Burhan UYAN

GELECEKTE VAR MIYIZ?

Pazar Günü ELSA/European Law Student Association–Avrupa Hukuk Öğrencileri Derneği Ankara Şubesi ‘2019 Bilişim Hukuku Zirvesi’nde ‘ALLAH YAPAY ZEKANIN AHLAKLISINI VERSİN’ konulu konferansımda, 350 çift pırıl pırıl gözlerle bakan genç zihinlere şu soruyu sordum: ‘Ortalama zekası IQ 110 olan biyolojik insanın, çok yakında karşısına çıkacak IQ 1000 yapay zekalara karşı bir şansının olacağını düşünür müsünüz?  

Onlara ortalama insandan daha etkili konuşan yapay zekalı doğal dil işleme teknolojilerine dair, bir annenin bebeğinin sahip olduğu 216 adet yüz hareketinin tamamını içeren robot bebeğin hareketli yüzüne dair, Çin’de bir hızlı trende ‘yanlış hareket yaparsanız ‘Vatandaşlık Kredi Notunuza İşleyeceğiz’ anonsuna dair video ve ses kayıtlarını ve daha bir çok gerçeği izlettim ve sordum: 10 yıl sonra bu teknolojilerle kaçınamayacağınız biçimde sarıldığınızda, kendiniz için nasıl bir gelecek hayali kurabilirsiniz? 

Resesyon içindeki bir eko sistemde hala patlıcan, domates fiyatları seviyesinde tartışmaları aşamayan bir ülkede, 22.Yüzyılın gerçeklerinin hayallerini kurabilecek nitelikte bu olağanüstü değerli evlatları, gelecek ümitlerine ilişkin nasıl ve ne kadar küstürebildiğimizin farkında bile değiliz. Acı olan şu ki bizlerin, 22.Yüzyılda Türk yurdunu bağımsız ve onurlu bir şekilde ayakta tutabilecek son ve tek neslin bu çocuklar olduğunu algılayabildiğimizi bile söylemek çok güç… 

Bu evlatlar geleceğe dair güven duymak istiyorlar. Bunun için hem hukuk düzeni hem ekonomik düzen hem eğitim düzeni ve hem de sosyal düzen anlamında ‘sırtlarını güvenle dayayabilecekleri’ bir devlet içinde yaşadıklarını hissetmeye acilen ihtiyaçları var. Sokaktaki gerçek gündeme bakarsak, bunları sağlayabildiğimizi söyleyebilir miyiz?  

 

Çok değil 10 yıl sonra yapay zekanın dijitalizasyon ve mobilizasyon açısından toplumlarda yaratacağı endüstriyel devrimsel değişiklikler yüzünden, başta hukuk ve tıp olmak üzere neredeyse tüm eğitim sistemleri yeniden yazılmak zorunda kalınacak. ROSS adlı yapay zekalı avukatlık yazılımı 1 saniyede 1 milyar yazılı belgeyi anlam vererek tarayabiliyorken, WATSON adlı yapay zekalı sağlık teşhis sistemi dünyadaki en uzman doktorlardan daha hızlı ve daha doğru kanser teşhisi koyabiliyorken, ‘açık kaynak kodlu yazılımlarla’ insanlığın tüm ortak aklıyla yepyeni sistemleri geliştiriliyorken, şu andaki eğitim sistemleriyle yetiştirilen akılların gelecekte yeterli olacağını düşünmek, artık saflıkla bile açıklanamaz!

Önümüzdeki yazılarda üzerinde duracağım yeni konulardan biri de ‘PREDICTIVE JUSTICE-ÖNGÖRÜCÜ ADALET’ kavramıdır. Avrupa Konseyi CEPEJ/European Commission for The Efficiency of Justice – Yargı Etkinliği İçin Avrupa Komisyonu’nun 3 Aralık 2018 günü Strazbourg’da aldığı kararın adı şuydu: ‘Yargı Sistemlerinde Yapay Zekanın Kullanılmasına Dair Avrupa Etik Kuralları’. Yani artık yapay zekanın yargı sistemlerinde ‘öngörücü biçimde’ kullanılmasının önü -görmeyi reddedemeyeceğimiz biçimde hem de - açılmış durumda. Bu somut gelişmeler karşısında son soruyu da soralım: Geleceğinin; politikacılarının bilimsel ve teknolojik bakış açılarının yetkinliğine bağlı olduğunu göremeyen toplumların, özgür ve onurlu bir geleceği olabilir mi? 

‘1919 YILI SAMSUN 3D TOPOĞRAFİK MODELLEME PROJESİ’-9 

Olağanüstü teknolojilerle son aşamasına getirdiğimiz, matematiksel olarak şimdiye dek yapılan en ayrıntılı Samsun topoğrafik 3D modelinin, 3D printer cihazı ile basılmadan önceki son halini paylaşıyorum. Masamızda görmemize az kaldı…

Yazarın Yazıları
TÜRK YURDUNUN 22.YÜZYILDAKİ VARLIĞI TEHLİKEDEDİR; BUNU DÜŞÜNMEKTEN DAHA NE KADAR KAÇINACAĞIZ?10 Nisan 2019 BİRBİRİMİZİ ÖTEKİLEŞTİREREK BAŞARABİLECEĞİMİZ TEK ŞEY, TÜRK YURDUNUN RAKİPLERİNİN MUTLULUĞUNU ARTIRMAKTIR!03 Nisan 2019 'SUÇLAMA HOPARLÖRÜ'27 Mart 2019 ESNEK BEYİNLİLERDEN MİSİNİZ?20 Mart 2019 TANRININ YARATMADIĞI YENİ CANLILARI BİZ YARATIRSAK NE OLUR?13 Mart 2019 BİR BİLİM VE TEKNOLOJİ KAHRAMANINA AĞIT!06 Mart 2019 GELECEKTE VAR MIYIZ?27 Şubat 2019 GELECEKTE VAR MIYIZ?20 Şubat 2019 GELECEKTE VAR MIYIZ?13 Şubat 2019 GELECEKTE VAR MIYIZ? DEMOKRASİ 4.0 ?06 Şubat 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM