Alpaslan ÇEPNİ

EĞİTİMİN TEMEL (LİSE) SORUNU

Milli Eğitimin sorunları bitmiyor. Eğitim, nitelik, başarı, beklenti, tatmin ve sonuç yönlerinden bir türü istenilen düzeye gelemediği için “yaz-boz” tahtasına dönüştürülüyor. 

 

12 Eylül ile başlayan toplumsal değişimin asıl amacı; bütün toplumu, insanları piyasa koşullarına göre düzenlemek, içeriğini de Türk-İslam sentezi anlayışıyla şekillendirmekti. Her şeyin alınıp satıldığı serbest piyasa koşulları, en temel sağlık, eğitim gibi ihtiyaçları da piyasa koşullarında ticarileştirdi. Alınıp satılan metalar haline dönüştürdü. 40 yıldır sürdürülen bu anlayış sonucunda eğitim alanında tam bir kriz yaşanıyor. Ezberci, eleyici, rekabetçi, kültür-sanat ve sporun olmadığı, kazanmak için her yolu mübah gören bir gençlik, buna uyum sağlamaya çalışan bir veli kitlesi ve bu durumu fırsata çeviren, bundan nemalanan bir “eğitim sektörü” ortaya çıktı. 

 

Sonuç ortada. 

 

Okulların ve eğitimin niteliği bilinçli olarak düşürülürken, özel eğitimin (kurslar, dershaneler, özel okullar...) önü açıldı. Bu kurumların açılışı özendirildi, devlet desteği verilerek eğitimde özelleştirme, piyasalaştırma hedefleri gerçekleştirilmeye çalışıldı. Sonra dershaneler merdiven altı, butik, apartman okulları ortaya çıktı. Bu okullarında bahçe, laboratuvar, kütüphanesi yok. “İki masa, dört sandalye” üniversiteye hazırlık okullarına yani temel liselere dönüştü. Devletin lise eğitimi görevi buralara devredildi. 5 kuruş parası olan, eğitimle ilgisi olmayan, 2-3 öğretmeni de ‘kiralayan’ okul sahibi tüccarlar türedi. Bunlar eğitim değil ticaret yaptılar, hala da yapıyorlar. 

 

Bu okulları açmak ve kapatmak kolay olduğu için bakanlık şimdi daha kalıcı olsunlar diye koşulları zorlaştırıyor. Yani öyle her önüne gelen artık bu işi yapamayacak. Daha büyük sermayesi olanlar ve daha büyük yatırım yapabilenler ayakta kalacak. Diğerleri piyasadan silinecekler. Eğitimde temel (lise) sorunu aslında çözülmeyecek. Amaç eğitimin kalitesini yükseltmek olsa, bütün özel okulların kapanması, eğitimin niteliğinin yükseltilmesi ve temel bir insan hakkı olarak herkese eşit, parasız ve bilimsel bir eğitim verilmesi gerekir. 

 

Şimdi birileri yaygaraya başlar. O okulların öğrenci ve öğretmenleri ne olacak diye.

Çözümü var: Kamu yararına bir eğitimi devlet okullarında vermek, eğitimi tarikatların ve sermayenin boyunduruğundan kurtarmak...

 

 

Yazarın Yazıları
OKUMUYORUZ12 Şubat 2019 EĞİTİMİN TEMEL (LİSE) SORUNU05 Şubat 2019 DİLE ÖZEN GÖSTERMEK22 Ocak 2019 AŞKIN VE KAVGANIN ŞAİRİ15 Ocak 2019 TOPLUM ALARM VERİYOR08 Ocak 2019  BELKİ DAHA GÜZEL OLUR HER ŞEY01 Ocak 2019 UMUDU KARARTMADAN SEVİNCİ YİTİRMEDEN BEKLE25 Aralık 2018 RAYDAN ÇIKMIŞ MAKYEVELİZM18 Aralık 2018 MUHALİF KADIN OLMAK11 Aralık 2018 ÇOK OLAN,GÜÇLÜ OLAN BİZİZ04 Aralık 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM