var ki din, Allah ile kul arasındaki bağlılıktır. Softa sınıfının din simsarlığına müsaade edilmemelidir. Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir. İşte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsaade etmiyoruz.”

“Din, bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünce ve tefekküre karşı değiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyoruz, kasde ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere fırsat vermeyeceğiz.”

“Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez. Din ait olduğu yerde, temiz vicdan sahnesinde yaşanmalıdır.”

“Bizim dinimiz en tabii ve makul dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dinin tabii olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur” diyor Atatürk…

Ayrıca; 1968 Yılında kurulmuş olan Anıtkabir Derneği’nin yayınladığı,  “Anıtkabir Dergisi”nin,(Yıl:15, Sayı:57, Nisan 2015) sayısında, Anıtkabir Derneği Başkanı Emekli Tuğgeneral Şadi ÖNER dört yıl önce yazdığı makalenin son bölümünde şöyle diyor:  “Değerli Okurlar, Yine geçmiş ile günümüz arasında bağlantı kurulmasını sağlamak düşüncesi ile Atatürk’ün 88 yıl önce, 17 Aralık 1927’de söylediği şu sözlere dikkatinizi çekmek istiyorum. ‘Efendiler, Biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki; bazı kişiler, bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeğe geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir. Ayrıca unutmayın ki; o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.’

88 yıl önce söylenen sözler, 35 – 40 yıl önce kaleme alınan düşünceler yeteri kadar dikkate alınmıyorsa, aynı hatalar yaşanıyorsa, kendimizi tekrar tekrar sorgulamamız gerektiğine inanıyorum.. Tarih insanlığın geleceğidir, geçmiş geleceğe şekil verir” diyor, Anıtkabir Derneği Başkanı Emekli Tuğg. Sayın Şadi ÖNER makalesinde…

Yüce Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan ve yolunda ilerleyen bir Türkiye’de yaşayacağımız güzel günler dileğiyle…

Hoşça kalın… Dostça kalın…

Yazarın Yazıları
Atatürk’ün Kendi El Yazısıyla Kaleme Aldığı Vasiyeti 28 Ekim 2019  “KAZDIĞI KUYUYA DÜŞMEK” DİYE BUNA DENİR04 Ekim 2019 TÜRKİYE’YE ZEYTİN AĞACIYLA OYNANAN OYUN27 Eylül 2019 SİVAS KONGRESİ’NİN 100. YILINDA SİVASTAYDIM20 Eylül 2019 BU TELEFON NUMARALARINA AMAN DİKKAT EDİNİZ!..13 Eylül 2019 ATATÜRK’ÜN ADI HUTBEDE ANILMADI06 Eylül 2019 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!30 Ağustos 2019 ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER23 Ağustos 2019 ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER09 Ağustos 2019 ALZHEİMER (Alzaymır) HASTALIĞI VE YAŞLANMA02 Ağustos 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM