Alpaslan ÇEPNİ

ATANMAYAN ÖĞRETMENLER

İlk ve ortaöğretimde 1 milyon çalışan öğretmene karşın, dışarıda 500 bin işsiz öğretmen bulunuyor.

MEB, 2023 yılına kadar 20 farklı alanda öğretmen atamayı planlamıyor. Uzmanlar, bu alanlarda eğitim alan ve gelecekte öğretmen olmak isteyenleri şimdiden “Devlet kapısında ve özellikle de öğretmenlikte iş bulamazsınız” diye uyarıyor!

Öğretmen olabilmek için adaylar üç aşamalı sınavlardan geçtikten sonra, bir de mülakata tabi tutuluyorlar… Aday öğretmenler, önceleri, üç sınavın ortalaması alınarak atanabiliyordu, sistem değişti. OHAL’ den sonra bu sınavlar sonrasında bir de mülakata girmek zorundalar. Atanacak kişinin üç katı aday mülakata çağrılıyor. Atananlar, “sözleşmeli öğretmen” olarak atanıyor!..

Sözleşmeli öğretmenlik, 657’nin tasfiye edilmesi, yandaş korumacılığı, ucuz beyaz yakalı kölelik anlamına geliyor. Doğu’ya öğretmen atıyoruz, gibi masum gibi görünen, yalan bir gerekçenin ardına sığınılarak uygulamaya konulan sözleşmeli öğretmenlik, özelde öğretmenlerin, genelde ise bütün kamu çalışanlarının iş güvencelerine ve emeğe yönelmiş bir saldırıdır aslında…

Burada asıl amaç, eğitimin her kademede özelleştirilmesine uygun olarak, kamuda iş güvencesiz, kapıkulu ve daha ucuz işgücü anlayışını hâkim kılmaktır. Yardımcı hizmetler sınıfında bütün kamu kurumlarında taşeronlaşmaya geçildi zaten.  Sıra, en çok çalışanın olduğu eğitim sektörüne geldi.

Öte yandan iktidar, muhalif olanların çocuklarını kamu hizmetine atamamak için ne gerekirse yapıyor; mülakat sürecinde eliyor, olmadı atamasını yaparsa göreve başlatmıyor, dahası eğer görevdeyse KHK ile işten atıyor!..

Bu arada, atanmayan, işsiz bırakılan ,açlığa mahkûm edilen öğretmenler de bir bir intihar ediyorlar, farkında mısınız!..

 

Alpaslan ÇEPNİ

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Yazıları
HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN13 Ağustos 2019 EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR23 Temmuz 2019 DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE25 Haziran 2019 ATANMAYAN ÖĞRETMENLER11 Haziran 2019  MUTLULUK PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR04 Haziran 2019 SINAVLAR KALDIRILSIN28 Mayıs 2019 LİSE EĞİTİMİNDE TADİLAT YETERLİ OLUR MU?21 Mayıs 2019  GENÇ İŞSİZLER14 Mayıs 2019 KARADENİZ’DE ÇEVRE SORUNU07 Mayıs 2019 1 MAYIS KUTLU OLSUN30 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM