Alpaslan ÇEPNİ

EĞİTİM VİZYONUNUZ BU MU?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) arasında “Mesleki Eğitimde İş Birliği” protokolü imzalandı.

Bu protokole göre, Meslek liselerinde eğitim verilen alanları özel sektörle birlikte dizayn etmek ve mezunları iş hayatına hazırlamak amacıyla başlatılan proje kapsamında yapılacak işler belirlenmiş oluyor. Özel sektörün kamu okullarındaki etkisini artırıyor.

Böylece, MEB’in, “2023 Vizyon Belgesi” doğrultusunda hayata geçirdiği proje çerçevesinde, İstanbul’daki 54 meslek lisesinin okul müdürleri ile yöneticilerinin özel sektörün talep ettiği kişiler arasından belirlenmesinin önü açılmış oluyor.

Protokol çerçevesinde, üç kurul oluşturulacak ve bu kurullarda, MEB ‘den iki koordinatör, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan (STB) bir, İSO’dan ve İTO’dan ise iki kişi görev yapacak. MEB’in görevlendirdiği bir temsilci başkanlığında yılda en az altı kere toplanacak kurul, teknik eğitime yönelik yapılacak mesleki faaliyet ve projeleri gerçekleştirmekle yükümlü olacak.

Protokole göre, oluşturulacak kurul, sektörün talep ettiği idarecileri, öğretmenleri ve diğer personeli “değerlendirerek” Proje Danışma Kurulu’na (PDK) iletecek. Her öğretim yılında en az iki defa toplanacağı belirtilen PDK ise okullarda görev alacak müdür, müdür yardımcısı, atölye ve laboratuvar ile genel bilgi öğretmenleri, uzman, usta öğretici ve diğer personelin atamaları konusunda karar alabilecek!

“Uygun” bulunan eğitimciler, MEB Personel Genel Müdürlüğü’ne bildirilecek. Okuldaki hizmet süresi dolan yönetici ve öğretmenlerin görev süresinin uzatılması ya da sonlandırılmasına yönelik karar da bu kurulların görüşleri doğrultusunda verilecek.

Özellikle, eğitimcilerin iş güvencesine yönelik ciddi bir tehdit anlamına gelen bu uygulama, diğer illerdeki meslek liselerine, giderek de tüm okullara yaygınlaştırılırsa hiç şaşırmayın…

 “Vizyon” dedikleri de bu olsa gerek!..

 

 

 

Yazarın Yazıları
KIYAMET Mİ KOPAR?20 Ağustos 2019 HER GÜNÜNÜZ BAYRAM OLSUN13 Ağustos 2019 EĞİTİM TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR23 Temmuz 2019 DEMOKRASİ VE EĞİTİM ÜZERİNE25 Haziran 2019 ATANMAYAN ÖĞRETMENLER11 Haziran 2019  MUTLULUK PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR04 Haziran 2019 SINAVLAR KALDIRILSIN28 Mayıs 2019 LİSE EĞİTİMİNDE TADİLAT YETERLİ OLUR MU?21 Mayıs 2019  GENÇ İŞSİZLER14 Mayıs 2019 KARADENİZ’DE ÇEVRE SORUNU07 Mayıs 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM