Ayhan HAMLI

CEREN HOCA EĞİTİM ŞEHİDİDİR...

Araştırma görevlisi Ceren Damar  Şenel  Ankara'da Çankaya Üniversitesindeki odasında 2 Ocak 2018 'de Hukuk Fakültesi 4 sınıf öğrencisi tarafından  önce 10 yerinden bıçaklanarak sonrada silahla  vurularak öldürüldü. Ceren hoca katili olan öğrencisini kopya çekerken yakalamış bununla ilgili yapılması gerekeni yapmış, tutanak tutmuştu. Bundan daha normal bir şey olabilir miydi? Hukuk fakültesi 4. sınıfa gelmiş bir öğrencinin hâkim, savcı, avukat adayı olduğunu düşünürsek, kopya çekmesine göz mü yumulsaydı? Ceren hoca doğru olanı yapmış not hırsızlığına göz yummamıştır. Bu yüzden de öğrencisi H.İ.H tarafından çok vahşice katledilmiştir. Hukuk Fakültesi öğrencisi H.İ.H ilk ifadesinde Ceren Hocayı öldürdüğünü kabul etmiştir. Hak etmediği bir saldırı sonucu öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar'ın eşi Levent Şenel'in de üzerine basa basa söylediği gibi o hoca eğitim şehididir. Bu konuda yasalar ne der bilmiyorum ama bir şehit yakını olarak insanlığım ve vicdanım 'Ceren hoca eğitim şehididir 'diyor.

     Ceren hoca bir eğitimcinin yapması gerektiğini yaparak öğrencisinin kopya çekmesine göz yummamıştır. Hak etmediği bir yolla not almaya çalışan bir üniversite  öğrencisi  yakalanınca utanması gerekirken ne acıdır ki sırf bu nedenle hocasını öldürmüştür. Öyle ki cinayetin failinin Hukuk Fakültesi 4 sınıf öğrencisi olması gerçekten çok düşündürücü  ve üzücü bir  durumdur. İnsan olmayı beceremeyenlerin en kolay yaptığı şey kendileri haksız oldukları halde kendilerini  haklı görüp cinayet işlemeleridir. Bir öğretmeni sadece işini yaptığı için hayattan koparmak sağlıklı ruh hali değildir. Böyle insanların hiç hak etmedikleri şekilde tesadüfen önemli yerlere gelmesi ise tüm topluma çok daha fazla zarar verebilmektedir. Öğretmenlerimize minnettar olacağımız yerde saldırmayı marifet sayıyorsak vay halimize. Ceren hoca kopya çekilmesine göz yummadı. Çünkü o bir eğitimciydi, kim neyi hak ediyorsa o notu almalıydı. Not hırsızlığı yaparak sınıf geçmeyi, okul bitirmeyi yanlış buluyordu, çünkü yanlıştı. Kopya çeken öğrenci yakalandığında sonuçlarına katlanmalıydı. Öğrenci olup kopya çekmeyen var mı diyebilirsiniz? Kopya çekende  yakalandığında sıfır alacağını ya da disipline verileceğini bilir. Kopya çeken kişi bir  Hukuk Fakültesi öğrencisi ise bunun karşılığını da herkesten çok daha iyi bilmek zorundadır. Ceren hoca hiç hak etmediği bir şekilde saldırıya uğradı ve yaşamdan koparıldı. Ailesi ve yakınları için gerçekten zor bir durum. Genç bir hocanın çok çirkin bir saldırı  sonucunda  öldürülmesi asla  kabul edilemez. Bu cinayet bütün toplumu düşündürmelidir. Bu vahşeti, bu saldırganlığı içimize sindirmemeliyiz.

     Genç akademisyen Ceren Damar Şenel'in Çankaya Üniversitesindeki odasında bir öğrencisi tarafından öldürülmesi her ne sebeple olursa olsun kabul edilemez bir olaydır. Çok vahşice işlenen bu cinayette yaşamını yitiren genç akademisyen Ceren Damar Şenel sadece  Ankara'daki Çankaya Üniversitesinin değil, Türkiye'nin ve Hukukun eğitim şehididir. Hukukun üstünlüğünü bilmeyen, yaşam hakkına saygısı olmayan bir hukuk öğrencisi 94 doğumlu iki aylık evli hocasını ne acıdır ki canice katletmiştir. Hiç bir öğrencimize saldırgan olmak yakışmıyor. Bütün öğrenciler, bütün insanlar hukukun üstünlüğüne saygı duymalı Ceren hocayı anlamalıdır. Genç Akademisyen Ceren Damar  Şenel 'in  bir eğitim şehidi olduğu sadece vicdanen değil, yasalarla da kabul edilmeli ve asla unutulmamalıdır. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Ailesine ve yakınlarına Allah sabır versin.

 

Yazarın Yazıları
ŞEHİTLERİN EVLENMEMİŞ ÇALIŞMAYAN KIZ ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİLMESİN...13 Ocak 2019 PKK, PYD VE YPG İLE İLİŞKİSİNİ KESMEYEN ABD GERÇEKTEN DOST MU?12 Ocak 2019 CEREN HOCA EĞİTİM ŞEHİDİDİR...06 Ocak 2019 2019 ŞEHİTSİZ YILIMIZ OLSUN... 05 Ocak 2019 PKK'YA SURİYE'DE YENİ SPONSOR KİM OLACAK?30 Aralık 2018 BİR 'ŞEHADET' ÖYKÜSÜ DAHA...29 Aralık 2018 SURİYE'DEN ÇEKİLMEK Mİ DEFOLUP GİTMEK Mİ?23 Aralık 2018 ŞEHİDİN DOĞMAMIŞ BEBEĞİ İLE İLK VE SON FOTOĞRAFI22 Aralık 2018 ÖCALAN'A SAYIN DİYENLER ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATIYOR...16 Aralık 2018 TÜRK ASKERİ VE ÜLKEMİZDEKİ SURİYELİ GENÇLER15 Aralık 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM