Naci ALTUNCU

100. GÜN DEĞİL, 100. YIL

19 Mayıs 1919; Atatürk'ün Samsun'a çıktığı ve Kurtuluş Savaşının ilk adımını attığı gün. Bu gün ise 2019 yılındayız. Yani 19 Mayıs 1919'un yüzüncü yılındayız.

Samsun ve Türkiye bu bayramı coşkuyla kutladı. Kutladı ama kutlama etkinlikleri aynı günde yapılınca, tamamı halkla buluşamadı. Her etkinlikte herkes olamadı.  Özellikle Samsun dışından gelenler; rasgelebildikleri ya da duyabildikleri etkinlikleri görebildiler. Bu bir organizasyon eksikliği olarak öne çıktı. Organizasyon olsaydı da, aynı günde yapılan onlarca etkinliğe kimse yetişemezdi ve de yetişemedi zaten.

Bu gün 23 Mayıs ve kutlamalar bitti. Kim ne yapmak istediyse yaptı oldu, olamadı, eksik kaldı ya da tamamlandı… Ama bitti.

Yani 100.yıl, 100.gün gibi kutlandı. Oysa kutlamalar;  19 Mayıs günü başlatılıp 2019 yılı boyunca sürdürülebilir olarak planlanıp, yılsonuna kadar devam edecek bir program olarak hazırlanmalıydı.

19 Mayıs 1919'un 100. günü değil, 100. yılı. Bunu unutmayalım.

2-EKREM İMAMOĞLU VE SİYASETTE BOZULAN EZBERLER

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 31 Mart’ta yapıldı. Seçimi kazanan belli. Kaybeden de. YSK iptal etti. Tekrar yapılacak dedi ve yapılacak. Adil mi, doğru mu, yerinde mi, hukuki mi...? ülke bunu tartışıyor. Boykot diyenler, protesto etmek isteyenler, olmaz böyle bir gasp diye bağıranlar... Ama karar kesin. Seçim yapılacak.

Herkes bağıracak, morali bozulacak, hakkım yendi-ki yendi- diye yaygara yapacak diye düşünürken O ezber bozdu.

Varım dedi Ekrem İmamoğlu. Hakkımı elimden zorla alanlara inat varım dedi. Ben mağdur edilmedim. 16 milyon mağdur edildi, ben16 milyonun iradesini bir kez daha sandığa yansıtacağından eminim, tekrar kazanacağım dedi ve karardan 4 saat sonra meydana çıktı, "hodri meydan" dedi.

Şimdi sahada. Çalışıyor, anlatıyor. Bilinmeyen çok bilgiyi kitlelere taşıyor. Belediyenin bütçesi ne kadar, nerelere ne kadar harcanmış, hangi yanlışlar nasıl yapılmış, doğrusu nasıl olmalıymış...  Anlatıyor. Ezber bozmaya devam ediyor Artık herkes her şeyden haberdar. Herkes, İBB’nin bütçesini, verilen verilmeyen paralarını, borcunu, bağışlarını, lüks araçlarını ve daha birçok bilinmeyenini tartışıyor.

Ne yaptı İmamaoğlu?: "Ben seçtim görevim o kadar, seçtiğim  doğru yapar" ezberini bozdu. "Siz bu işleri bize bırakın bize güvenenlere biz yanlış yapmayız"  algısını yerle bir etti. Paraların harcanmasında tercihlerin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Yapılması gereken ve yapılmayan ne çok işin olduğunu gösterdi. Kimlere kıyaklar yapıldığını ilan etti. Yani dokunulamaz denilen tabuları yıktı. Konuşulamaz denilen konuları propaganda sürecine taşıdı.

Ezberlerin bozulması yeni bir anlayışı getirdi.

Bu anlayış, insanlarda kabul gördü. Bu anlayış tüm Türkiye'de dilden dile dolaşmaya, anlatılmaya başlandı. Benimsendi. "Gelecek seçimlerde bizim burada da bunlar konuşulacak" diye konuşulmaya başlandı.

Seçim İstanbul seçimi ama "İmamoğlu Modeli Seçim kampanyası" ,  literatürdeki yerini şimdiden aldı.

                                                                                      

Yazarın Yazıları
KAYIP GENÇLER20 Haziran 2019 TELEVİZYONDA İKİ ADAY13 Haziran 2019 SUYA ZAM SAMSUNLUYU BOZDU30 Mayıs 2019 100. GÜN DEĞİL, 100. YIL23 Mayıs 2019 2019 SAMSUN YILI OLAMADI16 Mayıs 2019 ANLATAMIYORLAR09 Mayıs 2019 BANA DEMOKRASİ ÇOK GÜZEL02 Mayıs 2019 SALDIRI KİME?25 Nisan 2019 SEÇİMLERDE YAŞANANLAR?11 Nisan 2019 YEREL  SEÇİMLER VE İTİRAZLAR.04 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ WEB TV İLETİŞİM