İlker Mutlu

HAYAT DAMARI

Samsun, biliyorsunuz, yıllar önce tam bir festival şehriydi. Halk Dansları Festivali, Caz Festivali, Kısa Film Festivali gibi festivaller yapılır ve bu festivaller çevre illerden de katılımla, coşku içinde geçerdi. Bunda hala özlemle andığımız Fuar’ın payı büyük elbette. Ne yazık ki bugün o gazinolarıyla, açık hava tiyatrosuyla, eğlence imkânlarıyla bütün gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz fuar, artık yok.

Şu günlerde Samsun Sheraton Grand Beach’te devam etmekte olan ve önemli müzisyen ve grupları Samsun ve çevresinden gelen gençlerle buluşturan Samsun Gençlik Festivali yoğun katılımla şenlendiriyor kenti. Bu sevindirici bir durum bir bakıma. Bununla birlikte aynı tarihlerde Lovelet’te gerçekleştirilmekte olan “1. Çocuk Kültür ve Sanat Etkinliği” aynı ilgiyi görmüyor. Beklenen ilgiyi görmüyor demek daha doğru sanırım.

Samsun’da eski parlak günlerdeki festival kültürünün yeniden alevlenmesini istiyorum. Bunun için yukarıda verdiğim iki örneğin benzerlerinin artması gerekiyor. Neticede Samsun bir öğrenci kenti. Bu durum sahildeki kafeler haricinde kente yansımıyor, kente yansıyıp Samsun’u dönüştürmüyor ne yazık ki.

Ama umudum var. Kent alttan alta kaynıyor. Bir şeyler üretme isteği içerisindeki yeni yeni insanlar çıkıyor, bir araya gelip birlik oluşturuyorlar. Olacak dostlar, olacak.

*

Samsun Sinema Topluluğu olarak 56’lardaki Siyahbeyaz Kafe’de düzenli bir şekilde gerçekleştirdiğimiz Çarşamba gösterimlerimize, bu çarşambaki gösterimimiz olan, Lösev’den arkadaşlarımızın sunacağı Ertem Eğilmez imzalı 1973 tarihli Yeşilçam klasiği Canım Kardeşim’le ara veriyoruz. İki ay sonra, eylülde düzenli gösterimlerimize tekrar start vereceğiz.

 

Samsun’da sanat var…

Yazarın Yazıları
Veda Ederken29 Haziran 2019 HAYAT DAMARI22 Haziran 2019 Sıcakların Boğuculuğu15 Haziran 2019 Büyümek İçin Ne Diye Acele Ederler ki?08 Haziran 2019 Samsun ve Sinema01 Haziran 2019 Bandırma Yolculuğuna Devam Etmekte18 Mayıs 2019 19 Mayıs Yaklaşırken11 Mayıs 2019 Sıcaklar Nihayet Geldi Mi Ne?04 Mayıs 2019 Özlenen Mayıs Geliyor!27 Nisan 2019 İki haftalık Ayrılık20 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM