Mustafa GENÇ

ŞEYTANDAN VE SİYASETTEN ALLAH’A SIĞINMAK...

 

Siyaset ya da politika, devlet ve memleket yönetme sanatı olarak tanımlanır.

Politikanın konusu iktidardır. Yani hükmetmek, yönetmek ve egemen olmaktır. Bir başka ifade ile yaşam mücadelesine katılarak , “ben de varım” demektir.

Yönetmek ve yönetilmek; insanın, ailesinin ve içinde yaşamak zorunda olduğu toplumun çıkarlarıyla doğrudan ilgilidir.

Genelde İslam Alimleri politikayı,  “Müslümanların terk edemeyeceği bir uğraş ve görev ile, öğrenmek zorunda oldukları bir ilim” olarak kabul etmektedirler. İmam Gazali ise politikayı; öğrenilmesi Farz-ı kifaye olan ilimler arasında sayar.

Buna rağmen büyük İslam Alimi Bediuzzaman Said Nursi, “Eüzü billahi mineşşeytani vessiyase (şeytandan ve siyasetten Allah’a sığınırım)” demiştir.

Siyaset, tarih boyunca Müslümanların en kirli ve karanlık alanlarından biri olmuştur.

Bediuzzaman’a bu sözü söyleten de bu karanlık ve kirli siyaset olmuştur.

Bediuzzaman(r aleyh) , bu sözü niçin söylediğinin cevabını şöyle veriyor:

“… Hariçteki düşmanların tecavüzlerine karşı dâhildeki adaveti (düşmanlığı) unutmak ve tam tesanüd (dayanışma) etmektir. Hatta en bedevi taifeler dahi bu kanun-u esasinin menfaatini anlamışlar ki hariçte bir düşman çıktığı vakit, o taife birbirinin babasını, kardeşini öldürdükleri halde, o dâhildeki düşmanlığı unutup hariçteki düşman def oluncaya kadar tesanüd ettikleri halde, binler teessüflerle deriz ki:

Benlikten, hodfüruşluktan, gururdan ve gaddar siyasetten gelen dahildeki tarafgirane fikriyle, kendi tarafına şeytan yardım etse rahmet okutacak, muhalifine melek yardım etse lanet edecek gibi hadisatlar görünüyor. Hatta bir salih( doğru yolda- takva sahibi) alim, fikr-i siyasisine( siyaset anlayışına ve fikrine) muhalif bir büyük salih alimi tekfir(kafirlik- dinsizlikle suçlama) derecesinde gıybet ettiği ve İslamiyet aleyhinde bir zındığı(kafiri- dinsizi), onun fikrine uygun ve taraftar olduğu için hararetle sena(övdüğünü) gördüm. Ve şeytandan kaçar gibi otuz beş seneden beri siyaseti terk ettim.”(Emirdağ Lahikası,2/175).

Bediuzzaman hazretlerinin verdiği bu cevap hepimizi korkutmaktadır.

Artık gazetelerin sayfalarını okuyamıyoruz. Kirletmek için manşet atanlar, aynı zamanda kendi kirliliklerini de ortaya koyuyorlar. Bütün değerlendirmeler Hakk’a göre değil, siyasi görüşlere göre yapılmaktadır.

İşte böyle bir siyaset anlayışından şeytandan Allah’a sığındığımız gibi Allah’a sığınıyoruz. Müslümanlar geçmişte yoklukla siyaset yapmışlar ama bugün varlıkla yapmaktadırlar. Bu bir imtihandır ve bunu elbirliğiyle kazanmaya çalışmalıyız. Yoksa bunun hesabı herhalde çok ağır olur. Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

Yazarın Yazıları
YAŞAYANLARINA SAĞLIK, ÖLMÜŞLERİNE RAHMET…20 Eylül 2019 VAHŞETLER KITASI AVRUPA!19 Eylül 2019 HEP BİRLİKTE İHTİYARLAMAK YA DA GENÇLEŞMEK…18 Eylül 2019 KADERE İNANMAK YA DA İNANMAMAK...17 Eylül 2019 YENİDEN HÜZÜNLENİR GÖNÜLLER, YAŞARIR GÖZLER!16 Eylül 2019 ÖMERLERE DEĞİL, ORHAN GAZİLERE RAZIYIZ!13 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI-lll-12 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI - ll11 Eylül 2019 AK PARTİ’NİN YENİLENME ŞARTLARI-l-10 Eylül 2019 DERSBAŞI HAYIRLI OLSUN!09 Eylül 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM