Ersin ERGE

ŞAİR OLMAYA ADAYKEN

Şiirler yazıyor.

Şiirler söylüyor.

 “Hocam şiirim nasıl olmuş?” diyor.

Soruyor, sorguluyor!

“Şair olmaya adayım.” – diyor.

Naçizane bendeniz bunu diyemiyorum!

 

            ***

 

Dilim döndüğünce söylüyorum.

Diyorum ki:

“Şiirine kelime ile dizen ile başlarsın. Esas iş imgededir.  Şiir eşittir imge, imge eşittir çağrışımdır. Çağrışım dizelerde, giderek şiirde verilmelidir. Çünkü İmge bilincin önünde gider. Şiir her şeyden önce bir dildir. Kendi dilimizi, Türkçemizi herkesten fazla bil. İyi bir dize şiirin bütünlüğüne katılmalıdır ki has şiir ortaya çıksın. Nasıl ki! Şiir okurken ürperiyorsam, bu duyguya kapılıyorsam anlarım ki iyi bir şiir okuyorum. Sende de bu olmalı.

Şiirinde (Biçim / Söylev- dil; içerik / içeriğin niteliği) manifestonda uygulama kurallarının başında olsun. Estetik kaygın en üstte olsun. Okur şiirden ne bekliyor bu soruyu cevaplamalısın. Çünkü şiir toplumun duygularına tercümandır.”

“Tiyatro gibi mi?”

“Tiyatro ufkunun da ötesine gider gibi… İmgen güçlü olacak ve şiirinde mutlaka biçim, içerik ve tavrın çok nitelikli olacak. Bunlar olmuyorsa bil ki şiir yazmanın başındasın. Şiirin ham kalır. Cılız kalır. Okunmaz. Ya da az okunur. İyi bir şiir için sıralayacak olursam imgelerle, kelimelerle, dize içindeki musiki ritimle, imgeler arasındaki anlamlı birliktelikle, anlamlı içerik ve biçimle, şiirinde verdiğin çağrışım ile yazacaksın. Kelimeleri, imgelerinle kuracağın şiirde estetik düzeyi en üstte tutacaksın. Ondan sonra HAS şiire ulaşmaya başlayabilirsin…”

 

                        ***

 

Evet, şair olmaya aday!

Şiirler yazıyor, şiirler söylüyor.

Yazdığı şiiri gösteriyor.

Okuyorum.

“Güzel olmuş ama daha iyisini yazabilirsin.” - diyorum.

Hayatta ki en büyük hayalini soruyorum.

Anlatıyor…

Dinliyorum.

 

 

 

Yazarın Yazıları
DOLMA KALEM DERKEN03 Ağustos 2019 FERRUH ÇETİN BASIN ÖDÜLLERİ DERKEN27 Temmuz 2019 ÇOK OKUNAN ŞİİR DERKEN20 Temmuz 2019 ALİ TURMUŞ'UN -ŞİİR SEVER GÜNLÜĞÜ - DERKEN06 Temmuz 2019 KENDİ KUYUSUNU KAZAN SANAT NEYDİ DERKEN15 Haziran 2019 BAYRAM OLSUN-308 Haziran 2019 HALİDE EDİP SAHNEDE OLSA01 Haziran 2019 2019 YAŞAR DOĞU SPOR ÖDÜLÜ VERİLİRKEN25 Mayıs 2019 BAYRAMIMIZ EVRENSELDE ULUSALDIR04 Mayıs 2019 TUTİ KÜLTÜR SANAT EVİ'NDEYKEN27 Nisan 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM