Alpaslan ÇEPNİ

SINAVLAR KALDIRILSIN

Haziran sınav ayıdır.

 

Binlerce lise ve ortaokul son sınıf öğrencisi sınava giriyor. Sistem sürekli değişiyor, kafalar karışıyor…

 

Ortaokullardan “nitelikli liselere geçiş sınavı”1 Haziran’da, üniversiteye giriş sınavı da 15-16 Haziran tarihlerinde yapılacak.

 

Ortaokulların son sınıflarında yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencimiz var. Uygulanacak sınav sonucunda, bu çocukların sadece beşte biri “nitelikli okullara yerleşebilecekler. Temel liseler de kapanıyor…

 

Çocuklarını büyük paralar ödeyerek özel okullarda okutacak maddi gücü olmayan, onların her şeye rağmen devlet okullarında okuması durumunda da hiç olmazsa, iyi okullarda ve seçilmiş öğrencilerin içinde daha iyi eğitim alabileceğine inanan veliler, çocuklarından daha telaşlı.

 

Çocukların çoğu ise, gelecek kaygısının henüz ne demek olduğunun farkına bile varmadan içine sokuldukları bu anlamsız yarışın yorgunu…

 

Üniversiteye giriş sınavlarına da yaklaşık iki milyon gencimiz girecek. Bu gençlerimiz, nitelikli bir yükseköğrenim görerek gelecekte daha güzel bir yaşama kavuşabilecekleri umuduyla büyük bir çaba içindeler. Ancak, onlar da biliyor ki sokakta işsiz kalanların büyük bir bölümü eğitimli gençlerden oluşuyor.

 

Sınavlara girmiş, başarılı olmuş, gençlerimizin büyük bir bölümü işsiz güçsüz, geleceğe dair beklentilerini kaybederek yaşamaya mahkûm etmiş bir toplumda yaşamanın sorumluluğu hepimizin.

 

Anaokulundan üniversiteye kadar, son yıllarda yaşanan kadrolaşmanın yanında, özelleştirilen ve muhafazakârlaştırılan eğitim sisteminin çivisinin iyice çıktığını sağır sultan bile duydu; ama yetkililer bunca olumsuzluğu görmezden geliyorlar.

 

MEB de eğitimdeki gidişatın iyi olmadığının farkında; ama bütünlüklü bir eğitim reformu yerine, deneme yanılma yoluyla çözüm yolları arıyor; fakat yapılanlar yeterli değil. Eğitimde köklü bir reform ve anlayış değişikliğine ihtiyaç var:

 

İlköğretimden üniversiteye kadar eleyici bütün sınavlar kaldırılmalı,

 

Eğitimde özel okul, yurt, vakıf… Teşviklerine son verilip kaynaklar kamu okullarına aktarılmalı,

 

Her öğrenci kamu okullarında ilgi, istek ve yeteneğine göre istediği kadar parasız, laik, bilimsel eğitim alabilmelidir.

 

Eğer, gençlerimizi, niteliksiz eğitim sarmalına sokup sonra da işsiz bırakacaksak bu sınavları hiç yapmayalım! Yeni (u)mutsuzluklara ve hayal kırıklıklarına imkân vermeyelim…

 

 

Yazarın Yazıları
KIYAMET Mİ KOPAR?20 Ağustos 2019 HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN13 Ağustos 2019 EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR23 Temmuz 2019 DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE25 Haziran 2019 ATANMAYAN ÖĞRETMENLER11 Haziran 2019  MUTLULUK PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR04 Haziran 2019 SINAVLAR KALDIRILSIN28 Mayıs 2019 LİSE EĞİTİMİNDE TADİLAT YETERLİ OLUR MU?21 Mayıs 2019  GENÇ İŞSİZLER14 Mayıs 2019 KARADENİZ’DE ÇEVRE SORUNU07 Mayıs 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM