Mustafa GENÇ

NEYZEN TEVFİK, İKİNCİ ABDÜLHAMİT VE GÜNÜMÜZ AYDINLARI...

Neyzen-İkinci Abdülhamit kavgasını hepimiz biliriz. Örneğin; 1905 yılında şair Eşref’in Mısır’da çıkardığı DECCAL gazetesinde Neyzen’in, Abdülhamit’in ağzından bir hicvi yayınlanmış ve bu yüzden de idama mahkûm edilmiştir. Ancak meşrutiyetin ilanıyla affa uğrayarak vatana dönmüştür.

O dönemin aydınlarında Abdülhamit ile ilgili ciddi yanılgılar vardır. Herkes ülkeyi güllük -gülistanlık gibi görse de aslında yıkılış dönemini yaşamaktaydı. İşte bu dönemin kadroları maalesef Abdülhamit hakkında yanılmışlardır. Dileriz ki bugünün aydınları da bazı yöneticilerimizle ilgili aynı yanılgıya düşmüş olmasınlar. Çünkü yönetici ve aydınlarımızın yanılgılarının faturalarını sonuçta vatan ve milletimiz ödemektedir. İşte Abdülhamit konusunda yanılgının sonuçları (Balkan ve Birinci Dünya Savaşı gibi) önümüzdedir.

Yöneticinin her tasarrufu da hikmetle karşılanmaz, masum da değillerdir. Ancak ölçülü ve temkinli olmada da milletimiz ve ülkemiz açısından yarar vardır.

İşte Neyzen’in idam kararına neden olan şiir:

“ABDÜLHAMİT’İN AĞZINDAN BİR NUTK-İ HÜMÂYÜN

Kal’a-i asâr-ı zulme verdim istihkâm-ı tam

Ettim istibdât ile tarihe ibkaay-ı nâm.

Öyle tarsin eyledim olsa cihân zir-ü zeber

Attığım üss-i mezalim haşredek eyler devam.

Ben o cellâdım vatanda açtığım her yârenin

İltihabı bir zaman etmez kabul-i iltiyâm.

Nerde Cengiz engizisyon, nerde Haccac-u Yezid,

Nerde Tîmur-Hülâgû, nerde ecdâd-ı izâm.

Nerdedir Şeddâd-ı Nemrûd, nerdedir Ad-u Semûd, / Her cihetçe zaliman-i dehre ben oldum imam

Ben ölürsem mülk-ü millet bitmeden volkan gibi / Ka’rı lâhdimden tüter eflâka dûd-i intikam!

Olkadar ezdim şu miskin milleti ki etmesin / Fasl-ı dâva eylemekçün rûz-ı mahşerde kıyâm!”

Bu kadar da değil, değil mi? Yazdıklarımızın ve konuştuklarımızın hesabı var, değil mi? Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

 

Yazarın Yazıları
HACILARIMIZ ARAFAT SÖZLEŞMESİNİ UNUTURLAR MI?16 Ağustos 2019 BİR BAYRAM DAHA BÖYLE GEÇTİ...15 Ağustos 2019 BAYRAMA HAZIRLANIYORUZ09 Ağustos 2019 POLİTİKADA VATANDAŞ ODAKLI DÜŞÜNMEK…08 Ağustos 2019 BARIŞI VE SULHU ESAS ALAN BİR SİYASET!07 Ağustos 2019 MAYIS 1994’TE DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI DEMİREL DİYOR Kİ -2-06 Ağustos 2019 MAYIS 1994’TE DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI DEMİREL DİYOR Kİ-L-:05 Ağustos 2019 ŞEYTANDAN VE SİYASETTEN ALLAH’A SIĞINMAK...02 Ağustos 2019 BUGÜNÜN SULTANZADELERİ01 Ağustos 2019 ARADA SIRADA İŞ ADAMLARINI DA DİNLEMEK GEREK...31 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM