Ayhan HAMLI

ŞEHİT ANNELERİ İÇİN SEVGİLİLER GÜNÜ CUMADIR

Evladını ülkesinin ve milletinin bölünmez bütünlüğü uğrunda cennete uğurlayan her şehit annesinin kalbinde çok özel bir sevgili vardır. İşte o çok özel sevgili; vatanı ,milleti ,ay yıldızlı bayrağı uğrunda seve seve canını vermiş olan şehit evlattır. Şehit kahraman vatan evlatları aslında sadece o annelerin değil yüce Türk Milletinin de gerçek sevgilisidir. Öyle olmalı ,öyle kabul edilmelidir. Ama ne kadar farkındayız bilmiyorum. Bildiğim tek gerçek şehit annesi için yaşamı boyunca aldığı her nefeste şehit evladının olduğudur.

An yoktur ki, şehit annesi evladını unutsun, o olmadan nefes alsın…Hiçbir şehit annesi 14 Şubat Sevgililer Günü’nü beklemez. Şehit anneleri için her gün sevgililer günüdür. Şehit anneleri için şehit evlatları çok özel ve çok değerlidir. Empati yaparsanız bunu hissedersiniz. Kara toprağın kara bağrındaki bir gül bahçesinde cennet kokulu şehitler diyarında gül yüzlü biricik evladı olan anneler nasıl ayakta duruyor anlarsınız. Bu yüzden şehit anneleri için sevgililer günü Cuma günüdür. Hayatta olan şehit anneleri Cuma günleri şehit evlatlarına mutlaka dua ve çiçek götürür. Hasta olsalar , güçten düşmüş olsalar bile mutlaka şehitlikte olmak için yarışırlar.83 yaşındaki şehit annesi annem hastanede tedavi olduktan sonra eve gelmeden kaç kez, kaç Cuma şehit evladına gitti, sayamadım bile. Ama çok tanık oldum. Şehit kardeşim her Cuma anneme can suyu oldu. Kalbim attığı sürece şehidimi yalnız bırakmama diyen bir sevgilidir şehit annesi. İşte bu en büyük gerçek. O annelerin sevgisi Ferhat’a dağları deldiren sevgiden de büyük ve kutsaldır. Şehit annelerinin yüreği acı dolu, gözpınarları nemlidir. Şehit evlatlarına tutkuları imkansızlıklarla doludur. Bıkkınlıklar ve yorgunluklar o annelerin kitabında yoktur. Buz gibi bir mezar taşına sevgiliye sarılırcasına sarılan şehit anneleri kaybettiklerine kavuşacakları günü iple çekmektedir. İstedikleri tek şey şehit evlatlarına kavuşmaktır. En güzel buluşmalar şehit evlatlarıyla şehit annelerinin şehitlikte buluşmalarıdır. Ne zamanı durdurmak ,ne de zamanı geri almak mümkündür. “Mavi gözlü paşamı çok özledim “diyen bir şehit annesinin yüreğindeki sevgiyi anlayabilir misiniz? O sevgiyi ,o aşkı hangi denize sığdırabilirsiniz. Oysaki o aşk ,o sevgi küçücük bir yürekte büyüyor. O yüreğin sahibi gerçek bir şehit annesidir. O yüreğin büyüklüğünü aklınız alabiliyor mu? Yürek burkan, can yakan en güzel aşklar şimdi o yürekte yaşanıyor. Karaya vuran bir balığın çaresizliği içerisinde son nefesine kadar terk etmeyen yalnız bırakmayan tek sevgili şehit annesidir. Önlerinde saygıyla eğiliyor ,dik ve onurlu duruşlarını takdirle karşılıyoruz.

Şehit annelerinin gözlerinden toprağa düşen yaş ,toprağa can veren cemre gibidir. Yüreklerinde yanan ateş ne kadar büyük olursa olsun ,şehit anneleri sabırlı ve metanetlidir. Çünkü bilirler ki şehit annesi olmak kolay değildir. Bu yüzden şehit annesi olmak herkese nasip olmaz. Bu yüzden herkes şehit annesi gibi sevgili olamaz. Onların kitabında terk etmek ve küsmek yoktur. Herkes terk edebilir, herkes küsebilir. Küsmeyen ,terk etmeyen tek sevgilidir şehit annesi.

14 Şubat küsen ,terk eden sevgililerin barış günü olsun.

 

 

Yazarın Yazıları
ÇÖZÜM SÜRECİNDE ÖCALAN FOTOĞRAFLARINI SERVİS YAPANLARI UNUTMADIK...17 Şubat 2019 HELİKOPTER ŞEHİTLERİ YÜREKLERİ DAĞLADI...16 Şubat 2019 ŞEHİT ANNELERİ İÇİN SEVGİLİLER GÜNÜ CUMADIR10 Şubat 2019 SAMSUN KİTAP FUARI KARADENİZ'E CAN SUYUDUR...09 Şubat 2019 ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERDEN NEDEN HALA İLAÇ FARKI ALINIYOR?03 Şubat 2019 IRAK'TA TÜRK ASKERİ ÜSSÜNÜ KİM BASTI?02 Şubat 2019 YARALI YÜREKLERİN ŞEHİTLİK ZİYARETİ BİTMEZ...27 Ocak 2019 12 MİLYON DOLAR ÖDÜLE RAĞMEN KİMSE YAKALANAMIYOR?26 Ocak 2019 AYBÜKE ÖĞRETMENİN KATİLLERİNE 18 YIL...20 Ocak 2019 TERÖRİSTLERİ KURTARMAK19 Ocak 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM