Embiya SANCAK

PROJELER

Samsun belediye başkanlık ve meclis üyelik adayları bu günlerde proje üretmek peşinde olduklarını biliyoruz.

Sevgili seçmen okurum. Kamu kaynaklarını kullanacak olan bir proje hazırlamak öyle sandıkları gibi kolay değildir. Uygulaması yapılacak olan bir projenin fizibilitesinin, yanı yararlılık kabiliyetinin olup olmadığı hususuna açıklık getirilmesi zorunludur. Finansman ihtiyacının nasıl karşılanacağının uzmanlarca hesaplanıp olgunlaşan projelerin seçmenin önüne getirilmesi gerekir.

Yerel seçimlerin ilk propaganda yatırımı Samsun Tersanesi idi. Ama görüldüğü gibi olmadı. Demek ki araştırması eksik ve hatalı yapılmıştı. Bu tür yatırımlarda talebin olduğu veya olmadığı önceden bilinmelidir.

Şimdi de çarpıcı bir örnek vereyim. Samsun Gülsan’da mal sahibi olan esnaf  ‘’ imar planı ile önümüzü açın, bizler kendi ticari binamızı biz yapalım’’ diyor. Siz hala millet bahçesinden bahsedersiniz, yatırımcının şevkini kırarsınız.

Bu konuda 15 yazı yazdım. Hale siyasiler meseleyi anlayamamıştır: Benim yazılarımı bile okumak nezaketini göstermemişlerdir. Olsun ziyanı yok.

Samsun’da mevcut ve aktif kullanılan eski sanayi siteleri ile Gülsan’da, üretim ve tamirat yapılan küçük sanayi sitelerinde bulunmaları gereken tapu sahibi ve kiracıları öncelikle belirleyiniz. Yani önceden talep araştırması yapınız. Öncelik bu tür esnaf olmak üzere tahsis listesi hazırlayınız. Bunlara ilaveten yeni müracaatları da alarak yeni sanayi sitesinde iş yeri talep edenleri talep miktarı ile birlikte bilgi arşivinizi oluşturunuz.

Gene aynı şekilde kendi binasını yapacak olan tapu sahiplerini de belirleyiniz. Kat karşılığı verecek olan dükkân sahipleri ile mülkünü satacak olanlar hakkında bilgi arşivinizi oluşturunuz. Bundan sonra: Şöyle propaganda yapınız:

1-Eski ve Gülsan sanayi siteleri artık ticaret merkezi olmuştur. Derhal bu doğrultuda imar planı düzenlemeleri yapacağım

2-Öncelik bu alanlarda ki küçük sanayi kullanımında olan mal sahibi ve kiracıların olmak üzere yeni kurulacak küçük sanayi sitesinde dükkân tahsis edilecek.

3-Yeni küçük sanayi sitesi dükkânları mal sahiplerine teslim edilinceye kadar bu alanda belediye tarafından fiili ve işlem olarak sizleri rahatsız edici hiçbir teşebbüste bulunulmayacaktır.

İşte size ayakları yere basan anlaşılır bir proje örneği. Bu projenin etkilediği nüfus ise 35.000 kişi ve seçmen sayısı da takriben 20.000 kişi. Benden bu kadar yardım. Kolay gelsin.

 

 

 

Yazarın Yazıları
SAMSUNLU İŞ VE AŞ PEŞİNDEDİR16 Nisan 2019 ATA YOLU09 Nisan 2019 PROJE YARIŞMASI29 Mart 2019 "MUSTAFA EZBER BOZDU"19 Mart 2019 PROJELER12 Mart 2019 AFFETMEK 05 Mart 2019 SAMSUN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRLÜK MAKAMI26 Şubat 2019 GÜLSAN VE ADAYLAR19 Şubat 2019 ATAKUM'DA FELAKET ZAMANI YAKLAŞIYOR12 Şubat 2019 DAVALAR ve BAŞKANLAR05 Şubat 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM