Nagehan Yeşilyurt

Doğal güzellik kanyon

Herkese merhabalar. Güzel Samsun’un o kadar çok gezip görebilecek yerleri var ki, insan şehirden uzaklaşıp kafasını dinlemek istediğinde acaba nereye gitsem demekten kendini alamıyor. Yine böyle günlerden bir günde bayram tatilini yaşarken şehir dışından gelen misafirlerimizle birlikte Vezirköprü Kanyona gitmeye karar verdik. Daha önce “Nagihan Köyünüzde” programının çekimi için gittiğim kanyon beni gerçekten büyülemişti. Bu güzelliği aileme de göstermeliydim. Bir saati aşan yolculuğun ardından iki araçla ulaşmıştık kanyona.

Bayram tatili sebebi ile olsa gerek park konusunda biraz sıkıntı yaşamıştık. Görevli olmaması sebebiyle insanlar araçlarını bilinçsiz bir şekilde park etmişlerdi. Gelecek yıllarda rağbet oldukça bu bölgede bu sıkıntı devam edecek gibiydi. Araçtan indiğimizde doğa manzarası insanı büyülüyordu ve insanın içine bir ferahlık doluyordu. Doğal güzelliklerden kimsenin şikâyeti yoktu. Herkes sevdikleri ile o onları ölümsüzleştirip mutlu tablolar ortaya çıkıyordu. Biraz ilerleyip gezi teknelerinin olduğu yere yaklaştığımızda ise tekne sahiplerinin, müşteri çekmek için biraz da insanları rahatsız edici şekilde yönlendirdiğini hissettim. Bir karmaşanın olduğu belliydi. Haber merkezinde çalışırken birkaç defa tekne sahiplerinin kavga haberlerini görmüştüm. Oraya gelen turistlerin yanında yapılan tartışmalar, o doğal güzelliğe de gölde düşürüyordu adeta.

Büyükşehir Belediyesinin denetimi ve gözetimi altında bu bölgede biraz daha eğitim ve disipline ihtiyaç olduğu kesin. Mesele tüm tekne personelinin giyimi tek tip yapılabilir, bu durum o bölgeye pozitif olarak yansıyacaktır. Yine bölgede el emeği doğal organik ürünlerini satan yüreği güzel teyzelerimiz var. Mis gibi taze sütten yoğurda, yumurtadan fasulyeye kadar birçok ürünü ya geldikleri araçların arkasında ya da derme çatma tezgâhlarda satmaya çalışıyorlar. Belediyenin, bu insanlar için küçük bir pazar yeri yapması çok hoş olur. Gelelim kanyonun en büyük sorununa. Herkesin şikâyet ettiği tuvalet sorunu… O bölgeye yetersiz gelen, temizlik noktasında eksiklikleri olan tuvaletlere insan girmeye korkuyor. Burası için acil bir çözüm üretilmeli, bizden söylemesi. Olumsuzluklar olsa bile kanyon gezilmeye ve görülmeye değer. Halen kanyonu gezmediyseniz bir eksiğiniz var demektir. Yarınınız, bugününüzden iyi olsun kalın sağlıcakla.

 

Yazarın Yazıları
FINDIK14 Ağustos 2019 ZAMLAR…07 Ağustos 2019 UYUSTURUCU...31 Temmuz 2019 SAĞLIK SEKTÖRÜNE DAİR24 Temmuz 2019 MAGANDALAR17 Temmuz 2019 MUTLULUK MU DEDİ BİRİSİ10 Temmuz 2019 SADECE EGE03 Temmuz 2019 Doğal güzellik kanyon26 Haziran 2019 SOKAĞIN SESİ20 Haziran 2019 Acı ama gerçek12 Haziran 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM