Mustafa GENÇ

MEHMET ŞEVKET EYGİ…

86 yıllık bir ömür…

Mücadelelerle dolu bir ömür.

Hepimiz memleket için çalışırız ama ömrümüzün bir kısmını da çocuklarımıza vakfederiz.

Merhum Mehmet Şevket Eygi ise bir ömrün tamamını bu memlekete harcamıştır.

Gazeteler çıkardı.

Kendi ve başkalarının gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Yayınevi kurdu. Kurduğu Bedir Yayınevi, Müslüman milletimizin fikir hayatında derin izler bıraktı.

Müslümanları kitlesel eylemlere çağırdı. Bunun için de belki de tarihimizde ilk olan toplu sabah namazları düzenledi.

Bazen yargılandı, bazen baskılara uğradı. Yurtdışına kaçarak gurbet hayatı yaşadı ve son nefesine kadar bir mücadele adamı olarak hayatına devam etti.

Bazı istihbarat elemanları devletle iç içe çalıştığını yazdı. Hepimiz biliriz ki ülkemiz bir dönem komünizm tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Ülke komünistlerin eline geçmemesi için birçok aydın ve yazar devletle iş birliği yaptı. O günün şartlarında her ne kadar Amerika’nın hesabına devletle iş birliği yapmak söz konusu da olsa Müslümanlar bu işten yararlandı. O gün Müslümanların ortak düşmanı komünizm; komünistlerin ortak düşmanı da dindarlardı (Müslüman, Hıristiyan vs.).

İslam ülkelerinde o günün şartlarında ifade ettiğimiz gibi global olarak iki renk vardı: Ya kızılsın ya Müslüman. İslam ve NATO ülkeleri komünist ülkelerin eline geçmemeleri için AMERİKA’nın YEŞİL KUŞAK projesi çerçevesinde dini akımlar ABD ve buna paralel olarak Türk hükümetleri de komünizme kaymayacak kadar siyasal olarak desteklemekteydi.

Merhum Eygi’nin tabi olduğu kuşağın İslam anlayışı kısmen de olsa sistem anlayışından uzaktır. Tabir yerinde ise mevcut sistemi İslam’a göre evirebilecek kadrolardan da yoksundu. Çünkü Allah demenin yasak olduğu bir dönemden süzülüp gelmişlerdir.

Merhum Eygi, çıkardığı gazeteler, yazdığı yazılar ve kurduğu yayıneviyle genel anlamda Müslümanlara ve İslam’a hizmet etmeye çalışmıştır. Bunun için ruhu şad olsun diyoruz. Herkesin niyetine göre amellerin değerlendirildiği bir dünyaya göç etmiştir. Allah her şeyin en iyisini bilir. Rabbim riyasız ve kaygısız hizmet etmeyi hepimize nasip eylesin. Kendilerine rahmet diliyor geride bıraktıkları sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Selam ve sevgi ile…gencmedya55@hotmail.com

 

Yazarın Yazıları
MÜSLÜMANLARDA MEŞRUİYET YA DA KİMLİK SIKINTISI!20 Ağustos 2019 İKTİDAR- MUHALEFET STRATEJİ SAVAŞI!19 Ağustos 2019 HACILARIMIZ ARAFAT SÖZLEŞMESİNİ UNUTURLAR MI?16 Ağustos 2019 BİR BAYRAM DAHA BÖYLE GEÇTİ...15 Ağustos 2019 BAYRAMA HAZIRLANIYORUZ09 Ağustos 2019 POLİTİKADA VATANDAŞ ODAKLI DÜŞÜNMEK…08 Ağustos 2019 BARIŞI VE SULHU ESAS ALAN BİR SİYASET!07 Ağustos 2019 MAYIS 1994’TE DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI DEMİREL DİYOR Kİ -2-06 Ağustos 2019 MAYIS 1994’TE DOKUZUNCU CUMHURBAŞKANI DEMİREL DİYOR Kİ-L-:05 Ağustos 2019 ŞEYTANDAN VE SİYASETTEN ALLAH’A SIĞINMAK...02 Ağustos 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM