Kenan KAYIKÇI

ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ

Çocuk organizmasının en önemli özelliklerinden biriside sürekli büyüme,gelişim sürecinde olmuştur.

Motor kelimesi “kuvvet” anlamındadır çocuğun büyümesi ile reflex olan hareketler zamanla bilinçli olarak kullanılması ile motor becerilerine dönüşür.
Bu nedenle,maksimal kuvvet,çabuk kuvvet ve kuvvette devamlılık yaşa bağlı olarak farklı dönemlerde,farklı gelişmeler gösterir. Bu nedenle; alt yapı antrenörleri bu gelişimi iyi bilmeli,sporcuları buna göre hazırlamalı. En az iki gün antrenmanları bu sisteme göre düzenlemeli.
Yaş gruplarına göre;
6-10 yaş arası Koşu-cimnastik- sıçrama-atlama (yatay-uzun) teknik antrenman çalışması.

10-12 yaş arası Koşu - cimnastik - koordinasyon kuvvet antrenmanı, az dirençle - branş teknikleri ( kızak çekme - lastik , sprint v.s )
12-14 yaş arası-Çabukluk-kuvvet-sürat çalışmaları (Atletizm-cimnastik) Hafif kilolarla kasların kuvvetlendirilmesi ( yatay-dikey sıçrama ) merdiven çalışmaları.
16 yaş - yukarısı Çabukluk-sürat - kuvvet çalışmaları.
Spor türüne göre teknik antrenmanlar ve kuvvet antrenmanları.
Motorsal gelişimini alt yapıda tamamlayan sporcular, bu kazanımlarını ömür boyu kullanmaktadır. Antrenörlerde, antrenman tekniklerini ve periyotlamalarını bu sisteme göre yaparlarsa, başarıları sürekli olmaktadır.

Yazarın Yazıları
BÜYÜK KAPTANLAR13 Mart 2019 SÜSLÜ KALECİ08 Mart 2019 Eskimeyen değerler27 Şubat 2019 ÇOCUKLARDA KUVVET GELİŞİMİ02 Ocak 2019 Sporda altyapı sorunları25 Aralık 2018 Sporda Altyapı Sorunları07 Kasım 2018 TOHM30 Ekim 2018 Eğitim ve spor23 Ekim 2018
ANA SAYFA SAMSUNSPOR YAZARLAR GÜNDEM SİYASET EKONOMİ GÜNCEL SPOR YAŞAM GALERİ VİDEO E GAZETE HABERAKS TV İLETİŞİM