Embiya SANCAK

POŞET

Bu yazımla çevre konularını yazmaya başlayacağım.

İki gündür Avukat Dr. Ali Türkmen ile çevre konularını genişleterek incelemeye dayanan sohbetlerini yapıyoruz. Bu günde derin sohbetteyken sevgili yönetmenimiz Osman Kara aradı.

‘’Hani yazın” dedi…. Ali beye “ eyvahdedim, ’patron hesap soruyor’’ dedim.

Ali bey de ‘’selam söylersin ‘’ deyince rahatladım. Ama konuyu bulmuştum. Ali Türkmen’le yaptığımız sohbet olan korunması gereken çevre. Belki bu konuda sayfamı bir süre Ali Türkmen’e emanet edebilirim. Elbette genel yayın yönetmenimiz izini ile.

Evet, dostlar bu çok önemli konu hepimizi ilgilendiriyor.  Çevre koruma konusunda yasal düzenleme yapmak işin en kolay safhasıdır. Önemli olan hata yapmadan uygulamaya geçmektir.  

Haberi güncel olan konumuz bedelli hale gelen bir kullanımlık poşetlerin ücretli olmasına dair yapılan yasal düzenlemedir.

Dünyamızda poşet konusunda ülkelerin farklı uygulamaları bulunmaktadır. Hepsi hakkında geniş arşiv bilgilerine erişim sağladım. Bunları yazarak vakit almak istemiyorum. Ancak bazı ilginç bilgileri vereyim:

Poşet kısıtlama (yasaklama, ücretli, vergili) konusunu kendi yasal mevzuatına ekleyen (2002 yılında)  ilk ülke yer kürenin en fakir ülkelerinden Bangladeş olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

İşin garibi en katı yasal düzenlemeyi yapan diğer bir fakir ülke olan Kenya’dır. Bu ülkede naylon poşet üreten, satan, kullananlara 4 yıla kadar hapis ve 38 bin dolara kadar para cezası uygulanıyor.

Almanya ise gene medeniyet ölçüsünde bir adım önde. Bu ülkede vatandaşını her yönüyle düşünen yönetim anlayışı geçerlidir. Öncelikle alternatif malzemeden torba meselesini çözmüş sonra kısıtlama getirmiş. Bez torba, iplik file, karton, Kraft kâğıt torba gibi hammaddesi doğada bulunan ve kolayca doğada yok olan tekstil ile selülozdan her biçimde üretilen geçici taşıma ve ambalaj maddeleri ürettirilerek satış yerlerinde müşterilere verilmesi sağlanmıştır.

Peki, bütün bu kısıtlamalara şimdilik kayıtsız kalan ülke hangisi derseniz. Bu ülke Rusya Federasyonudur. Yani Karadeniz’i kirleten ülkelerden en büyüğü.

Ülkemizde naylon torba kullanımını azaltılması, bir süre sonra tamamen yasaklanması sürecinin başlatıldığını ben görüyorum, sayın okuyucularımın da görmesine yardımcı olmak istiyorum.

Ülkemizde hemen hemen bütün çevre örgütlerinde aktif üyeliğim vardır. Zamanında ilk Çevre Bakanlığı kuruluş aşmasında çevreci teknik insan olarak bazı çalışmalarım olmuştu. İlk bakan Ali Talip Özdemir’e önerilerimi sunmak imkânım olmuştu.

Geçen süre içerisinde çevre ile ilgili yapılan yasal düzenlemelerin uygulamasında başarılı olunamadığını üzülerek tekrar belirteyim. Korkarım ki bu naylon torba işi de böyle olacak.

Diyeceksiniz ki nereden bildin:?

‘’Promosyon olarak partimiz bez torba dağıtacak ‘’

Vaadini duyunca: “Eyvah” dedim. Bu güzel başlangıcı partici faaliyete sokacaklar.

Bir de bez torba üzerinde partinin mesajları ve logosu da olacaksa sizler de düşünün.

Diğer partiler de durur mu? . Onlarda ekonomik gücüne göre az veya çok ‘’partici bez torba‘’ yaptıracak.

Sonra mı ne olacak? Bez torbalar çok kullanımlı olmasına rağmen, rakiplik gereği çöp bidonlarına doğru yol alacaklar.

Önceden görmek toplum bilimle meşgul olan, bizlerin bilimsel öngörüsüdür. Yani senaryo olarak bu satırları yazmadım.

Belki bir partici bu makaleyi okur da, bir yerlere haber salarak doğru, verimli ve israf olmayacak bir karar verirler. Partiler bizim demokrasi adına değerli varlıklarımızdır. Bölücü niyetli olmadıktan sonra hepsi benim için cumhuriyetimizin en önemli kuruluşlarıdır.

Naylon torba için yapılmış olan hayırlı yasal düzenlemenin başlangıç uygulamasını şeytanın araya girebileceği şer işlerin doğabileceği kapı aralanmasın.

Vatandaşa bez torba dağıtılacaksa bedava kömür dağıtmak, erzak dağıtmak gibi olmasın.

Hatta bir miktar ücretli olsun. Mesela parti toptan yaptırsın. Kızılay’a bedelsiz versin. Kızılay da bir bedelle vatandaşa versin. Partinin yardımı teslim alınırken propaganda yapılmak isteniyorsa bir haber yeterli olur..

Sonuç olarak niyetimi açıklayabilmişsem, farklı uygulamaları bu konuda yetkin kurumlar yapabilir.

 

 

 

Yazarın Yazıları
SAMSUNLU İŞ VE AŞ PEŞİNDEDİR16 Nisan 2019 ATA YOLU09 Nisan 2019 PROJE YARIŞMASI29 Mart 2019 "MUSTAFA EZBER BOZDU"19 Mart 2019 PROJELER12 Mart 2019 AFFETMEK 05 Mart 2019 SAMSUN ÜNİVERSİTESİNE REKTÖRLÜK MAKAMI26 Şubat 2019 GÜLSAN VE ADAYLAR19 Şubat 2019 ATAKUM'DA FELAKET ZAMANI YAKLAŞIYOR12 Şubat 2019 DAVALAR ve BAŞKANLAR05 Şubat 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM