Alpaslan ÇEPNİ

ATANMAYAN ÖĞRETMENLER

İlk ve ortaöğretimde 1 milyon çalışan öğretmene karşın, dışarıda 500 bin işsiz öğretmen bulunuyor.

MEB, 2023 yılına kadar 20 farklı alanda öğretmen atamayı planlamıyor. Uzmanlar, bu alanlarda eğitim alan ve gelecekte öğretmen olmak isteyenleri şimdiden “Devlet kapısında ve özellikle de öğretmenlikte iş bulamazsınız” diye uyarıyor!

Öğretmen olabilmek için adaylar üç aşamalı sınavlardan geçtikten sonra, bir de mülakata tabi tutuluyorlar… Aday öğretmenler, önceleri, üç sınavın ortalaması alınarak atanabiliyordu, sistem değişti. OHAL’ den sonra bu sınavlar sonrasında bir de mülakata girmek zorundalar. Atanacak kişinin üç katı aday mülakata çağrılıyor. Atananlar, “sözleşmeli öğretmen” olarak atanıyor!..

Sözleşmeli öğretmenlik, 657’nin tasfiye edilmesi, yandaş korumacılığı, ucuz beyaz yakalı kölelik anlamına geliyor. Doğu’ya öğretmen atıyoruz, gibi masum gibi görünen, yalan bir gerekçenin ardına sığınılarak uygulamaya konulan sözleşmeli öğretmenlik, özelde öğretmenlerin, genelde ise bütün kamu çalışanlarının iş güvencelerine ve emeğe yönelmiş bir saldırıdır aslında…

Burada asıl amaç, eğitimin her kademede özelleştirilmesine uygun olarak, kamuda iş güvencesiz, kapıkulu ve daha ucuz işgücü anlayışını hâkim kılmaktır. Yardımcı hizmetler sınıfında bütün kamu kurumlarında taşeronlaşmaya geçildi zaten.  Sıra, en çok çalışanın olduğu eğitim sektörüne geldi.

Öte yandan iktidar, muhalif olanların çocuklarını kamu hizmetine atamamak için ne gerekirse yapıyor; mülakat sürecinde eliyor, olmadı atamasını yaparsa göreve başlatmıyor, dahası eğer görevdeyse KHK ile işten atıyor!..

Bu arada, atanmayan, işsiz bırakılan ,açlığa mahkûm edilen öğretmenler de bir bir intihar ediyorlar, farkında mısınız!..

 

Alpaslan ÇEPNİ

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Yazıları
EMEKLİLERİN BİRLEŞİK ÖRGÜTLENMESİ GEREKİYOR01 Ekim 2019 GELECEĞİ KAYBETMEYELİM24 Eylül 2019 AMACIMIZ ÜZÜM YEMEKTİR17 Eylül 2019 OKULLAR AÇILIRKEN11 Eylül 2019 TOPLUMUN ÇÖKÜŞ BELİRTİLERİ03 Eylül 2019 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ01 Eylül 2019 KADINLARA KIYMAYIN EFENDİLER27 Ağustos 2019 KIYAMET Mİ KOPAR?20 Ağustos 2019 HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN13 Ağustos 2019 EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR23 Temmuz 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ WEB TV İLETİŞİM