Ayhan HAMLI

CEREN HOCA EĞİTİM ŞEHİDİDİR...

Araştırma görevlisi Ceren Damar  Şenel  Ankara'da Çankaya Üniversitesindeki odasında 2 Ocak 2018 'de Hukuk Fakültesi 4 sınıf öğrencisi tarafından  önce 10 yerinden bıçaklanarak sonrada silahla  vurularak öldürüldü. Ceren hoca katili olan öğrencisini kopya çekerken yakalamış bununla ilgili yapılması gerekeni yapmış, tutanak tutmuştu. Bundan daha normal bir şey olabilir miydi? Hukuk fakültesi 4. sınıfa gelmiş bir öğrencinin hâkim, savcı, avukat adayı olduğunu düşünürsek, kopya çekmesine göz mü yumulsaydı? Ceren hoca doğru olanı yapmış not hırsızlığına göz yummamıştır. Bu yüzden de öğrencisi H.İ.H tarafından çok vahşice katledilmiştir. Hukuk Fakültesi öğrencisi H.İ.H ilk ifadesinde Ceren Hocayı öldürdüğünü kabul etmiştir. Hak etmediği bir saldırı sonucu öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar'ın eşi Levent Şenel'in de üzerine basa basa söylediği gibi o hoca eğitim şehididir. Bu konuda yasalar ne der bilmiyorum ama bir şehit yakını olarak insanlığım ve vicdanım 'Ceren hoca eğitim şehididir 'diyor.

     Ceren hoca bir eğitimcinin yapması gerektiğini yaparak öğrencisinin kopya çekmesine göz yummamıştır. Hak etmediği bir yolla not almaya çalışan bir üniversite  öğrencisi  yakalanınca utanması gerekirken ne acıdır ki sırf bu nedenle hocasını öldürmüştür. Öyle ki cinayetin failinin Hukuk Fakültesi 4 sınıf öğrencisi olması gerçekten çok düşündürücü  ve üzücü bir  durumdur. İnsan olmayı beceremeyenlerin en kolay yaptığı şey kendileri haksız oldukları halde kendilerini  haklı görüp cinayet işlemeleridir. Bir öğretmeni sadece işini yaptığı için hayattan koparmak sağlıklı ruh hali değildir. Böyle insanların hiç hak etmedikleri şekilde tesadüfen önemli yerlere gelmesi ise tüm topluma çok daha fazla zarar verebilmektedir. Öğretmenlerimize minnettar olacağımız yerde saldırmayı marifet sayıyorsak vay halimize. Ceren hoca kopya çekilmesine göz yummadı. Çünkü o bir eğitimciydi, kim neyi hak ediyorsa o notu almalıydı. Not hırsızlığı yaparak sınıf geçmeyi, okul bitirmeyi yanlış buluyordu, çünkü yanlıştı. Kopya çeken öğrenci yakalandığında sonuçlarına katlanmalıydı. Öğrenci olup kopya çekmeyen var mı diyebilirsiniz? Kopya çekende  yakalandığında sıfır alacağını ya da disipline verileceğini bilir. Kopya çeken kişi bir  Hukuk Fakültesi öğrencisi ise bunun karşılığını da herkesten çok daha iyi bilmek zorundadır. Ceren hoca hiç hak etmediği bir şekilde saldırıya uğradı ve yaşamdan koparıldı. Ailesi ve yakınları için gerçekten zor bir durum. Genç bir hocanın çok çirkin bir saldırı  sonucunda  öldürülmesi asla  kabul edilemez. Bu cinayet bütün toplumu düşündürmelidir. Bu vahşeti, bu saldırganlığı içimize sindirmemeliyiz.

     Genç akademisyen Ceren Damar Şenel'in Çankaya Üniversitesindeki odasında bir öğrencisi tarafından öldürülmesi her ne sebeple olursa olsun kabul edilemez bir olaydır. Çok vahşice işlenen bu cinayette yaşamını yitiren genç akademisyen Ceren Damar Şenel sadece  Ankara'daki Çankaya Üniversitesinin değil, Türkiye'nin ve Hukukun eğitim şehididir. Hukukun üstünlüğünü bilmeyen, yaşam hakkına saygısı olmayan bir hukuk öğrencisi 94 doğumlu iki aylık evli hocasını ne acıdır ki canice katletmiştir. Hiç bir öğrencimize saldırgan olmak yakışmıyor. Bütün öğrenciler, bütün insanlar hukukun üstünlüğüne saygı duymalı Ceren hocayı anlamalıdır. Genç Akademisyen Ceren Damar  Şenel 'in  bir eğitim şehidi olduğu sadece vicdanen değil, yasalarla da kabul edilmeli ve asla unutulmamalıdır. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Ailesine ve yakınlarına Allah sabır versin.

 

Yazarın Yazıları
ASIL ŞEHİTLERİMİZ HAKLARINI HELAL ETSİNLER…15 Haziran 2019 ŞEHİT HABERLERİ BAYRAMIN TADINI KAÇIRMIŞTIR…09 Haziran 2019 BAYRAM ŞEHİT KOKUYOR…08 Haziran 2019 BAYRAM GELMİŞ NEYİME ÇÜNKÜ OĞLUM 27 YILDIR GELMİYOR”04 Haziran 2019 CADDE CADDESİ HANGİSİ DOĞRU?02 Haziran 2019 KENDİNİ AŞANLAR...02 Haziran 2019 BAYRAMA HAZIRLANIRKEN KARADENİZ'E YİNE ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ01 Haziran 2019 HANGİ ŞEHİT AİLESİ İÇİNE SİNDİRİYOR?26 Mayıs 2019 100. YILDA SAMSUN’DA GURUR HEYACAN VE COŞKU VARDI...25 Mayıs 2019 MİLLİ MÜCADELENİN YÜZÜNCÜ YILINDA SAMSUNDA OLMAK...19 Mayıs 2019
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM