Hikmet KURADA

AYDINLIK  İÇİN  EĞİTİM  ŞART!..

Cehaletin ne kadar kötü ve tehlikeli olduğu konusunda sanırım hepimiz aynı şeyi düşünürüz. İnsanın başına ne gelirse cehaletten gelir. Zira; cahil olanların hem kendilerine, hem de başkalarına zararları dokunabilir. Toplumda çevreye, başkalarına ve kendilerine zararı dokunan bu tür insanları gördükçe, “Eğitim Şart” deriz. Çünkü eğitimle insanların davranışları değişir, gelişir ve iyiye – güzele – doğruya yönlendirilir. Bunun sonucu olarak da ortaya kaliteli insanlar ve gelişmiş bir toplum çıkar. Paylaşılan her şey küçülürken; sadece sevgi ve bilgi paylaştıkça büyür, başkalarına sevgi aşılar ve ışık tutar.

Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk,” Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir” diyerek, eğitim – öğretim ve öğretmenlik konusunda şöyle diyor:

Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir. Dünyanın her tarafında öğretmenler, toplumun en fedakâr ve saygıdeğer insanlarıdır. İlk ve orta öğretim mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve fenni versin, fakat o kadar pratik bir şekilde versin ki, çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkûm olmadığına emin olsun. Bir yandan bilgisizliği ortadan kaldırmaya uğraşırken, bir yandan da memleket evladını toplumsal ve ekonomik hayatta aktif şekilde etkili ve verimli kılabilmek için zorunlu olan ilk bilgileri, uygulamalı bir biçimde vermek metodu eğitimimizin temelini oluşturmalıdır. Cahillik yok edilmedikçe, yerimizdeyiz… Yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir. Bir taraftan genel olan cahilliği yok etmeye çalışmakla beraber, diğer taraftan toplumsal yaşamda bizzat faal ve faydalı, verimli elemanlar yetiştirmek lazımdır. Şimdiye kadar uygulanan eğitim ve öğretim yöntemlerinin, milletimizin geri kalmasında en önemli etken olduğu kanısındayım. Onun için bir milli eğitim programından söz ederken, eski devrin boş inançlarından ve yaratılışımızla hiç ilgisi olmayan yabancı fikirlerden tamamen uzak, milli karakterimiz ve milli tarihimizle uyumlu bir kültür kastediyorum. Çünkü milli dehamızın gelişmesi ancak böyle bir kültür ile sağlanabilir. İlim ve fen çalışmalarının merkezi okuldur. Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milleti, Türk sanatı, Türk ekonomisi, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir. Milli Eğitim programımızın, Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir” diyor.

Oysa yıllardır her milli eğitim bakanı değiştiğinde, eğitim sisteminde de birçok değişiklikler oldu. Şu andaki Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, Türkiye’de eğitim sisteminin yıllar içinde birçok kez değiştirilmesine dikkati çekerek, “Ben bakan olmaya değil, gören olmaya çalışacağım. Masanın üzerindeki tuzluğu değiştirerek, sistem değişti demeyeceğiz. Bize biraz izin verin, çalışalım. Bu, inanın 50 yıllık bir mesele. Bir kültür, biz bu kültürü değiştirmek istiyoruz. Bunu yaparken, adaleti şiar edinmek vurgulamak istediğim şey…”diyor. Biz de kendilerine bu konuda başarılar dileyerek; eğitim-öğretim sistemimizde çıtanın, Yüce Atatürk’ün ulaşmak istediği seviyelere çıkartılmasını temenni ediyoruz.

Hoşça kalın… Dostça kalın…

 

 

 

Yazarın Yazıları
BAZI ŞEYLERİ İDRAK ETMENİN YAŞI VAR21 Haziran 2019 KAVGA, ÖFKE, NEFRET VE SEVGİ ÜZERİNE...14 Haziran 2019 GÜZEL SÖZLER VE ÖZDEYİŞLER31 Mayıs 2019 ATATÜRK HAKKINDA SÖYLENENLER10 Mayıs 2019 Dünya'da Unutulmayan Tek Lider: ATATÜRK!02 Mayıs 2019 DOĞRU SÖZE NE DENİR?25 Nisan 2019 YENİ TRAFİK CEZALARINDAN CANINIZ YANMASIN18 Nisan 2019 AŞIK  VEYSEL’DEN, ''ATATÜRK’E AĞIT!..''14 Mart 2019 AYDINLIK  İÇİN  EĞİTİM  ŞART!..28 Şubat 2019 Evlilikte Başarı Yalnız Aranan Kişiyi  Bulmakta Değil…21 Şubat 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM