Ali Yılmaz ERGEN

YETKİLERİ KÖTÜYE KULLANMAK

                Türkiye’deki belediyelerin durumu içler acısı. Pek çok belediyenin kıpırdayacak hali kalmamış. Öyle belediyeler var ki, rutin hizmetlerini bile yerine getiremiyor, işçisinin maaşlarını bile ödeyemiyor. Samsun'daki belediyelerin birçoğunun bundan farkı yok.

                Peki, belediyeler bu hale nasıl geldi?

                Elbette kötü yönetilmenin etkisi çok büyük. Belediyeler eğer iyi yönetilmiş olsalardı bu duruma düşer miydi? Bunca acı tecrübelerden sonra belki ders alınır diye beklenirken, ne yazık ki o dersin de alınmadığı anlaşılıyor.

                 Belediyelerde devir teslimlerinden sonra yaklaşık 3 ay geçti. Uygulamaları ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. ‘ Senin adamın, benim adamım’ mantığı almış başını gidiyor. Yerleri değiştirilen, sürülen hatta işinden edilen insanlar… Bunu her partili belediye başkanı yapıyor. ‘ Benim adamım olsun da ne olursa olsun’ zihniyeti bu ülkede bir türlü değişmedi.

                 Bunu, görevi farklı bir partinin belediye başkanından devralan da yapıyor, kendi partisinin belediye başkanından devralan da. Daha bu işlerden fırsat bulup, işine gücüne bakan, seçim öncesi açıkladıkları projelere başlayan bir tek belediye yok.

                 Ortada bir kriter yok. Liyakate kesinlikle dikkat edilmiyor. Başkanların yetkileri çok geniş. Aşırı yetkilere sahipler. Aslında bu yetkiler halkın menfaatine hizmet olarak kullanılması gerekirken, kötüye kullanılıyor ve belediyeler de batağa sürükleniyor.

                    Geçen hafta ziyarete gittiğim bir yerde bir belediye başkanı ile karşılaştım. Kendisiyle bir süre keyifli bir sohbetimiz oldu. Belediyelerin bugün içine düştükleri bu kötü durumun sebebini sordum. Verdiği cevap hem samimi, hem de ilgi çekiciydi. Dedi ki başkan;

                     ‘’Abi, belediye başkanlarının aşırı yetkileri var. Belediyelere bu kadar yetki verilmemeli. Yetki gerektiği yerde, gerektiği gibi halkın yararına kullanılırsa değer kazanır. Ama bizde maalesef öyle olmuyor. Yetkiler kötüye kullanılıyor. Öyle olunca da sonuçlar ortada. ‘’

                       Ben de kendisine, başkanlara verilmeyen yetki var mı? Diye sordum. Gerçekten tarihi bir cevap vererek hepimizi kahkahaya boğdu.

         ‘’  Yasa yapamıyoruz, adam asamıyoruz, para basamıyoruz.’’

         Bunca yetkiye sahip belediyelerin durumları da içler acısı. Söylenecek söz var mı?

               

                                   

                                                              

                 

Yazarın Yazıları
HABER MEDYA'YA VEDA16 Eylül 2019 ÇOK ÖNEMLİ BİR HİBE 17 Temmuz 2019 BELEDİYE İPOTEK EDİLMEDİ, BAŞKAN'IN ÖNÜ AÇILDI16 Temmuz 2019 15 TEMMUZ BİR KAHRAMANLIK DESTANIDIR15 Temmuz 2019 BU SOYKIRIMIN İZLERİ KOLAY SİLİNMEZ13 Temmuz 2019 VİRÜS 12 Temmuz 2019 BİRAZ CİDDİYET LÜTFEN...11 Temmuz 2019 'BEN ONUN KİM OLDUĞUNU BİLİYORUM'10 Temmuz 2019 KAYNAK VAR, ÇARE TÜKENMEZ   09 Temmuz 2019 YETKİLERİ KÖTÜYE KULLANMAK08 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM SAĞLIK BELEDİYELER PROGRAMLAR GALERİ WEB TV İLETİŞİM