İlker Mutlu

Samsun Sinema Topluluğu

Haftalardır bu köşeden faaliyetlerinin duyurusunu yapmakta olduğum Samsun Sinema Topluluğu’ndan bahsetmek istiyorum size bu hafta. Benim de üyesi olduğum bu topluluğu önemseme ve sizlere duyurmaya çabalama nedenim, bu kentin bu tür gruplara ihtiyacının olduğuna kesinkes inanmam.

Topluluk bir seneyi aşkın bir süredir faaliyetlerine devam ediyor. Amacımız, rafine bir seyirci kitlesi oluşturmak. Bunun için seçme filmlerden oluşan gösterimlerimizi yapıyor, filmin ardından tartışmalar, sohbetler yapıyoruz. Bunun haricinde ayda bir gerçekleştirdiğimiz kültür buluşmalarında birer sunum gerçekleştiriyoruz. Bu sunumlar sinema içi ya da dışı konulardan oluşabiliyor. Kendi sunumlarımızın haricinde dışarıdaki taleplere de yanıt veriyoruz. Örneğin ayda bir Atatürk Kültür Vakfı’nda film gösterimi ve tartışma gerçekleştiriyoruz. Seminerler düzenliyoruz. Bütün bu faaliyetler ücretsiz gerçekleştiriliyor. Çalışanlarımız, sunum yapanlar, filmleri hazırlayanlar, seminerleri sunanlar, bu eylemleri ücretsiz gerçekleştiriyorlar.

Dediğim gibi bu tür oluşumlara Samsun’un şiddetle ihtiyacı var. Farklı dallarda kültürel gruplar, felsefe grupları, tarih grupları, bilimsel olan ve olmayan, ama neticede toplumda medenice tartışma olgusunu yerleştirecek, onu üretmeye itecek bu grupların daha da çoğalması dileğiyle…

 

*

Samsun Sinema Topluluğu olarak 56lar’daki Siyah Beyaz Cafe’de her Çarşamba yaptığımız film gösterimlerinin bu haftaki programı, İlksen Başarır’ın yönettiği, Oscar, Bafta ve Cannes’da William Hurt’e En iyi Erkek Oyuncu ödülleri kazandıran, 2009 tarihli Başka Dilde Aşk. 16 Ocak Çarşamba akşamı, 19.30’da. Güven Soner arkadaşımız sunacak. Filme Altı Nokta Körler Derneği’nden arkadaşlar da gelecek. Onlara özel olarak betimlemeli gösterim yapacağız. Filmden sonra söyleşi var.

 

     

Sevgiyle, sanatla kalın…

Yazarın Yazıları
Bandırma Yolculuğuna Devam Etmekte18 Mayıs 2019 19 Mayıs Yaklaşırken11 Mayıs 2019 Sıcaklar Nihayet Geldi Mi Ne?04 Mayıs 2019 Özlenen Mayıs Geliyor!27 Nisan 2019 İki haftalık Ayrılık20 Nisan 2019 Dünya Tiyatro Günü30 Mart 2019 Sıkışmışlık23 Mart 2019 Samsun'dan bir Menderes Samancılar Geçti16 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü ve Bir Etkinlik09 Mart 2019 Dünya Kadınlar Günü ve Bir Etkinlik09 Mart 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM