Hikmet KURADA

Dünya'da Unutulmayan Tek Lider: ATATÜRK!

Dünya’da, uluslararası ortamda tanınan ve Birleşmiş Milletlere üye olan 193 ülke ve Vatikan var. Bu ülkelerin birçoğunun tarihine baktığımızda, içlerinden çeşitli liderler çıkmış olmasına rağmen, zamanla tarihin tozlu sayfalarında yerini alarak unutulup gitmişlerdir. Ancak; tek bir lider hariç! O da, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK!

Bu konuda, okuduğum ilginç bir yazıyı sizlerle de paylaşmak istiyorum. İnanıyorum ki; yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda, sizler de bana hak vereceksiniz. Yazı aynen şöyle:

*Josef STALİN;

Rusya'nın tek hâkimiydi.  2. Dünya Savaşı'ndan önce ve savaş esnasında milyonlarca Rus'u katletti. Ardından gelen Nikita Kuruşçev Stalin'in anıt mezarını yıktırıp, O'nu sıradan ölülerin gömüldüğü arka bahçeye nakletti. Mezarına giden yok, ismini duyan Rus başını çevirir.

*Winston CHURCHİLL;

İngiltere'ye 2. Dünya Savaşı'nı kazandırdı. ‘Eşcinsel olduğunuzu iddia ediyorlar, ne diyeceksiniz?’  diyen muhabire, ‘ İngiltere'yi k*ç*mla değil, aklımla yönetiyorum!’ diyecek kadar kurnazdı. Savaştan sonra ilk seçimde kaybetti. Mezarını ziyaret eden yok.

*Franklin ROOSEVELT;

ABD tarihinin en önemli üç başkanından birisi. ‘Düşmanlarımız top tüfek üretiyor, biz buzdolabı’ diyerek, cumburlop Amerika'yı Dünya Savaşına soktu. Amerikan halkı savaşa katılmayı reddediyordu. New York'ta Hyde Park'a defnettiler. Her gün köpeğini gezdirip, patlamış mısır yiyen Amerikalı’lar geçiyor önünden. Bir Amerikalı'yı çevirin sorun, hatta fotoğrafını gösterin. Eski Hollywood starı mı? diye espri patlatabilir.

*Benito MUSSOLİNİ;

İtalyan diktatörü.. İtalyan halkı O'na tapıyordu. İtalya'nın sonunu hazırladı. Bir avuç faşist dışında türbesine giden yok. Bir İtalyan'ı çevirin sorun. Adını duyunca, gözlerindeki nefreti fark edeceksiniz.

*Hitler'i yazmıyorum. Adı bile yetiyor…

Adlarını saydığım liderler yirminci yüzyılın akışını değiştirip, yaşarken milyonları peşlerinden sürükleyen dünya liderleriydiler. Tarihin tozlu sayfalarında unutulup gittiler…

Dünya'da ölümünün üzeriden 80 yıl geçmesine rağmen, her geçen gün daha çok özlenen -her yıl giderek artan- milyonlarca sevenini huzuruna getirebilen tek ‘lider’ var; Mustafa Kemal ATATÜRK!”

Ne diyorsunuz, haksız mıyım?

Her ne kadar içimizden bazı nankörler O’na düşman olsa da, O’nu unutturmaya çalışsa da, ATATÜRK ve silah arkadaşlarına çok şeyler borçluyuz. Mekânları Cennet olsun! İnanıyorum ki; içimizdeki ATATÜRK sevgisi, meşe ağacının hiç çürümeyen özü gibi, Türk Milleti’nin de can özünde, yüreğinde, sönmeyen bir meşale gibi sonsuza dek yanacaktır… Çünkü;  O, Türk Milleti’ne Allah’ın bir lütfudur! O’nunla ne kadar gurur duysak ve öğünsek azdır.

Yüce ATATÜRK’ün ışığıyla aydınlanıp, yolunda ilerleyen bir Türkiye’de yaşayacağımız güzel günler dileğiyle…

 

Hoşça kalın… Dostça kalın…

 

Yazarın Yazıları
Atatürk’ün Kendi El Yazısıyla Kaleme Aldığı Vasiyeti 28 Ekim 2019  “KAZDIĞI KUYUYA DÜŞMEK” DİYE BUNA DENİR04 Ekim 2019 TÜRKİYE’YE ZEYTİN AĞACIYLA OYNANAN OYUN27 Eylül 2019 SİVAS KONGRESİ’NİN 100. YILINDA SİVASTAYDIM20 Eylül 2019 BU TELEFON NUMARALARINA AMAN DİKKAT EDİNİZ!..13 Eylül 2019 ATATÜRK’ÜN ADI HUTBEDE ANILMADI06 Eylül 2019 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN!30 Ağustos 2019 ATATÜRK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER23 Ağustos 2019 ATATÜRK VE DİN KONUSUNDAKİ GERÇEKLER09 Ağustos 2019 ALZHEİMER (Alzaymır) HASTALIĞI VE YAŞLANMA02 Ağustos 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR SAMSUNSPOR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ WEB TV İLETİŞİM