Mustafa GENÇ

KADİR MISIROĞLU’NA TESELLİ MEKTUPLARI-l-

Merhum Kadir Mısıroğlu Ağabeye,  Medrese-i Yusufiye’de yani cezaevinde yatarken  teselli anlamında Necip Fazıl Osman Nuri Topbaş hocamızla birlikte yazmış oldukları iki mektup Altınoluk Dergisinin 400. Sayısında(bu sayı bir rekordur) yayımlanmıştır.

Tarihe tanıklık amacıyla bu mektupları köşemize taşımanın mutluluğunu siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik.

Osman Nuri Topbaş Hocamızın konu ile ilgili yazısında Kadir Ağabey için şunları yazmıştır: “Ramazan-ı Şerif’in ilk gününde ebediyete uğurladığımız , 63 yıllık dostum Kadir Mısıroğlu Ağabey de ASRIMIZDA YAŞAYAN BİR Osmanlı çınarı idi. Ecdadımızın inşa ettiği medeniyetin bugünkü bir mümessili ve müdafii olabilmeyi dava edinmiş büyük bir insandı. Nitekim Osmanlılar Vakfı ve Sebil Yayınevi’ni de bu gaye ve davanın bir hadimi(hizmetçisi) olması niyetiyle kurmuştu…”

“… Vefatından birkaç ay evvel, fakirin ismi de geçtiği için, şahsıma iki eski mektup getirilmişti. Bunlar, 1972-73 yıllarında Necip Fazıl’ın Kadir Mısıroğlu’’na yazdığı mektuplardı. Necip Fazıl, o sıralar Medrese-i Yusufiyye’de çile çekmekte olan Kadir Mısıroğlu’na, o veciz üslubuyla şöyle teselli veriyordu:””

“10.10.1972 “

Sevgili Kadir;

Bu akşam bir vesile, beni Osman’la karşılaştırdı.

Hep seni konuştuk. Bu çileli davada her şeyden önce verilecek hüküm, ilahi ecirlerin en büyüklerinden birine nail olduğundur. Hakk’ın lütfu ile inşallah pek yakında kurtulur ve karşıma geçerek asıl hesabı bana verirsin!

Dişini sık! Sık sık İnşirah Suresi’ni oku ve kalbini tüy gibi hafiflet!..

“O ki, Allah’a maliktir, neden mahrumdur, ve o ki, Allah’tan mahrumdur, neye maliktir?..”

Bu itmi’nan, sana saadetlerin saadetini versin!...

Biz senin için dua ederken sen de bizi ihmal etme; Hakk’a emanet ol!..

                                                                                  Necip Fazıl”

Diğer mektup inşallah yarın…

Selam ve sevgi ile…. Gencmedya55@hotmail.com

 

 

 

 

Yazarın Yazıları
HARF DEVRİMİ TARTIŞMALARI13 Kasım 2019 BİR GÜNEŞ DOĞDU!08 Kasım 2019 O DOĞDU!05 Kasım 2019 BAŞKASININ TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ VAR MIDIR-lI-?04 Kasım 2019 BAŞKASININ TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ VAR MIDIR-l-?02 Kasım 2019 AMERİKA’NIN İHANETİ01 Kasım 2019 CUMHURİYETİ BİZ KURDUK, BİZ YAŞATIYORUZ!29 Ekim 2019 OKUMAK MI, YAZMAK MI?27 Ekim 2019 CAMİLER HAFTASINI ANLAMLI HALE GETİRMEK!04 Ekim 2019 CAMİ VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI (!)03 Ekim 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ WEB TV İLETİŞİM